Otázky o súkromí na pracovnom pohovore

29. feb 2024

Ahojte, dcéra má 1,5 roka a ja by som sa rada vrátila do práce, na staré miesto sa nechcem vrátiť, zmenilo sa vedenie a nieje to čo bývalo. Začala som chodiť po pohovoroch a až ma prekvapuje koľko sa ma pýtajú ohľadom dieťaťa. Chápem že matka s malým dieťaťom nieje práve zamestnanec o ktorého by sa firmy bili ale príde mi to už veľa. Často dostávam otázky že kde bude dieťa, odpoviem že v jasliach a hneď otázka a keď budú jasle zavreté? Poviem že to mám ošetrene, muž má flexibilnú pracovnú dobu a mám aj iné stráženie a často sa v tom vrtaju že koho a kde a keď bude dieťa choré a neviem čo či majú babky aj iné vnúčatá, kde muž robí, ako moc má flexibilnú pracovnú dobu, úprimne mi je to nepríjemne, ja chápem že chcú vedieť aké mám možnosti pracovať ale pokiaľ sú prípustné osobné otázky? A musím na všetky odpovedať? Dnes sa ma pýtali či dcéra býva často chorá alebo či chodíme nejakým odborníkom a podobne, poznamenali že nemusím odpovedať ale závaží to. Žiadnu prácu nehľadám na plný úväzok len na pár dní v týždni a väčšinou homeoffice a aj tak takéto otázky, je to okej? Ďakujem

dominikamacakova
29. feb 2024

@modrykolibrik napíš mi sem názov firmy

modrykolibrik
29. feb 2024

@dominikamacakova bohuzial my si nrmozeme dovolit prijat zenu ktora rano zavola, ze nemoze prist lebo dieta ochorelo. Ja im vzdy poviem, ze hlasia sa na miesto kde nemozeme robit ustupky

bluka2
29. feb 2024

@dominikamacakova Asi sa jej nepáči koncept právneho štátu, taká mentalita

dominikamacakova
29. feb 2024

@modrykolibrik ok. Napíš názov firmy

lakebabe
29. feb 2024

@dominikamacakova ja ta rozumiem, ale je taka doba a každý podnikateľ si môže vybrať koho zamestná nebudeme sa tváriť , ze to tak nie je. Veľké firmy to väčšinou neriešia, keď som robila pohovory v korporáte bolo mi úplne jedno koľko má kto deti , ale malý podnikateľ co ma jedného dvoch zamestnancov sa na to dívať bude. Keď mu žena ostane nonstop na ocrke a nemá ju kto zastúpiť firma je stratová. Tak sa na to bude dívať vzdy

bluka2
29. feb 2024

@sheila121 úplný… smutné… najsmutnejšie, keď ženy diskriminujú ženy, ako tu čítam

modrykolibrik
29. feb 2024

Robim v socialno-zdravotnej sfere kde sa starame o pacientov. Ked mam na sluzbe 1 sestru a 2 opatrovatelky a zrovna jedna vypadne, nemozem nechat na 68 ludi 2 zamestnancov!

bluka2
29. feb 2024

@modrykolibrik čo tak zaviesť nejaký systém zastupovania?

lakebabe
29. feb 2024

@bluka2 to je plat navyše menšia firma si to nemá ako dovolit

belllinka
29. feb 2024

@sheila121 ty evidentne byt žiaden byt neprenajímaš, ani nikoho nezamestnávaš 😀 Ty si iba tá, čo využíva tie očr-ky.
@dominikamacakova A ty tiež.

dominikamacakova
29. feb 2024

@lakebabe ale ty rozumieš tomu, že je to protizákonné? Je úplne jedno aké máš ty argumenty. Je to diskriminácia a bodka.

modrykolibrik
29. feb 2024

@bluka2 hej? Povedz mi ked ti zavolam rano o 5 ze potrebujem aby si prisla do prace na 12h prides ked si napriklad z PB a praca je NMNV? Mame malo personalu

dominikamacakova
29. feb 2024

@belllinka a ty budeš pravdepodobne tá rasistka, ktorá nemá rada černochov 🙂

bluka2
29. feb 2024

@lakebabe píše o nejakom opatrovatelstve, niečo, čo zrejme ficí 7 dni v týždni, ak nie celých 24 h každý den. T.j. musí mať zamestnaných tak či tak viac ľudí, než tam každý den je, nie?

