Nárok na podporu v nezamestnanosti a odstupné

annie13
8. mar 2013

Od roku 2007 som pracovala na trvaly pracovny pomer vo firme v auguste 2008 som nastupila na matersku, a kedze som znova otehotnela tak vo februari 2010 som presla plynule znova na matersku. Z prace mi bola vyplacana materska aj pri dcerke, potom RP. 16 marca mi konci rodicovska dovolenka. A podla naznakov dostanem vypoved. Mam narok na odstupne?
A na podporu v nezamestnanosti?
Dnes som bola na UP a pani ma tam vystrasila, ze ak som si neplatila nemocenske tak, ze nemam pravo na nezamestanencky? @gapa pls vedela by si mi poradit
dakujem 🙂

zuzana909
29. okt 2014

@coko80 ahoj, kto dostane to odstupné? ty alebo manžel?

coko80
29. okt 2014

@zuzana909 Ja aj manzel robime v rovnakej firme ktora konci.

zuzana909
29. okt 2014

@coko80 v prvom rade materská dávku môže čerpať len žena, ale rodičovský príspevok môže čerpať aj otec.

Nakoľko ty by si momentálne mala poberať už rodičovský príspevok, teda si na rodičovskej dovolenke.

Pre vás ako rodinu by bolo možno výhodnejšie ak by si rodičovský príspevok zažiadal manžel, aby si sa ty mohla prihlásiť na úrad práce a poberať podporu.
Samozrejme je veľmi dôležité koľko vyjde podpora tebe a koľko manželovi, keďže princíp je ten, že nemôžeš súčasne poberať rodičovský príspevok a aj dávku v nezamestnanosti.
Na to aby si ty mala max. dávku v nezamestnanosti, je potrebné aby si v práci prerušila rodičovskú dovolenku a čerpala jeden deň dovolenky, pokiaľ nebudeš čerpať dovolenku tak sa ti odstupné nepremietne v podpore. Z toho dôvodu sa názory líšia. Jednoducho povedané pokiaľ máš celý mesiac neprítomnosť tak vypláca odstupné iným spôsobom. Na to si treba dať veľký pozor, čo urobí zamestnávateľ, nakoľko sú to pekne ušetrené peniaze.

coko80
29. okt 2014

@zuzana909 Tak co viem tak uz aj manzel moze ist na MD ale len 28tyzdnov to je podla noveho,my to chceme spravit tak ze on pojde na MD a ja na podporu a po jeho ukonceny MD pojdem ja naspat na rodicak a on na podporu,takze ak by som v decembri nemala dovolenku tak sa odstupne nerata?

zuzana909
29. okt 2014

@coko80 a ty stále poberáš materskú dávku, koľko má malá rokov, kedy si naposledy pracovala?

zuzana909
29. okt 2014

@coko80 Materský príspevok ako dávka nemocenského poistenia je viazaný na poistenca, nie na dieťa. Na „materské“ či skôr „otcovské“ teda môže nastúpiť aj manžel po dohode s vami. Bude tzv. iným poistencom. Môže tak urobiť najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a za podmienky, že matka nepoberá materský alebo rodičovský príspevok.

Ale keď si pozriem vo fotoblogu, že dieťa má skoro 10 mesiacov, tak nárok na materské už nie je.

zalka
29. okt 2014

@zuzana909 no teda mala by si ešte doštudovať a dočítať čo to o MD a tak ... aby si nemýlila ostatné baby.

@coko80 no ak budeš v decembri čerpať dovolenku tak samozrejme dovolenka + odstupné ti zvýšia vymeriavací základ na výpočet podpory. Lebo podpora sa ráta z priemeru posledných 2 rokov a tam si mala nejaké odpracované dni, potom MD a nakoniec RD .
Nedočítala som sa kedy máte s mng. skončiť v práci. Lebo ak by mng. požiadal o MD 12/2014 tak MD by sa mu rátala z príjmu roku 2013 čiže odstupné by mu nijako nenavýšilo jeho MD.
A ak mu skončí PP 12/2014 tak o MD môže požiadať do 7 dní od skončenia PP ... a zase ak mu PP skončí 12/2014 a na MD pôjde 1/2015 tak aj tak sa mu bude rátať MD z roku 2013, čiže odstupné mu výšku MD nezvýši .. ale môže mu trošku navýšiť tak ako tebe podporu v nezamestnanosti.
A myslím, si že si to vymyslela správne. Ty podpora, mng. MD, podpora je 26t MD 28t .. potom mng. požiada o RP , a najbližšieho prvého v mesiaci prepíšete RP z mng. na teba a mng. pôjde na podporu na 26t.

zalka
29. okt 2014

@zuzana909 pre boha už nekombinuj, nárok na MD má muž alebo iný poistenec do obdobia kedy dieťa nedovrši 3 roky. Môže požiadať o MD aj ked dieťa bude mať 2,5 roka ... prv vyberie matka fMD 34t a potom otec 28t ...

