Príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu teda čas, kedy sa bábätko rozhodne opustiť mamičkine bruško, väčšina tehotných žien bezpečne pozná. Nie je potrebné teda mať obavy, že sa včasný príchod do pôrodnice nestihne.


Video: Začínajúci pôrod alebo falošný poplach? Ako to rozpoznať? Príznaky pôrodu.

Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou pôrodnou asistentkou

V rozhovore s Mgr. Martinou Didekovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Úvod
  • 00:43 Predpôrodné kontrakcie, tzv. poslíčkovia
  • 01:57 Hlienová zátka - jej odtok nemusí signalizovať okamžitý pôrod
  • 02:32 Hnačka pred pôrodom
  • 03:19 Vie sa žena pred pôrodom sama vyšetriť?
  • 03:48 Ako sa organizmus sám pripravuje na pôrod?
  • 05:24 Zdravotné problémy / neštandardné stavy pred pôrodom - na čo si dať pozor?
  • 06:35 Hnedé špinenie - čím je spôsobené a čo signalizuje?
  • 07:15 Nevoľnosti a zvracanie pred pôrodom - ako si s nimi poradiť?
  • 08:37 Nepravé kontrakcie. Od kedy sa môžu vyskutovať a čo znamenajú?
  • 09:12 Kontrakcie smerujúce k pôrodu - ako ich rozpoznať?
  • 10:14 Kedy ísť do pôrodnice?
  • 10:39 Ako dlho trvá bežný pôrod a kedy hovoríme o tzv. prekotnom pôrode?
  • 11:43 Druhý, tretí a ďalší pôrod. O koľko bývajú rýchlejšie?
  • 12:24 Odporúčania a povzbudenie na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:


🎞️ Pôrod v nemocnici na Slovensku od A po Z
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Predpôrodný kurz online.
🎞️ Môj pôrod trval len 18 minút
🎞️ Čo by ste mali vedieť o pôrode
🎞️ „Zrazu niečo žuchlo do záchoda a ja som sa zľakla, či to nie je Honzíček"


Deň pôrodu32 sa nedá presne naplánovať. Len veľmi malé percento bábätiek sa narodí presne v termíne pôrodu7. Niektoré novorodeniatka vykuknú na svet pokojne aj 14 dní pred termínom, iné na seba nechávajú čakať aj 10 dní po termíne. Takéto časové rozpätie je však v norme, preto nejde o nič mimoriadne.

Deň D, kedy sa skutočne spustí pôrod, je pravdepodobne vyvolaný hormónmi. Tie produkuje matka a na základe nich dostane telo budúcej mamičky pokyny k vypudeniu plodu z tela von.

Skrátka tehotenstvo a pôrod je veda. Mnoho budúcich mamičiek trápi rad vecí - ako sa na pôrod pripraviť, kedy odísť do pôrodnice, aké sú prvé príznaky pôrodu.

Ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod

V dobe, kedy sa tehotenstvo blíži ku koncu, môžu budúcu mamičku začať prepadať rôzne obavy a stavy nepokoja. Mimo početných fyziologických zmien, ako je rast bruška, zadýchavanie, nutkanie na časté močenie a rad ďalších, sa môžu objaviť tiež časté zmeny nálad. Tie pramenia prevažne zo strachu z pôrodu, alebo tiež obavy zo starostlivosti o novorodeniatko2.

Určitá miera strachu a nervozity patrí ku všetkému, čo je pre človeka nové, nepoznané a s čím sa stretáva len občas. Tehotenstvo a pôrod do tejto škatuľky patrí úplne samozrejme. Dôležité je však pozitívne myslenie a viera, že všetko dopadne na výbornú. Pôrod dieťatka je síce pomerne dlhou a bolestivou záležitosťou. Spomienky na bolesť a strach sa našťastie rýchlo rozplynú pri pohľade na to najcennejšie - na bábätko.

Možnosti k upokojeniu duše i tela budúcej mamičky

Základom je zistiť o pôrode čo možno najviac. K tomu môže dopomôcť:

  • Tehotenská profylaxia (predpôrodný kurz) - kde sa nastávajúca mamička dozvie všetko o tom, čo pôrod a popôrodné obdobie obnáša. Tiež ako pri pôrode dýchať, možné polohy pri pôrode alebo alternatívy k tíšeniu pôrodných bolestí4.

Viac v hlavnom článku: Predpôrodné kurzy1.

