Kdy začít nakupovat výbavičku?

ajurka
20. okt 2013

Jsem dost pověrčivá a bojím se kupovat napřed... Od kdy jste začali nakupovat 🙂

nkem
20. okt 2013

No my sme začali nakupovať okolo toho 6-7 mesiaca. Kočík dopredu objednať, pretože nám ho dodali ledva vcas...pokiaľ nemáte detskú izbu, tak v podstate stačí kočík, popr šatka, prebalovacia podlozka, postielka...detskú izbu by som už riešila pomaly,oblecko tiež. Ide zima, vyššie štádium tehu, nemusí sa tí chcieť chodiť. A k tej povercivosti, stat sa môže hocikedy hocičo, radšej myslieť pozitívne 😉 veľa šťastia a zdravia prajem 😉

m_ij_ka
20. okt 2013

ja som začala nakupovať výbavičku od štvrtého mesiaca, postupne pomaly , lebo som sa bála, že niečo nestihnem kúpiť ,ale ôsmi a deviaty mesiac som už mala všetko kúpené. A počas druhého tehu som dokupovala len drobnosti, kočík, deky, fľašky, cumlíky, kozmetiku. Súhlasím s nkem, mysli pozitívne, prajem pekné tehulkovanie

povuma
20. okt 2013

@ajurka a kedy chceš nakupovat , ked nie popredu? treba využit druhý trimester, ked más najviac energie, a všetko pomaly nachystat, poradit sa a pred porodom len v klude oddychovat....po porode ti nakupovanie ani na um nepríde, budeš rada, že máš všetko poruke, aj tak bude manžel ešte behat do lekárne, a zistíš, že si mnohé zabudla.....na povery sa vykašli, to by sa snad ani jedno dieta do roka nenarodilo, keby to platilo 😅 😅 😅 😅 😅

ajurka
autor
20. okt 2013

@nkem
@m_ij_ka
@povuma dekuji vam

jul11
20. okt 2013

@ajurka ja som vsetko zacala riesit az ked som nastupila na matersku a v pohode som vsetko stihla 🙂

ajurka
autor
21. okt 2013

@jul11 asi to taky necham az na materskou

adkasmolka
21. okt 2013

okolo toho 7.mesiaca som uz pomaly mala niake oblecenie - preistotu. Aj kocik sa objednaval z Nemecka v 7.mesiaci. Vo 8.mesiaci som uz vsetko mala nakupene aj poprate. V 9.mesiaci som bola rada, ze som rada 🙂 A dokupovala ak tak sebe veci do porodnice. Keby som to mala nechat az po porode, tak neviem kedy by som tu vybavicku "riesila". Do konca 600-nedelia som nevedela cia som 🙄

linda20111
21. okt 2013

@ajurka to snad nemyslis vazne..... povercivost, nepovercivost, rozmyslaj rozumne!!!! moze sa stat ze posledne 2 mesiace tehotenstva prelezis v nemocnici kvoli komplikaciam (ako moja sestra a vela dalsich zien), nebudes moct kupovat veci sama, vsetko bude vyberat manzel (chlapi takymto veciam vobec nerozumeju) alebo nejaki ini pribuzni, mama svokra a podobne... Ja by som teda nenechala tieto najdolezitejsie veci na niekoho ineho, hlavne nie na svokru 🙂 🙂 🙂 uz len kvoli tomu ze viem co chcem pre dietatko a nenechala by som sa pripravit o tu radost z nakupovania oblecenia, drobnosti.. My sme kupovali pomaly asi od4-5mesiaca a v 7mom som mala vsetko kupene. A po porode sa nahanat za tym ze este nieco chyba??? Ved budes rada ze vobec budes vediet sa postavit na nohy a postarat sa o babatko, nebudes mat tolko sil behat po obchodoch - este v zime.....

jesi25
21. okt 2013

presne ako hovori@linda20111,ja som pri prvom tehu lezala uz od 29.tyzdna v nemocnici a bola som rada,ze uz mam vsetko nakupene podla mojich predstav,tetaz som v14.tyzdni a uz pomaly zacneme clovek nikdy nevie,co ak pojdem zase lezat a ide zima,Vianoce vsade zhon,tlacenica,po Vianociach vsetko vybrakovane.

trish31
21. okt 2013

@ajurka ja som neznasala reci mojej svokry,ktora sa rozculovala,ze na co kupujem vybavicku dopredu,ze to sa nema bla bla bla.Ja som nakupovala cca od 5 mesiaca pomalicky,bud cez net alebo co sa mi pacilo v obchodoch,popripade ak boli niekde zlavy tak tam som nakupila tiez.V 7.mesiaci som kupila kociarik.