mamina7070
29. feb 2024

@bluka2 ak to nebola dlhodoba PN a nepovedal to ten clovek priamo co na nu siel tak ti navyse cloveka nedovolia a kto pojde robit na kratkodoby zastup?

ako raz za cas OCR sa da prezit ale ak je to polovica mesiaca ? kazdy mesiac ?

preco nechodia n aocr teda aj muzi?

bluka2
29. feb 2024

@modrykolibrik Tak radšej diskriminuj podľa bydliska a zamestnaj ľudí z PB, lepšie než podľa pohlavia a počtu deti

lakebabe
29. feb 2024

@dominikamacakova to si môžeš hovoriť ďalej nikto ti to neberie,ale predpokladám, že nemáš svoju firmu. Moja firma ,moje peniaze o ktoré môžem prísť ako zamestnávateľ, tak si vyberiem koho zamestnam a ci kvôli tomu neprídem o vlastne peniaze. Dokonca aj v tom korporáte je to problém keď z 10 žien ostane 5 na ocrke a striedaju sa na nej celú zimu ako k tomu prídu tie ostatne co ich musia nonstop zastupovať a nemôžu si vziať ani dovolenku.

dominikamacakova
29. feb 2024

@modrykolibrik presný názov

belllinka
29. feb 2024

@dominikamacakova nie, iba poznám slovenské matky, ako sa s obľubou “hádžu” na očr-ky a PN-ky s každou blbosťou

lakebabe
29. feb 2024

@bluka2 tak píše že sú len dve na deň tak čosi veľké to asi nebude

belllinka
29. feb 2024

@dominikamacakova čo, ideš je niekam nahlásiť, že diskriminuje pri pohovore? 😂

dominikamacakova
29. feb 2024

@lakebabe bohužiaľ, ty si nemôžeš vyberať zamestnancov na základe toho či majú deti, alebo nie a bodka 😀 To, že to robíš je také isté ako mať zamestnancov načierno. Protizákonné

sheila121
29. feb 2024

@belllinka 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 na ocr a pn som nebola nikdy. Takže každý kto nediskriminuje je socka hej? 🙂 už chápem prečo je Slovensko v takých srackach

ropucha6
29. feb 2024

@modrykolibrik a ked ti niekto ochorie, tak robis co?

mamina7070
29. feb 2024

@dominikamacakova zamestnavatel moze vyberat zamestnanca aj na zaklade sympatii alebo toho ako sa rano vyspal je to na nom koho zamestna

bluka2
29. feb 2024

@mamina7070 ja neviem, prečo nepošlú ženy na OČR mužov. Ja by som poslala, keby som daleko mala, bol by tam 50% času, keby by to bolo treba.
Ist na polovicu mesiaca na OČR je trochu drzost, nepoznám nikoho, kto by bol dlhšie než týždeň a aj to som zažila len veľmi výnimočne…spomínam si na jeden prípad konkrétne, čo bol covid. asi sa nepochybujem medzi lenivcami. To nesúvisí ani tak s deťmi. Ja si to zariadim tam, aby som pracovala drvivú väčšinu času , proste treba serióznosť aj na druhej strane. Treba ju očakávať a aj ponúknuť

dominikamacakova
29. feb 2024

@mamina7070 na základe sympatií a schopností áno, ale nie na základe toho či má žena dieťa 🤌 rozumieme sa??

lakebabe
29. feb 2024

@dominikamacakova môžeš si to opakovať koľko chceš neberiem ti to. Ale mam pravo si do vlastnej firmy vhodného zamestnanca , ktorému budem platiť výplatu. Vhodný zamestnanec je pre mňa ten, u ktorého je najmenšia pravdepodobnosť absencii, v čom maju žiaľ matky s deťmi vyššie riziko. Keď budeš podnikať na Slovensku , vydres si krvopotne svoju firmu a budeš chcieť prežiť potom sa ta opýtam koho budeš platiť.

mamina7070
29. feb 2024

@bluka2 ty robis v Nemecku podla profilu tam asi nie je bezne ze zeny idu na OCr na dva tyzdne len preventivne , ze idu na OCR a dieta chcu sup ut do skolky ze ako konci materska sup na PN a plus rodicak atd atd

@dominikamacakova niekomu nemusia byt sympaticke matky s detmi

dominikamacakova
29. feb 2024

@lakebabe v podstate áno, môžeš všetko a nemusíš nič iba umrieť 🙂

dominikamacakova
29. feb 2024

@mamina7070 ale ty sa to nemôžeš na pohovore ani opýtať. Ty sa nemôžeš opýtať či má žena dieťa.