  • Cvičenie pre tehotné - odporúča sa navštevovať od 20. týždňa tehotenstva. Žena sa tu naučí správne dýchať a posilní potrebné svalstvo. Cvičenie tiež prispieva k celkovej duševnej pohode.

Viac v samostatnom článku: Cvičenie pre tehotné.

Cvičenie pre tehotné

  • Opora v tehotenstve a doprovod pri pôrode - v súčasnej dobe už nie je otecko očakávaného dieťatka na "druhej koľaji," ale môže sa aktívne zúčastňovať napr. vyššie spomenutých tehotenských kurzov. Muž by mal tiež vedieť, čo tehotenstvo a pôrod obnáša, aby bol pri pôrode oporou. Je tiež vhodné, aby bol žene oporou aj počas tehotenstva nielen psychickou, ale aj tou fyzickou. Preto by si nastávajúca mamička mala vedieť požiadať kedykoľvek o pomoc, či už s domácnosťou, upratovaním alebo napríklad s nákupmi. Oporu v tehotenstve a pri pôrode môže tiež zabezpečiť pôrodná asistentka1.

Viac v samostatnom článku: Sprevádzajúca osoba pri pôrode19.

  • Literatúra - súčasnosť ponúka množstvo kvalitnej literatúry popisujúcej priebeh tehotenstva a pôrodu. Budúce mamičky majú z čoho vyberať. Vhodné je tiež nejasné veci konzultovať priamo s lekárom, ktorý všetko vysvetlí.
  • Súrodenec bábätka - áno, aj tento bod je veľmi dôležitý. Starší súrodenec by mal byť súčasťou príprav na bábätko, a to najmä z jedného prostého dôvodu - žiarlivosť. Už od začiatku je vhodné s dieťaťom o bábätku hovoriť, zapojiť ho do príprav, nákupov oblečenia a potrebných vecí, alebo tiež do výberu mena13.

Viac informácií, ako pripraviť staršie dieťatko na bábätko v článku: Tehotenstvo a starší súrodenec.

Príprava na pôrod

Viac k téme, ako pripraviť telo i dušu na pôrod v hlavnom článku: Príprava na pôrod1.

Prvé príznaky, že sa pôrod síce blíži ale ešte nezačína

Predpôrodné kontrakcie - poslíčkovia

Dva až tri týždne pred pôrodom sa u ženy môžu objaviť tzv. predpôrodné kontrakcie, ktoré sa ľudovo nazývajú aj poslíčkovia. Ako už názov naznačuje, sú poslami blížiaceho sa pôrodu. Nie je dôvod utekať hneď do pôrodnice, ak sa u ženy objaví prvých pár kontrakcií. Je vhodné vyčakať doma, ako sa bude situácia vyvíjať. Žena by si mala odsledovať či sa bolesti stupňujú, spravideľňujú. Poslíčkovia môžu trvať aj dve až tri hodiny a nakoniec sami vymiznú.

Kontrakcia je stvrdnutie maternice sprevádzané bolesťami v podbrušku. Ak sa kontrakcie objavia a nie ste si istá, či sú to tie pravé alebo ešte len poslíčkovia, skúste si oddýchnuť, dať si teplú sprchu, ak sa budú bolesti predlžovať, teda interval medzi nimi bude čoraz dlhší, znamená to, že poslíčkovia ustupujú a pôrodná činnosť sa nerozbieha.

Pokles bruška a odtok hlienovej zátky

V posledných týždňoch tehotenstva ženám zvykne klesnúť bruško. Je to spôsobené tým, že bábätko zostupuje do pôrodných ciest. Druhým signálom, že asi budete rodiť v blízkej dobe je odtok hlienovej zátky14. Hlienová zátka môže byť belavá, priehľadná ružová. Má ťahavú konzistenciu a ženy si ju často nájdu na toaletnom papieri po návšteve WC. Pri odtoku hlienovej zátky, nie je dôvod na to, aby sa žena vybrala do pôrodnice. Počkajte čo sa bude diať, či sa objavia kontrakcie, začne odtekať plodová voda a podobne. Odtok hlienovej zátky je len znakom toho, že sa krčok uvoľnil, čím umožnil bábätku tlačiť sa do pôrodných ciest a zostupovať nižšie.

