Mliečne verzus nemliečne kaše

samdar
5. mar 2013

Milé maminy, poraďte mi, prosím. Aké sú najlepšie kaše pre polročné bábo? Pediater nám odporúča začať s nemliečnymi, robiť ich do vody. Malému veľmi nechutia. Nemôžem mu dávať rovno mliečne? Umelé mlieko nedávam, stále kojím. Prečo nie je vhodné začínať mliečnymi? Kvôli možnej alergii? Čo myslíte? Vďaka!

liuba84
5. mar 2013

@samdar ja si myslím že by bolo lepšie robiť mliečne kedže kojíš, mliečne sa zarábajú s vodou a nemliečne s mliekom, ale ak má už pol roka mohla by si ak chces začať s príkrmami tak zeleninovými potom ovocím a až potom idú kaše, ale je to na tebe ako sa rozhodneš 🙂

hradnapani
5. mar 2013

@liuba84 nemliecne sa zarabaju bud vodou (na uplne prve prikrmy) alebo neskor aj mliekom.
@samdar ja by som predsa len zacala tymi nemliecnymi. Mozno mu nesadla znacka alebo druh. Aku ste vyskusali? V niektorych je plno "humusu", niektore su len cisto obilne, ryzove a pod. Treba hladat a skusat a hlavne citat etikety...

evening_star
5. mar 2013

@samdar Ak kojíš, tak by som tiež dávala len kaše s vodou, ak mu to nechutí také, skús dochutiť ovocím. Ale inak kaše na večer dosť zaťažujú brušku, ja keď som malému skúsila dať na večer kašu, v noci spal ešte horšie ako inokedy... Takže od 6. mesiaca mäso-zelenina na obed, od 7. mesiaca ráno ovocie, a až od 8. plánujem zaviesť večernú kašu...

tinka9000
5. mar 2013

Musíš vychádzať z toho, aké je tvoje dieťa. V našom prípade vôbec neplatilo že kaše zaťažujú bruško, asi od pol roka som dávala kaše na večer, hneď popri zelenine, aby lepšie spala a spáva mi krásne celú noc. Mám 10 mes. dcéru, stále kojím, a dávam kaše mliečne aj nemliečne, aj čisto obilné (sú najzdravšie lebo sú bez prísad a bez cukru, aj skrytého), napr. dm-kárske alebo holle, prípadne uvariť neskôr klasickú kukuričnú či spaldovú kašu. Ja to striedam a dávam občas aj mliečne, nie často lebo je tam cukor, ale na začiatku som dávala hneď aj mliečne a nebol žiadny problém, takže je to len na tebe, čo zvolíš a aké máš dieťa, napr. či už teraz má nejaké alergie alebo predispozície na nich.a lebo či má citlivé bruško a reaguje citlivo napr. aj na to, čo zješ. Môjmu dieťaťu je to jedno a asi od 2.-3. mesiaca som jedla úplne všetko, vrátane citrusov, kyslej kapusty a nič jej nebolo, takže som nemala nejaké obavy pri zavádzaní jedál, lebo už bola trošku zvyknutá z toho, že som jedla všetko a prijímala to v určitom množstve cez moje mlieko. Obilné kaše, resp. nemliečne miešam buď len s vodou, alebo s vodou a ovocím, prípadne z dm-ka si kúp od Alnatury ryžový či ovsený, špaldový nápoj, a miešam jej to z tým, nie sú v tom žiadne humusy a majú príjemnú nasladlú chuť, ktorá je získaná len fermentáciou ryžového škrobu. A na záver-neriaď sa tabuľlkami, ale vlastným rozumom a intuíciou, ja už napr. v 10. mesiacoch dávam v pohode celé vajce, mlieko do varenia a od 8.mesiaca cca aj pečivo s maslom alebo domácim džemom a ovocné kvalitné jogurty.

anjelicek26
5. mar 2013

@samdar - my sme zacali nemliecnymi, pridala som lyzicku-dve ovocnej vyzivy alebo popuceneho bananu do ryzovej kase na dochutenie a papali o sto tristo 🙂

horniacka
5. mar 2013

mojej prve prikrmy vobec nechutili, kym tam nebolo aspon za lyzicku materskeho mliecka. takato mliecna kasa je ta naj ved naco kupovat instatnu s umelym mliekom, ked mas vlastne, ktore je daleko hodnotnejsie a zdarma...

samdar
autor
5. mar 2013

Veľmi veľmi pekne Vám všetkým ďakujem!!! Vyskúšam, čo nám najlepšie sadne, každé dieťa je iné a asi čo sadne jednému, nesadne druhému...tak poskúšam a uvidíme 🙂 ja som plánovala začať mliečnymi (u prvého dieťatka som tak začínala a šlo to bez problémov), ale pri tomto druhom som zneistela, lebo mám aj trochu obavu, aby mi veľa nepriberal, už teraz má 9 kilo 🙂 a to je len kojený + zelenina na obed...

anka2103
11. mar 2013

A preco ked od nestle neml.ryzovej kase treba pridat mlieko a zahustit kasou? Vec je nemliecna a rozraba sa s um

sonicka278
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meluela
13. nov 2015

@sonicka278 ak budes davat jogurty a syry (pripadne ine kyslomliecne vyrobky), tak kravske mlieko vobec nemusi pit (hlavne ak je aj po 12m kojene), ale ani neskor.
Ak by si chcela uplne bez mliecnych vyrobkov, tak si treba dobre nastudovat stravovanie a chybajuci vapnik dostatocne kompenzovat v inych potravinach rastlinneho povodu.
Kup si Bukovskeho knizku o detoch, on je dost aj proti mlieku a mäsu, tam najdes jedalnicky a rady ako varit.

pata_pajt
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sonicka278
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hamca
21. nov 2015

@samdar ja som pri starsej dala hned mliecne, ale ja som davala kase az cca od 8 mesiaca.
Mladsia mala velmi citlive brusko a aj zle reagovala na mliecne veci i v mojej strave (kojila som) a tak som kupovala v kauflande nemliecne kase- ryzove, pohankove, kukuricne. A do toho som jej zamiesala trochu vyzivy, bolo to fakt dobre a jedla to kazdy vecer do 1,5 roka.