Problém s mamou a pôrodom

7. mar 2024

Ahojte,

chcela by som sa opýtať na to, čo by ste robili na mojom mieste.
Máme doma 5 mesačné dcérku. S manželom sme úplne neplánovali deti, no napriek tomu, že som bola na HA sa nejakým zázrakom pošťastilo. Asi to tak malo byť. Keď som sa dozvedela, že som tehotná, chcela som ísť na interupciu, pretože mám od skorého veku strach z pôrodu. Neviem vysvetliť prečo ale proste som ho mala. S manželom sme sa nakoniec rozhodli, že to skúsime. Bol mi celé tehotenstvo, počas pôrodu aj po ňom veľkou oporou. Pomáhal mi kde sa len dalo. Chodila som k psychologičke kvôli môjmu strachu z pôrodu. S manželom obaja dobre zarobíme (ja marketing, on IT), takže sme si mohli dovoliť kliniku, kde pôrod prebehol úplne bezproblémovo, veľmi ústretový všetci ma brali presne tak aby som nemala strach. Áno za pôrod a veci s tým spojené sme zaplatili 2700 eur. Nie je to málo to viem ale mohli sme si to dovoliť a neľutujem jedno jediné euro, čo sme do toho dali.
Ale teraz k problému, keď sa moja 76 ročná mama dozvedela, že sme toľko dali za pôrod tak doslova navrieskala na môjho manžela, že či sa nehanbíme toľko peňazí vyhodiť. Že ona odrodila tri deti v štátnej pôrodnici. Povedala som si, že to nebudem riešiť však mama vychladne.
Odvtedy mi ale stále vyvoláva a doslova odo mňa žobrá peniaze s "výhovorkou", že však na pôrod sme mali tak sa máme starať. Proste také veci, že ona chce ísť na welness a na kaderníčku a oblečenie a neviem čo. Mama berie dôchodok, ja jej mesačne posielam 200 eura moji súrodenci tiež. Nemá sa zle. Snažila som sa jej vysvetliť, že sú to naše peniaze a že jej prispievam dosť. Zašlo to až do takého štádia, že vyvoláva do mojej banky a zisťuje kde všade mám peniaze. Brat mi povedal, že jeho doslova spovedala, že on určite vie, kde mám a koľko mám.
Normálne nespoznávam moju mamu, nikdy takéto veci nerobila a neviem, čo mám robiť.

crazy_cat_lady
8. mar 2024

banka samozrejme taketo info nikomu inemu neposkytne. s mamou by si mala hodit rec, ze su to tvoje peniaze, na ktore ste si s manzelom zarobili a to, ze ste ich dali na porod, je Vasa vec. zaroven, ze mame posielas aj tak peniaze navyse, ktore by si nemusela a ona by to teraz chcela vyuzit, lebo zistila, ze sa asi nemate zle, tak chce prispievat aj na ine veci.. zalezi od teba, ako daleko to nechas zajst, ale mala by si ju stopnut hned na zaciatku a vysvetlit jej, ze len preto, ze nato mate, jej nebudes platit to, co si ona zmysli..

sinusoida
8. mar 2024

Investuj kľudne do pôrodu, ak to uznáš za vhodné, ak mame toľko posielate ty a aj tvoj súrodenec, to jej musí stačiť, niekedy na starobu ten rozum už nefunguje normálne, ona asi na tom bude podobne.

belaaaaaaaaa
8. mar 2024

Prepáč, Ty si fakt dospelá? Neverím.Okamžite prestať s davaním peňazí. Matka nematka, to čo za nevychovené správanie. Ináč, ja mám už dospelého syna a nechápem maniere, že sa musí o mňa niekto postarať. Nikto nič nemusí. Dieťa má rodič z vlastného presvedčenia! Akože ja mám 75 ročnú mamu a keby sa takto ohľadne peňazí chovola, tak sa nemáme o čom A to som veľmi štedrý človek. Aj chcem ísť ku kaderníčke, tak na to musím mať.

princezna_bosorka
9. mar 2024

@syslik81 jj, tak nejako by som to asi ja riesila....

btw - moji rodicia by napr. neprezili, keby vedeli, kolko som este pred materskou zarabala, kolko som obcas ochotna zaplatit za jedlo, za jeden kus oblecenia a tak, ALE pri tom ja som ta, ktora si vybera, nakupuje malo, ale kvalitne (a mnohe veci z druhej ruky). Oni toho kupuju tony, hlavne, ze je to lacne, handry nevynosia, kopy jedla vyhadzuju a tak... Nasla som jedine riesenie - neriesit s nimi peniaze. Nieco si vedia dohladat (som podnikatel a mam jednoosobovu sro, cize na finstate nieco najdu + moj otec robi na UPSVaRe a viem, ze si vie cez statne databazy skontrolovat, kolko platim odvodov), ale aj napriek mizernym vztahom v rodine si nedovolia tuto temu otvorit... takze to asi pomaha.

mariska1989
9. mar 2024

A to čakala že v banke pochodi a bude vedieť kde a koľko máš? .a ako píšu ostatný nedávať jej nič keď si neváži to čo dávaš tak smola no