Odtok hlienovej zátky

Časté nutkanie na WC

Týždeň až dva pred pôrodom sa objavuje u žien časté nutkanie na WC. Bábätko sa tlačí do pôrodných ciest, tlačí na močový mechúr. Potreba chodiť na záchod je čoraz častejšia a intenzívnejšia.

Hnačka pred pôrodom

Niektoré ženy trápi pred pôrodom hnačka. Je to spôsobené na jednej strane aj stresom a obavami, na strane druhej je to znakom toho, že maternica začína pracovať. Tým, že má žena hnačku, môže sa stať, že sa kontrakcie zosilnia. A začne sa pôrodná činnosť.

Vie sa žena pred pôrodom sama vyšetriť?

Niektoré ženy majú predstavu, že by boli schopné sa samé vaginálne vyšetriť, aby zistili, či sa pôrod začal alebo nezačal, či majú vyraziť do pôrodnice. Nie je to však jednoduché. Nevedia si ho pre veľkosť bruška spraviť ani samotné pôrodné asistentky. Je však na sebe možno pozorovať príznaky, ako naliate vonkajšie pysky, prekrvenie a začervenanie rodidiel.

Ako sa organizmus sám pripravuje na pôrod?

Organizmus ženy sa počas tehotenstva pripravuje na veľké finále - pôrod. Napr. klesaním bruška, prekrvením rodidiel, odtečením hlienovej zátky, hnačkami, kontrakciami. Sú veci, ktoré nikto z nás neovplyvní. Pôrod je fyziologická záležitosť a dieťa sa rozhoduje, kedy sa narodí. Či sa pôrod začne v termíne, pred termínom alebo chvíľu po. My sme len súčasťou tohoto celého procesu. Žena by sa teda mala pripraviť na to psychicky a pochopiť, že tieto procesy neovplyvní. To čo sa má udiať sa udeje a nič z toho sa nedá preskočiť. Čim bude žena na všetko pripravená, tým bude pre ňu pôrod lepší, fyziologickejší a bezproblémovejší.

Na čo si dať pozor pred pôrodom?

Veľa žien má už tesne pred pôrodom rôzne problémy, ktoré ich trápia. Napríklad bolesti v podbrušku, bolesti krížov, v panve, pod vplyvom rozširovania, zvýšenú únavu. Tieto pocity môžu a nemusia súvisieť s pôrodom. Je logické, že čím je bábätko väčšie, tým pociťuje žena väčší diskomfort. Sú však signály, ktoré by žena nemala ignorovať a vyhľadať pomoc svojho gynekológa alebo ísť na pohotovosť. Súvisia napríklad s pohyblivosťou bábätka. V posledom štádiu tehotenstva je už bábätko veľmi veľké a nemá taký priestor na pohyb, no ak ste necítili žiadne pohyby niekoľko hodín alebo naopak, ak pociťujete prudké pohyby bábätka, ktoré sa dovtedy neobjavovali, treba radšej ísť k lekárovi alebo na pohotovosť a zistiť, či je všetko s dieťatkom v poriadku.

Hnedé špinenie - čím je spôsobené a čo signalizuje?

Hnedé špinenie pred pôrodom je vo väčšine prípadov spôsobené popraskaním drobných žiliek v krčku maternice, v pošve a môže súvisieť s gynekologickým vyšetrením počas tehotenskej poradne. Ak sa tak stane a vy po návšteve gynekológa spozorujete hnedé špinenie, nemusíte s tým utekať do pôrodnice. Je to len príznakom toho, že krčok je otvorený a pôrod sa v najbližšej dobe spustí.

Nevoľnosti a zvracanie pred pôrodom

Zvracanie pred pôrodom je väčšinou spôsobené nesprávnym dýchaním počas pôrodných bolestí. Ak žena dýcha príliš z hlboka, dáva do toho príliš energie, môže to spôsobovať napínanie na zvracanie. Vtedy je dôležité dostať dýchanie pod kontrolu, spomaliť ho a upokojiť. Ženy, ktoré sú príliš vystresované a idú naplno už do prvých bolestí, potom ťažko zvládajú celý pôrod, ktorý trvá niekoľko hodín. Prvorodičky bežne rodia 10 - 12 hodín od začiatku pravidelných kontrakcií. Z toho dôvodu je dôležité oddýchnuť si medzi kontrakciami, správne a pokojne dýchať, nebyť príliš vystresovaná, snažiť sa pospať si a zozbierať všetky sily, ktoré budú počas pôrodu potrebné.