Ja som cely 9.mesiac uz len oddychovala aa neviem si predstavit,ze by som teraz mala ist este nakupovat a zapodievat sa vybavickou.Som kludna ze uz mam vsetko nakupene a nachystane.NIkdy nevies ci Ta nehospitalizuju skor a podobne.Kamosku hospitalizovali v 8.mesiaci a zostala tam az do porodu,buchala si hlavu ze nema nic nakupene a nachystane...

A zase popravde ani po porode si neviem predstavit ze zoberiem maleho a mam ist po obchodoch kade tade.Miminko ma mat klud a ty tiez

lent1lk4
21. okt 2013

Ja sice poverciva nie som, no ak sa nebodaj nieco stane a mas si potom vycitat ze je to kvoli tym ponoztickam co si kupila na zaciatku druheho trimestra, tak kasli na to a este pockaj.. ale aspon si vyhliadni do zalohy nejaky eshop kde maju dobre veci/ceny a neskor objednas, alebo si spis zoznam konkretnych veciciek v konkretnych obchodoch a posles niekoho ineho ak nebudes vladat.. no hlavne kocik by som si pozistovala, aka je dodacia doba...
Ked som teraz pisala matke ze som objednavala nejake skrinky na vecicky, tak sa ma tiez opytala ci uz som v polke tehotenstva.. asi ma chcela zjazdit, ale vedela ze by som ju zrusila.. ked mne to s tym kupovanim vopred a povercivostou pride take ako nekupit v septembri dietatu vianocny darcek, lebo co ked ho dovtedy zrazi auto..

diusik
21. okt 2013

@ajurka ja som nakupovala hned od zaciatku.kde by bol svet keby zavisel na poverach...

stellamaris
21. okt 2013

@ajurka poveram never,ja som nakupovala pred tehu 😀 pekne postupne celu vybavicku a ked sa maly narodil skor,vsetko mal pripravene,aj kocik 🙂 Ku koncu tehu budes rada,ked nebudes musiet lietat po obchodoch .......vlastna skusenost.

levik007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mantilka
21. okt 2013

Mne radili, aby som si do siedmeho mesiaca pripravila zakladne veciciky...lebo nik nevie kedy sa babatko narodi....Ma byt pripravena taska do porodnice s vecami pre seba aj pre babatko...samozrejme uz vyzehlene a vyprate oblecenie pre babatko. Zacnem nakupovat od piateho mesiaca a do zaciatku siedmeho budem mat zakladne veci kupene pripadne objednane na nete...vratane kocika a postielky...urcite sa nenecham obrat o radost z vyberania 🙂.
Povery by som neriesila........to bz sme nikdy neurobili dolezity krok v zovote...lebo co ak!

cawes
21. okt 2013

@ajurka ahoj ja som sa dozvedela ze som tehu 11.12. zhodu okolnosti som bola na SLovensku na dovolenke a tym padom mi mamka na vianoce kupila male zaklady vybavicky, no a potom postupne zvysok. V auguste som rodila, v maji sme kupili kocik v aprili detsku izbu a 2 mesiace pred porodom bolo vsetko nachystane, kupene

ajurka
autor
21. okt 2013

Máte pravdu... od 6 měsíce začnu s nakupováním sice jen ty potřebné oblečky a hygienu ale aspoň něco... 🙂

jul11
21. okt 2013

@ajurka inak asi tak polovicu veci mozno ani nevyuzijes.kolega vo velkom nakupoval a ked sa babo narodilo,zistil ze vlastne toho tak vela ani netreba.ono sa moze stat,ze sa babo narodi skor a nebudes mat nachystane,ale ked je vsetko ok,je to mala pravdepodobnost.inak ja som v pohode este 2dni pred porodom bola cvicit,nemala som ziadny problem,ze by som niekam nezasla,len manzel ma nechcel pustat.inak v obdobi tesca otvoreneho 24hod denne,sa da vsetko zohnat a aj cez internet sa da kupit a nikam nemusis chodit.babatka si nepotrpia na znacku,i tak vsetko ocikaju,okakaju,ogrckaju,oslintaju,...🙂 tak potom aspon cloveku nie je luto,ze ved to mal 10minut a mozes prezliekat

aadulik2110
21. okt 2013

@ajurka ja som "nekupovala" veľa oblečka som mala požičaného od kamošky, ale požičala som si to od nej asi tak medzi 6-7 mesiacom.... stihla som si to všetko pekne vyprať, uložiť do skrine a mala som to pekne nachystané.... ale napr. vedierko na kúpanie som si kúpila cca v 4 mesiaci, lebo sa mi ho podarilo kúpiť za veľmi dobrú cenu. Kočík sme kupovali, keď som bola v 7. mesiaci - nečakane nám ho dodali do 2 týždňov (aj keď pani v predajni hovorila, že tobude trvať 3-6týždňov). Ale dohodli sme sa, že kočík môže zostať v predajni dokedy budeme chcieť a tak sme si ho 3 týždne pred termínom boli vyzdvihnúť (zálohu sme platili pri objednávke a zvyšok až sme si vyzdvihli kočík). Ja som prenášala 10 dní, ale do samého konca som bola aktívna a nemala som problém aj vtedy niečo kúpiť.... ale nič som si nenechávala na poslednú chvíľu - dokonca od 36tt som bola zbalená do pôrodnice... napr. naša suseda nič nekupovala, že má čas, ale 2 mesiace pred termínom ju museli hospitalizovať.... ležala tam až do pôrodu a potom bola nervózna z toho, že mnohí jej museli všetko (ale úplne všetko) kupovať a mnoho vecí sa jej nepáčilo... takže určite už tak okolo toho 6 mesiaca by som nakupovala - aspoň to "najnutnejšie" bez čoho sa od prvých dní nezaobídete

ajurka
autor
22. okt 2013

Tak sem se rozhodla, ze od 7 mesice zacnu nakupovat. Mate prosim Vas nejaky dobry link na vybavicku. Abych nenakoupila mnoho zbytecnosti? Dekuji
@aadulik2110
@jul11
@cawes
@levik007
@jesi25
@lent1lk4
@adkasmolka

adkasmolka
22. okt 2013

@ajurka to je tazko povedat.Kolko si ochotna investovat a atd.Ja nedam dopustit na kvalitu a preto odporucam Next.Potom H&M a F&F su tiez dobre.

aadulik2110
22. okt 2013

@ajurka myslím, že tu je taká stručná, ja som si ju pri prvom vytlačila a vyčiarkávala som si a dopisovala, čo mám naviac.... prípadne ak mi niekto chcel niečo kúpiť a pýtal sa.... skopírujem ti celú adresu, ale aj ti to trošku upravím: http://www.mamaaja.sk/tehotenstvo-a-porod/tehot...
Prvá výbavička:

6 ks košieľok (veľkosť 56 až 62) - košieľky veľmi netreba, myslím, že body je v dnešnej dobe dosť praktické (a zas netreba veľa.... 5-6ks, lebo dieťatko z toho veľmi rýchlo vyrastie - ja som mala viac ako 4kg bábo a začínali sme 56 a ešte v prvom mesiaci už sme museli nosiť 62, lebo z toho vyrástol)
6 bavlnených kabátikov (postačia aj 3, alebo ja som kombinovala body krátky rukáv a dlhý rukáv - mala som májové bábo)
4 dupačky alebo overaly (veľkosť 62, 68 a vyššie) - to by som dala aj 3+3, ale radšej som mala overalky - netreba toľko toho rozopínať pri prebaľovaní a môžem povedať, že dodnes mi v overalkoch spinkáva
4 body (veľkosť 62 a vyššie) - ako som už spomínala ja som mala 5 s krátkym rukávaom a 5 s dlhým, ale myslím, že marcovčiatku budú na začiatok stačiť s dlhým rukávom
4 poštolkové nohavičky - na nožičky sa chodí až, keď má bábo prvý mesiac a na rozdiel od nás sa nenosia preventívne, ale ak treba... takže tie by som nekupovala, ale keď ortopéd nariadi, tak potom kúpiť a myslím, že 2-3ks postačia (malý nemal vôbec)
3 páry ponožiek
2 ľahké bavlnené čiapočky - ja som mala 3-4 tie bavlnené sú také elastické, takže aj keď bábo rastie, tak to celkom vynosí - aj zopár mesiacov
2 pyžamká (najlepšie spacie vaky – vrecová nočná košieľka) - lepšie overaly aj tie 4-5ks a spací vak je super vec - aj keď mne malý zo začiatku spinkával v zavinovačke

v zime:

teplé vrchné ošatenie
2 svetríky
vlnená čiapočka
rukavičky

v lete:

klobúčik proti slnku - ja som používala len čiapočky - veď keď je veľmi horúco, tak sa von nechodí a keď je teplo, tak bábo len leží v kočíku a väčšina mamičiek tieni bavlnenou plienkou...