zuzana909
30. okt 2014

@zalka pre boha materská dovolenka a rodičovský dovolenka je rozdiel, ako môžeš písať materská dovolenka. to sú dve rozdielne veci, ktoré treba rozlišovať !!!!!!

takisto sú to dve rozlišné dávky !!!!! tak to nekombinuj dokopy a doštuduj si to ty !!!!!!!

eeffka
30. okt 2014

@zuzana909 bohuzial @zalka pise spravne a dostuduj si legislativu ty
o MATERSKU dovolenku mozu poziadat obaja rodicia do veku 3r dietata, cize materska 28t zena a neskor v tom caseovom limite aj otec!!! nerobime mudru ked mame medzery vazena...

zuzana909
30. okt 2014

@eeffka važená keď tak matka má nárok na 34 týždňov a otec 28 týždňov, že ozvala sa tá najmúdrejšia

eeffka
30. okt 2014

@zuzana909 myslim ze tie cisla su v tomto probleme uplne nepodstatne.... cast ...ked tak... povazujem za to, ze si si uvedomila svoju chybu, to nie je hanba, len netreba majstrovat

coko80
30. okt 2014

@zalka tak pracovny pomer nam konci k 31.12 takze na urad pojdeme v januari,ja co som volala na socialku tak pani hovorila ze sa Md rada z roku 2014 ja len neviem ci sa rata k tomu aj odstupne,a ked nebudem mat v decembri dovolenku tak sa nebude ratat odstupne,dobre som to pochopila?lebo niekto hovori ze odstupne sa rata a niekto ze vraj nie,aj pani na urade hovorila ze sa rata tak som zvedava.Na MD a Podporu chceme nastupit k 5.1.2015

zalka
30. okt 2014

@coko80 nie MD sa určite mng. bude rátať z roku 2013, takže odstupné neovplyvní výšku MD . Ale ovplyvní výšku podpory o pár eur smerom nahor aj tebe aj mng.
Mng. nech požiada o MD od 1.1.15 a ty sa zaeviduj na UP do 7.1.15 , ak chceš aby ti odstupné ovplyvnilo podporu musíš v 12/2014 nastúpiť do práce, čo i len čerpať dovolenku ale musí ti vzniknúť za ten mesiac mzda. Ak by ti počas RD preplatili dovolenku a odstupné tak z nich by sa neplatili odvody do SP čiže by nijako neovplyvnila výšku podpory.

@zuzana909 moja zlatá ty mňa poučovať nemusíš, viem toho trošku viac ako ty. A napísala som správne, na rozdiel od teba.

coko80
30. okt 2014

@zalka A preco my na urade hovorila ze sa mng bude ratat 2014 rok?ja som mala uz dovolenku v auguste a este mam 5dni dovolenky takze si ich mam dat preplatit v decembri?a ako sa pocita podpora?

zalka
30. okt 2014

@coko80 no nie preplatiť ale čerpaj tých 5 dní dovolenky v decembri, aby ti odstupné vstúpilo do VZ a tak sa ti zvýšila podpora.
Podpora sa ráta suma hrubých miezd od 1.1.13 do 31.12.2014 a deleno počet dní v práci ( aj víkendy ).. dni kedy si bola na MD, RD, PN sa nerátajú ..

Mohla sa na úrade pomýliť. Napíš ohľadom MD cez kontaktný formulár SP http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s a tam ti napíšu odpoved, tá bude správna. Napíš, že mng. končí PP 31.12.14 a že bol zamestnaný od xy 200x roku napr. a že chce ísť na MD od 1.1.15 čo je pre neho rozhodujúce obdobie pre výpočet MD. Uvidíš napíšu rok 2013.

coko80
30. okt 2014

@zalka jasne dakujem uvidim ako to bude v januari a co nam zarataju potom dam vediet🙂

zalka
30. okt 2014

@coko80 rado sa stalo ...

coko80
30. okt 2014

@zalka Ahoj tak si mala pravdu rata sa to z roku 2013,a este som rozmyslala ze keby ze nastupi na Md az po podpore tiez by sa ratal 2013 a ako by sa ratala podpora.

zalka
30. okt 2014

@coko80 ak nenastúpi na MD do 7.1.15 tak nárok na MD mať nebude ... nie zo zamestnania ,
po podpore by mal nárok na MD len z DNP ... a to z minima čo by bolo cca 260e
takže už nešpekuluj, lebo prešpekuluješ ...
a podpora sa ráta z priemeru za posledné 2 roky ...

zdobik
3. nov 2014

@zuzana909 Mozem poprosit jednu info prosim?
Neviete nahodou ako je to s podporou v nezam. ak by som sa po ukonceni materskej /RD/ nechcela vratit na povodne miesto? Mam na nieco narok? Ak hej, z coho sa to rata? Dakujem.

zuzana909
3. nov 2014

@zdobik kontaktuj múdrejších, ja som tu za debila 😀

zdobik
3. nov 2014

@zuzana909 😢