Ako rozpoznať nepravé kontrakcie od pôrodných kontrakcií?

Nepravé kontrakcie sú kontrakcie, ktoré môžu mamičky pociťovať približne od 34. - 35. týždňa, niekedy aj 20-krát denne. Je to stvrdnutie bruška, ktoré sa uvoľní. Tieto kontrakcie sú znakom, že maternica začína vyvíjať nejakú aktivitu.

Kontrakcie, ktoré spejú k pôrodu sú také, kedy ženu začína bolieť podbruško alebo kríže a spolu s touto bolesťou stvrdne aj bruško. Mali by sa zintenzívňovať, spravideľňovať. Bolesti by teda mali byť čoraz častejšie a čoraz silnejšie. Odporúča sa vyčkať doma čo najdlhšie, aby žena neprišla do pôrodnice zbytočne skoro a obrala sa o možnosť stráviť značnú časť pôrodu domácom prostredí, v pohodlí domova.

Príznaky začínajúceho pôrodu alebo kedy vyraziť do pôrodnice?

Pravidelné kontrakcie

Ak nechce žena stráviť v pôrodnici zbytočne veľký čas, mala by sa vybrať do pôrodnice, až keď bude mať kontrakcie pravidelné, aspoň každých 5 minút, keď sa bolesť zintenzívňuje a je potrebné ich predýchavať a opakujú sa aspoň hodinu. Keď si spočítate, že takýchto kontrakcií ste za hodinu mali desať, je potrebné sa zbaliť a ísť do pôrodnice.

Pravidelné kontrakcie

Odtok plodovej vody

Keď odtečie plodová voda, vždy je jej veľa. Nie sú to dve kvapky, nie je to malý fľak na nohavičkách. Vždy si dajte vložku, začnite sa hýbať po miestnosti, pretože pri pohybe voda "vyčľupkáva", určite to spoznáte. Vody je veľa (3-4 litre), tečie od začiatku až pokým neporodíte. Je priehľadná, mliečna, ružovkastá.

Ideálny model pôrodu je, keď začnú kontrakcie, ktoré sa stupňujú, zintenzívňujú, spravideľňujú. Na to vám praskne plodová voda. Je to možné aj počuť. Vo vnútri pocítite puknutie. Na to vám niečo začne tiecť po nohách, vy sa to snažíte zadržať stiahnutím panvového dna, močovej rúry, ale nejde to. Vtedy sa bolesti zintenzívnia a pôrod sa začína, nemáte čo riešiť idete do pôrodnice.

Príznaky pôrodu

Druhou možnosťou je, že odtečie plodová voda bez kontrakcií. Väčšinou sa dostavia po určitom čase, kým sa dobalíte, osprchujete, niekoho zavoláte, prvé kontrakcie sa väčšinou objavia po krátkom čase. Aj v tomto prípade je jasné, že sa pôrod blíži.

Existuje aj situácia, že voda odtečie a bolesti sa nedostavia po hodine, ani po dvoch ani piatich. Pri odtoku plodovej vody platí zásada, že nezáleží, či sú prítomné bolesti alebo nie, do dvoch hodín by ste mali prísť do pôrodnice. Je dôležité sledovať bábätko. Môžu sa totiž objaviť komplikácie, o ktorých vy neviete. Žena sa síce môže dobre cítiť, ale bábätko nie.

Ďalší špecifický prípad je, ak má žena pozitívny nález na streptokoka6. Toto vyšetrenie sa robí v 35. - 36. týždni tehotenstva u gynekológa. Pokiaľ streptokok vyjde pozitívny, po odtoku plodovej vody treba ísť do pôrodnice okamžite, aby sa rodičke mohla podať antibiotická liečba. Zabraňuje sa tak infekcii bábätka.

Ak žene začne odtekať plodová voda, neznamená, že musí hneď porodiť. Vo väčšine pôrodníc sa čaká 12 - 24 hodín, či nezačne pôrod spontánne, ako zareaguje maternica na odtok plodovej vody. Pri odtoku plodovej vody sa väčšinou spustia rôzne biochemické procesy, ktoré spustia následne kontrakcie. Ak sa nespustia do najneskôr 24 hodín, pôrod sa začne vyvolávať29.

