Nespolupráca s opatrovateľkou

15. nov 2022

Ženy idem si sem pre radu, lebo už som zúfalá z tejto situácie.
Mám mamu, ktorá využíva opatrovateľskú službu cca 3 roky.
Mama je dosť svojská osoba, tvrdohlavá, panovačná a vekom sa tieto vlastnosti u nej ešte prehlbujú. Nieje síce veľmi stará 72 r. ale fyzicky a mentálne má asi tak o 10 rokov viac.
Nikam už nechodí, nestretáva sa skoro vôbec s ľuďmi.
Veľmi zle sa už hýbe.
Od kedy využíva opatrovateľskú službu, zvykla si na to, že ju opatrovateľka umyje ( toto by už sama nezvládla), navarí, uprace...no proste všetko zariadi a spraví niekto iný.
Problém je ale v tom, že po roku jej opatrovateľka dala výpoveď a ona tu novú bojkotuje ( 2 týždne).
Síce ju pustí do bytu, aj zje od nej lieky...ale celý čas sa s
ňou vôbec nerozpráva a zazerá po nej a úplne najhoršie je, že sa jej vôbec nechce dať umyť ( a to trpí inkontinenciou).
K tomu má mama ešte kožnú chorobu o ktorú sa treba pravidelne starať, premasťovať.
Ja bývam od mamy 90 km a jednoducho tam nemôžem chodiť vkuse na "pomoc".
A ako poznám svoju mamu, asi sa to nezlepší, zo začiatku dokonca opatrovateľke aj vynadala bezdôvodne 🫢.
Z môjho pohľadu je nová opatrovateľka fajn žena, veľmi schopná, šikovná a húževnatá... nevzdáva sa tak ľahko.
Máte nejakú reálnu skúsenosť z rodiny, z okolia...zlepšilo sa to časom?
Ona toto ešte pri nikom nerobila doteraz.
A mňa už opúšťa nádej...a neviem ako toto môžme vyriešiť.
Ja som už skúšala všetko

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bluka2
15. nov 2022

Keby si jej našla inú opatrovateľku, myslíš, že by to bolo to isté? Možno si len nesadli, aj keď je opatrovateľka fajn.tiez by som mala proste preferencie, kto bude vykonávať takú činnosť ako umývanie, intímne partie a tak. Niekto ok, niekto nech teda uprace, ale ruky preč fuj.

yoxinka
15. nov 2022

Moja mamina je opatrovateľka. Raz zchytala pani, ktorá podľa tvojho opisu bola veľmi podobného rázu ako tvoja mama. Po týždni volala šéfovi, že nech pani zháňajú inú opatrovateľku, lebo ona tam už nepríde. A to sa moja mama starala o xy ľudí, mala totálne ťažké stavy, trom ľuďom sedela pri smrteľnej posteli, prebdela noc pri nebožtíkovi, lebo jeho dcéra sa ho bála … mama to robí 15 rokov, ale na túto tetku nemala nervy.

autor
15. nov 2022

@bluka2 Ona využíva mestskú opatrovateľskú službu.
Za tie roky sa pri nej vystriedali 2 stále opatrovateľky (1-1,5 roka) a potom také na zástup.
Nikdy sa nestalo, že by ťa opatrovateľka bola vyslovene nesympatická, väčšinou boli naozaj fajn.
A teraz jednoducho nemajú inú možnosť, veľa sme to už s vedúcou riešili, veľa som sa za mamu prihovárala ...nieje momentálne iná možnosť.

A raz sme dokonca máme zohnali súkromne pani na víkendy...vyhodila ju po prvom dni (osobne som s tou pani bola, bola úplne v pohode).

apolka77
16. nov 2022

Tvoju mamku treba dať vyšetriť psychiatrovi. Keď mala cievnu príhodu určite to zanechalo stopy a nie je vylucena demencia či alzheimer lebo aj takto sa prejavuje -zlost hnev . Psychiater by jej mohol nasadiť lieky na ukludnenie.
S pracou opatrovateľky v terénne mám bohaté skúsenosti, je to ťažké keď osoba ktorú treba opatrit je agresívna a chová sa k ostatným ako ku handre. Keby psychiatricka zhodnotila stav vedelo by sa s ňou pracovať ...ak teda nastupuje demencia inak sa s ňou pracuje ako keď len ma " hasterivu" povahu..a uvedomuje si svoje konanie.
Čo hovorí tvoja mama na odchod tej prvej opatrovateľky? Chcela by ju späť? Prečo odišla?
Sústredila by som sa v prvom rade na toto, aké má predstavu tvoja mama, koho si želá aby k nej chodil...