Na prebaľovanie:
Prebaľovací stôl alebo plocha na prebaľovanie - je vhodné mať tam dosť priestoru, aby sa mohla odložiť kozmetika, plienky, oblečenie kde položiť - my sme mali komodu a manžel nechal v stolárstve spraviť taký rám do ktorého som si kúpila prebaľovaciu podložku s pevným dnom - tú oceňujem dodnes, lebo si ju môžem položiť v kúpeľni na skrinku a v pohode po kúpeli tam malého poobliekam - v teplúčku
Minimálne 40 ks bavlnených plienok alebo jednorazové plienky - ak budeš používať jednorázovky, tak bavlnených ti postačí cca 10ks - aj to len keď sa nechá bábätko odgrgnúť - aby si sa aj ty nemusela niekoľkokrát denne prezliekať
Krém na ošetrenie zadočka - na trhu je rôzny výber, každý ti odporučí niečo iné a neskôr podľa toho ako bude pokožka bábätka reagovať, tak si vyberieš - v každom prípade ja som na začiatku mala bepanthen, vyskúšala som aj sudocrem a nakoniec som zotrvala na krémiku z DM babylove
Vlhké obrúsky (ako prvá pomoc pri prebaľovaní vonku) - ale aj doma, tie sa rýchlo míňajú, takže na začiatok aj 3-4 balenia (ak bude akcia, tak kúp aj viac), aj do kabelky vždy treba...
Na kúpanie a následné ošetrenie:

Detská vanička - alebo vedierko - ja som mala aj aj, ale vo vaničke mi vrieskal a ako som ho kúpala vo vedierku, tak bol kľudný a po pol roku sme prešli do klasickej vane
Teplomer do vaničky - určite zo začiatku veľmi potrebná vec, neskôr to už človek vie opáčiť aj loktom 🙂
3 bavlnené osušky
Detské mydlo - lepšie ako tuhé sú gély, ale tuhé sa hodí po pôrode tebe, teda ak by si rodila spontánne 🙂
Detský olej alebo mlieko - u nás v pôrodnici vyžadovali len modrú Indulonu a veru dlho som s ňou malého mastila
Detský šampón
Vata
Detská kefa na vlasy
Zaoblené nožnice na strihanie nechtov - ja som potrebovala aj pilník - ale väčšinou to predávajú v sadách
Gáza a lieh (na čistenie pupočnej ranky v prvých dňoch života) - niektoré pôrodnice to vyžadujú aby to mamička mala pri sebe už v pôrodnici - ja som nepotrebovala, ale doma je to potrebné - stačí zájsť do lekárne, že potrebuješ lieh na pupček pre bábo

Na spanie:

Postieľka
Matrac
3 plachty - ja mám 2 a stačí
1 perinka (vankúš sa nepoužíva pre dieťa mladšie ako 2 roky) - stačí kúpiť aj neskôr - malý mi spával v zavinovačke, potom v spacom vaku a okolo roka sme začali používať perinu
2 obliečky na perinu - aj to stačí postupne kúpiť neskôr....
nepremokavá priedušná látka pod plachtu (v zdravotníckych potrebách) - ja som to riešila nepremokavým prestieradlom - stojí cca 10 - 12€

Na vychádzky:

Hlboký kočík
Deka (v zime fusak) - ja by som kúpila aj aj - deka nemusí byť extra veľká, napr. minulý rok bola dlhá zima a ja som malého ešte v apríli vozila vo fusaku - pri výbere fusaku treba zvážiť, či ho chceš len do hlbokého, alebo aby bol variabilný aj na športiak.... ja mám taký, čo sa dá do hlbokého a dá sa k tomu prizipsovať ďalšia časť, ktorá je vhodná aj do športiaka.
Sieťka proti hmyzu
Pláštenka do kočíka (sieťka aj pláštenka často býva vo výbave kočíka - najmä pri 3-kombináciách - treba sa na to popýtať
Autosedačka (pre dieťa od 0-9 kg) na cesty autom

Ostatné:

Odsávačka mlieka, ak dojčíte - ja som mala kúpenú, dojčila som síce 13mesiacov, ale vôbec som nepotrebovala, možno teraz budem, ale v každom prípade vždy sa dá predať...
2 zavinovačky - ja som mala 3 a myslím, že bolo akurtá, ale zas na druhej strane záleží od bábätka, či sa mu to bude páčiť...niektoré mamičky vôbec nepoužívali
4 obliečky na zavinovačku - toto určite netreba...
6 podbradníkov
Odsávačka na hlieny - odporúčam na vysávač, lebo tá ručná je na dve veci
Teplomer na meranie teploty tela (v ideálnom prípade digitálny) - najlepší je s mäkkou špičkou - mala som aj cumlíkový, ale keďže malý od narodenia nemal cumlík, tak ani teplotu som nestihla namerať...

Ak nedojčíte

Min. 8 fliaš s obsahom 250 ml na mlieko - toto si myslím, že netreba, ja som dojčila, ale mala som dopredu kúpenú len 1 fľašu a vôbec sme ju nepoužili - prešli sme rovno na poháriky. Človek nikdy nevie či bude dojčiť či nie.... takže tie 1-2ks by som kúpila a poprípade neskôr dokúpila
2 fľaše s obsahom 125 ml na vodu alebo čaj - stačí kúpiť neskôr ak teda... malý pil vodu od 4 mesiacov z hrnčeka s mäkkým náustkom
Náhradné cumlíky (všímajte si veľkosť, použitie, prítomnosť ventilčeka a anatomický tvar)
Hrniec na sterilizovanie varom alebo sterilizátor
Kefa na čistenie fliaš
Ohrievač fliaš (nie je nevyhnutný, ale oceníte ho hlavne v noci)
Viem, že som to tu veľmi rozpísala, ale snáď som pomohla... ak by si mala otázky, kľudne mi napíš v pohode aj IP

niia307
27. okt 2013

aadulik2110 tak to teda pomocne informacie asi pre viacero z nas... ja mam termin v marci a zatial mam kupene len dva cumliky 🙂 ale asi pomaly zacnem s nakupom 🙂

aadulik2110
28. okt 2013

@niia307 netreba to nechávať na poslednú chvíľu - vzhľadom na to, že človek nikdy nevie čo bude o mesiac - ako sa bude cítiť, poprípade v krajnom prípade aké komplikácie sa vyskytnú a či človek nebude musieť ísť do nemocky.... pomaly postupne - a hlavne aj finančne to nie je veľká záťaž, keď sa to rozdelí na viac mesiacov 🙂 ale na druhej strane aj po Vianociach určite budú nejaké zľavy...

niia307
28. okt 2013

@aadulik2110 no ja som nakoniec dnes neodolala... minula som co to a objednala prve vecicky... a musim povedat, ze mam z toho SKVELYYYYYYY pocit 🙂

aadulik2110
28. okt 2013

@niia307 je to krásny pocit.... pri tom prvom som sa nevedela dočkať kedy začnem nakupovať... teraz to dajako ešte neriešim (aj keď veľa vecí netreba kupovať)

luci_nka
12. nov 2013

@aadulik2110 jeej toto je super, ukladám si, ako prvorodičke sa mi to určite zíde, aj keď určite mi bude radiť aj mamina aj svokra 🙂 inak my máme termín v apríli 🙂

tacca
1. dec 2013

@aadulik2110 jeej to je úplne že najsuper pomoc 🙂 ... ďakujeme ja mám termín v marci a googlim jak blázon aby som vedela čo všetko treba - netreba a podobne, toto ma veelmi potešilo ešte raz vďaka 🙂

lenka1993
1. dec 2013

No ja rodi. Vo februari a uz mam vsetko, aj poprate, pozehlene 🙂 . Este mi chyba prebalovacia podlozka, cumliky, a veci do porodnice 🙂

aadulik2110
2. dec 2013

@tacca nie je začo.... pri prvom som googlila, hľadala v časopisoch a dala dokopy asi 3 rozdielne zoznamy..... a vybrala som si z toho, čo všetko treba 🙂

@lenka1993 tak to má byť - treba byť prichystané..... ja som bola už od 34 tt zbalená do pôrodnice a od 38tt sme tašky už vozili v aute.... takmer mesiac, ale neva, všetko bolo nachystané a ja som bola aspoň kľudná, aj teraz plánujem začiatkom januára všetko poprať, požehliť, uložiť do skrine a v polovici februára sa už zbaliť do pôrodnice - tašky niekde v kúte nebudú zavadzať 🙂