Nárok na podporu v nezamestnanosti a odstupné

annie13
8. mar 2013

Od roku 2007 som pracovala na trvaly pracovny pomer vo firme v auguste 2008 som nastupila na matersku, a kedze som znova otehotnela tak vo februari 2010 som presla plynule znova na matersku. Z prace mi bola vyplacana materska aj pri dcerke, potom RP. 16 marca mi konci rodicovska dovolenka. A podla naznakov dostanem vypoved. Mam narok na odstupne?
A na podporu v nezamestnanosti?
Dnes som bola na UP a pani ma tam vystrasila, ze ak som si neplatila nemocenske tak, ze nemam pravo na nezamestanencky? @gapa pls vedela by si mi poradit
dakujem 🙂

gapa
25. mar 2013

@zuzana909
@annie13
súhlas so zuzana.

annie13
autor
25. mar 2013

@gapa @zuzana909
takze mam max. podporu? bezim na UP hned 2,4 🙂

annie13
autor
25. mar 2013

@gapa @zuzana909 cca v eurach kolko je tych 16,5 dna ked mi to preplatia z minimalnej mzdy? o kolko ma chcela obrat

zuzana909
25. mar 2013

@annie13 pozri si na poslednej páske akú máš hrubú mzdu, tú si predel cca 22 dní a dostaneš hrubú mzdu na deň
ak to vynásobíš 16,5 dňami, tak dostaneš hrubú mzdu, z ktorej idú odvody.

čiže 16,5 dňa je cca 3/4 mesiaca 😉 úplne minimálna mzda je 337,70 € čo by teoreticky bolo v čistom cca 220,- € ale pozor bude ti v tejto výplate ztrhnutá veľká daň, nakoľko môžeš využiť len odpočítateľnú položky na jeden mesiac, ale v daňovom priznaní v roku 2014 budeš môcť pýtať strhnutú daň späť podľa toho kedy sa zamestnáš 😉

annie13
autor
25. mar 2013

@zuzana909 fu posledna paska bola v auguste 2008 este v Sk

annie13
autor
25. mar 2013

@zuzana909 dalsi hacik v 2014 🙂

zuzana909
25. mar 2013

@annie13 žiaľ preplatok na dani môžeš pýtať až v zúčtovaní v roku 2014 a reálne peniaze uvidíš niekedy v máji 2014, ale tak to funguje, to ťa len upozorňujem aby si nebola prekvapená za tú daň 😉

annie13
autor
25. mar 2013

@zuzana909 mna uz neprekvapi nic

annie13
autor
10. apr 2013

@zuzana909
@gapa
dnes mi prislo toto, podla toho by mala vyjst ta podpora, nieje tam nejak vela tej PN ci co to tam povyplnala

dakujem

gapa
10. apr 2013

@annie13
áno, vychádza ti cca126eur na den (8dní) vym.základ, ak dobre rátam 5dní pred očr a 3dni po očr.,teda bude to max. Tá pn tam nevadí, radšej nech je tam viac údajov, ako menej. Nevyznám sa už v tom, aj ked som to sama vyplnala pre seba aj kolegynu, tie obdobia ktoré sa vyplnajú, sa mi nezdá, že sa prekrývali, no možno.

zuzana909
10. apr 2013

@annie13 vypísala ti tam všetky PN čo si mala od nástupu a čo si bola pred materskou na PN, nebude to mať vplyv na výšku dávky v nezamestnanosti
áno mala by si mať max. podporu 😉

annie13
autor
10. apr 2013

@gapa
@zuzana909 dakujem vam dievcata ste skvele velku radost ste mi urobili

trnka77
10. apr 2013

@gapa Ahoj,poprosím ťa o radu ...bola som zamestnaná od11/2008(predtým u iného),v 3/2009 som nastúpila 1.MD a potom na RD,na druhú RD som nastúpila 11/2010 a doteraz som na RD...so zamestnávateľom som sa dohodla na nástupe 5/2013 stým,že ma dajú na nové pracovné miesto,ale teraz chcú,aby som nastúpila na pôvodne miesto s tým,že podpíšem dodatok ku zmluve,pretože za 4 roky sa toto miesto zmenilo.Dodatok je veľmi nevýhodny pre mňa a preto som rozmýšlala o výpovedi.Chcú mi dať výpoveď s trojmesačným odstupným.Budem mať nárok na podporu?Mám nejakú šancu nastúpiť bez podpísania dodatku?

trnka77
15. apr 2013

@zalka hoj,poprosím ťa o radu ...bola som zamestnaná od11/2008(predtým u iného),v 3/2009 som nastúpila 1.MD a potom na RD,na druhú RD som nastúpila 11/2010 a doteraz som na RD...so zamestnávateľom som sa dohodla na nástupe 5/2013 stým,že ma dajú na nové pracovné miesto,ale teraz chcú,aby som nastúpila na pôvodne miesto s tým,že podpíšem dodatok ku zmluve,pretože za 4 roky sa toto miesto zmenilo.Dodatok je veľmi nevýhodny pre mňa a preto som rozmýšlala o výpovedi.Chcú mi dať výpoveď s trojmesačným odstupným.Budem mať nárok na podporu?Mám nejakú šancu nastúpiť bez podpísania dodatku?

zalka
15. apr 2013

@trnka77 ak nepodpíšeš dodatok, tak ti musia dať pôvodné miesto a pôvodný plat, ak nepodpíšeš môžu Ti dať výpoved s odstupným ako píšeš ... no a ak chceš max. podporu ... tak odporúčam po nástupe do zamestnania 1 den čerpať dovolenku a zvyšok dovolenky si nechať preplatiť + odstupné ... len tak bude max. podpora.
Takže máš na výber, pôvodné miesto s dodatkom .. alebo výpoved ...

trnka77
15. apr 2013

@zalka nastúpiť mám 1.5.,dovolenku si mám dať na 2.5. a výpoveˇd 3.5,???

zalka
15. apr 2013

@trnka77 no 1.5. nenastúpiš je sviatok .. takže 2.5. dovolenka, 2.5. výpoved .

trnka77
15. apr 2013

@zalka ďakujem,menilo by sa niečo,keby som išla na PN?máM ísť na operáciu koncom apríla....

zalka
15. apr 2013

@trnka77 hm... no PN nedostaneš za apríl lebo nárok zo zamestnania nemáš ked si na RD ... ale v tomto nemám istotu ... ako to je ... lebo ak ti nedovolia čerpať dovolenku a skončia Ti PP posledným dnom RD .. tak potom podpora nebude maximálna ale len 50% z platu.

trnka77
15. apr 2013

@zalka ja nastupujem do práce skôr,RD sa končí až v decembri...takže s PN by sa to neoplatilo,s ničím mi nebudú robiť problém ☹ ☹ ☹ šéf má na miesto svoju ženu

trnka77
15. apr 2013

@zalka na pn by som išla toho 2.5.

zalka
15. apr 2013

@trnka77 no dávaš neúplné info, tak potom také sú aj moje rady ... no PN ak by začala do 7 dní od skončenia PP s tým, že budeš čerpať dovolenku ( že ti vznikne vymeriavací základ ) ... tak bude PN platená ...

lienka2805
15. apr 2013

Zdravím kočky,čítam čítam a snažím sa to pochopiť:o)))
Mohli by ste mi dať radu prosím?:Mne končí rodičovský 25.05.2013 to je sobota a 26.5.2013 by som mala nastúpiť do práce,ale to je nedeľa.Na firmu som poslala,že chcem nastúpiť 27.05.2013 prvý pracovný deň.
Miesto sa mi zrušilo v danom meste a volala mi aj mzdárka.Dajú mi výpoveď z organizačných dôvodov + odstupné+ preplatenie 20dní dovolenky,ale ide mi o to.Na aký dátum si mám žiadať výpoveď na dátum 26.5.2013,alebo na 27.5.2013?Chcem mať tú maximálnu podporu,pokiaľ dám 27.5.2013 to je dva dni a všade píšu kočky,že dávajú výpoveď 1 deň po ukončení RD u mňa teda 26.5.2013.Nechcem prísť o tú maximálnu podporu,prosím poradte mi.Ďakujem

trnka77
16. apr 2013

@zalka Ďakuje,prepáč za neúplne info,so už s toho chorá,dva týždne do nástupu a ja neviem čo,už som bola rozhodnutá odísť,ale mm hudie do mňa ,že to mám aspoň skúsiť,že nič nestratím ☹ 😉

zalka
16. apr 2013

@trnka77 no nové veci sa naučíš ... neboj sa toho.

trnka77
16. apr 2013

@zalka nejde o to...pri emailovej komunikácii môh "šéf" mi odoslal aj jeho konverzáciu s vedením firmy a dozvedela som sa,že dodatok zostavili tak,aby som "ani nenastúpila"-aby to bolo pre mňa nevýhodne(aj je,pre matku 3 detí),keď som ho konfrontovala+ oslovila vedenie firmy,len sa mi ospravedlnil a všetci sa tvária,že je všetko OK a čakajú ma 😠 😠 ...dodatok nemá z mojich kolegov nikto podpísaný,je "šitý" len pre mňa ☹ ☹

zalka
16. apr 2013

@trnka77 hm... tak to neviem rozhodnúť sa musíš sama.

zalka
16. apr 2013

@lienka2805 no máš v tom víkend. Ja by som žiadala skončenie RD v robote vo štvrtok, piatok čerpala dovolenku a dala výpoved ... lepšie je takto ako mať celý víkend ... a na UP treba ísť pondelok.

lienka2805
16. apr 2013

@zalka to nevadí,že skončím skôr ako mi končí RD?...lebo čo som tu na diskusiách čítala,že treba ukončiť pracovný pomer jeden deň po skončení RD a týmpádom sa vytvorí jeden deň na vyplatenie odstupného a odvedie sa do FZ z celej sumy a ráta sa podpora z tejto sumy,inak sa ráta podpora pred nástupom na materskú,čo u mňa je rok 2007 a to nechcem.Už mám z toho takú hlavu,najhoršie je,že v tom tápem.Vo firme mi pôjdu po ruke,povedali mi,že v nedeľu výpoveď ešte nedávali,ale ak ju chcem,tak mi ju dajú.Preto sa snažím dopátrať,ako to mám urobiť,aby som si sama nezavarila,kedže v tomto obore som neni doma:o(((

zalka
16. apr 2013

@lienka2805 vieš tam ide o to, aby ťa zamestnávateľ nahlásil na v ýkon práce... to môže aj zajtra urobiť ... proste zamestnávateľ musí na SP ukončiť tvoj stav na RD, o tom som hovorila ... a další den máš pracovný ... takže to nie je taký problém.