autor
16. nov 2022

@apolka77 Ďakujem za rady.
Predošlá opatrovateľka odišla z vlastnej vôle, kvôli nízkemu platu.Bola to mladá žena, milá taká úprimná, s mamou spolu pozerali Farmu, aj si ponadavali spolu... Mama ju brala trochu ako vnučku a ona zase moju mamu ako starkú.
Táto pani opatrovateľka je s mamou vlastne rovesníčka.
A to jej možno vadí, že ju neľutuje aké berie ju ako rovnocennú osobu.
Dobrá správa je, že dnes s ňou už prehodila tri vety a chutí jej čo navarí .
S tou demenciou to budeme sledovať.

apolka77
16. nov 2022

Väčšina klientov veľmi ťažko znáša zmenu opatrovateľky hlavne keď si vytvoria pekný vzťah ako si písala "vnučka-starka" ...je samozrejme že je frustrovaná zo zmeny, veď to musí bolieť nemať blízkeho človeka pri sebe s ktorým si rozumela. Ďalej, veľa klientov priam omladne pri mladších opatrovateľkach ale žiaľ túto prácu skôr či neskôr ostanú robiť staršie ročníky kvôli platu atď...možno mamina potrebuje čas, ale skúste ju viac počúvať a dať pocit že vám záleží na Tom ako sa cíti...z vlastnej skúsenosti viem, že starí ľudia sa cítia osamelí a nepotrební a preto vystrájaju.
Môžem ti napísať že mám- Opatrujem aj - pani s demenciou je to ťažké aj pre mňa a tiež si myslím že som odolná. Jednu hodinu je milá o 20 minút zlostna hádže vecami...ale keďže má diagnózu nemôžem sa na ňu hnevať. Práve naopak, uznať jej frustráciu lebo sama nezvláda svoj stav. Preto je dôležité diagnostikovať aj tvoju mamku. Želam všetko dobré.

terezka1947
16. nov 2022

@elizabet173
@selest baby,ale ja na autorku neútočil,ani neradim "len tak". Užila som si svoje. Preto píšem,že opatrovať chorého človeka je záťaž na celú rodinu. A áno,ovplyvní to úplne všetko. Bohužiaľ,aj veľa veci sa človek musí vzdať. Dajme tomu,že tá pani by demenciu mala. Ok,toto je ťažká dg a často už tí ľudia ani nepoznaju svojich. No v živote sa dostaneme do situácii,kde nejde o starého,psychicky chorého človeka. Veď sú vážne choré aj malé deti,či dospelí ľudia. A chce to opatrovanie celý deň.
Si musíme uvedomiť,že tí starší ľudia už by chceli mať kľud,sú často bezmocní a odkázaní na druhých. Akože opatrovateľka je fajn,ale je to cudzí človek stále.
Autorku ľutujem,lebo kto neprežil,nevie. Tu si môžme hovoriť ako by čo bolo,malo byť,realita však u každého je úplne iná. A dosť podstatná vec,aj každý má iné vzťahy v rodine.
Ale myslím,že každý budeme raz konfrontovaný práve týmto. To je bohužiaľ tiež realita. A darmo budú hypotéky,nové plány,super práca. Bude sa potrebné rozhodnúť. Lebo...budem sa opakovať,nie všetci sú starí a chorí. Možné ochorieť aj my,kedykoľvek.
Autorke držím palce,nech to všetko dobre dopadne.

cacianka
17. nov 2022

Možno mama nevie psychicky zvládnuť tak prudkú zmenu. Mladá žena versus stará.
Možno je tam aj začiatok stareckej demencie, prípadne inej diagnózy.
Možno by pre začiatok pomohlo, keby pani poriadne meškala, nech si mama trochu uvedomí že je sama....
Takže chvíľu vydržať, ako si zvykne na zmenu, ale tiež riešiť ľahké lieky, možno prírodné na ukludnenie, antidepresíva.