Krvácanie

Krvácanie nie je ružový ani hnedý výtok. Krvácanie1 je nebezpečné, ak je podobné silnej menštruácii, je prítomné veľké množstvo krvi alebo veľkých krných zrazením. V takom prípade je potrebné vybrať sa do prvej pôrodnice, ktorá je na blízku, aby sa zistilo, prečo krvácate. Pokiaľ je to krvácanie nebezpečné, je tehotenstvo väčšinou ukončené cisárskym rezom z dôvodu krvácania. Pokiaľ je to hlienová zátka14, prasknutá cievka vplyvom kontrakcií (farba je však väčšinou hnedastá), v takom prípade sa čaká, ako sa bude pôrod vyvíjať.

Ako dlho trvá bežný pôrod a kedy hovoríme o tzv. prekotnom pôrode?

Môže sa stať, že pôrod ide rýchlo. Za normálnych okolností u prvorodičiek trvá niekoľko hodín, kým sa maternica dopracuje ku 5-minútovým kontrakciám. Niekedy to môžu byť 2 hodiny, niekedy 7. Je to individuálne. Ak by sme hovorili o extrémne rýchlom, alebo tzv. prekontom pôrode, v takom prípade žena porodí do 2 hodín od prvej kontrakcie. Do nemocnice choďte vtedy, ak sa bolesť stupňuje, je intenzívna. Môže sa stať, že 5 minútové intervaly sa dostavia v priebehu trištvrte hodiny od prvej bolesti. Ak platí, že sa bolesti spravideľňujú a zintenzívňujú, v takom prípade sa zbalte a do pôrodnice vyrazte hneď. Ak je ešte k tomu prítomný pozitívny vaginálny nález, že už ste otvorená na 3, 4 či 5 cm. V takom prípade je veľmi pravdepodobné, že pôrod pôjde rýchlo a teda treba ísť do pôrodnice skôr.

Druhý, tretí a ďalší pôrod. O koľko bývajú rýchlejšie?

V prípade druhého, tretieho alebo ďalšieho pôrodu, pôrod ide rýchlejšie. Vo väčšine prípadov platí, že každý ďalší pôrod ide o polovičku rýchlejšie ako ten predchádzajúci. Pri viacrodičkách je teda nutné, vydať sa do pôrodnice skôr. Ak žena cíti tlaky do konečníka je to čas, kedy by tam mala byť, aby sa nestalo, že pôrod prebehne doma alebo v aute po ceste do pôrodnice.

Príznaky predčasného pôrodu

O predčasný pôrod 6 sa jedná v prípade, že k nemu došlo medzi 23. - 37. týždňom tehotenstva .
Medzi príznaky predčasného pôrodu patrí:

  • Pravidelné maternicové kontrakcie - najskôr sa objavujú sťahy maternice sprevádzané bolesťou v podbrušku a krížovej oblasti. Kontrakcie sa pri hroziacom predčasnom pôrode stávajú veľmi rýchlo intenzívne, časté a bolestivé. Tak ako pri pôrode v termíne sa intervaly medzi jednotlivými sťahmi skracujú.
  • Bolesti a zmeny pošvového sekrétu - medzi známky predčasného pôrodu6 môžu patriť tiež hlboké chrbtové bolesti, alebo kŕče pripomínajúce menštruačné bolesti. Ďalej tiež krvácanie z rodidiel, zvýšený vaginálny výtok, odchod hlienovej zátky14 alebo časté nutkanie na močenie.
  • Odtok plodovej vody - predčasný odtok plodovej vody2 je varujúcim momentom, kedy by mala nastávajúca mamička vyhľadať urýchlene lekársku pomoc.

Viac v samostatnom článku: Predčasný odtok plodovej vody2.

Ďalšie informácie týkajúce sa predčasného pôrodu v samostatnom článku: Predčasný pôrod6.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Martina Dideková, pôrodná asistentka
II. gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK a UNB

Použité zdroje

  1. http://www.naseporodnice.cz/porod.php
  2. http://www.babyonline.cz/porod/spousteci-mechanismy/dalsi-priznaky-porodu
  3. http://www.ordinace.cz/clanek/priprava-na-porod-psychicky-i-fyzicky/
  4. http://www.ulekare.cz/clanek/jak-rozpoznat-priznaky-predcasneho-porodu-6838
  5. https://web.archive.org/web/20160430163207/http://nedoklubko.cz/2011/03/06/priznaky-predcasneho-p...

Hodnotenia a skúsenosti s príznakmi pôrodu

Máš skúsenosť s príznakmi pôrodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke