Streptokok v tehotenstve

Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.
Streptokok skupiny B v tehotenstve

Vyšetrenie na streptokoka v tehotenstve je rýchle a bezbolestné.

Čo je to streptokok?

  • Streptokoky sú skupinou baktérií, ktoré sú pôvodcami rôznych ochorení. Podľa časti tela, ktorú napádajú, a spôsobu prenosu či infikovania sa delia na streptokoky skupiny A, B, D a ďalšie. Najznámejší je napríklad streptokok skupiny A – Streptococcus pyogenes, ktorý zodpovedá za rozpuk angíny v ľudskom tele. Ten sa však v tehotenstve cielene nevyhľadáva.
  • V tehotenstve sa u ženy skúma prítomnosť streptokoka skupiny B (GBS – Group B Streptococcus). Preto aj vyšetrenie na streptokoka v gravidite môžeš niekde nájsť pod názvom GBS vyšetrenie alebo GBS screening. Menovite ide o baktériu Streptococcus agalactiae, ktorá sa vyskytuje v pošve alebo v konečníku a v tehotenstve je kľúčové poznať, či je v tele ženy prítomná alebo nie.

Ako prebieha vyšetrenie na streptokoka?

  • GBS screening sa vykonáva prostredníctvom steru z pošvy. Je teda bezbolestný a nehrozia pri ňom nijaké komplikácie.
  • Keďže infekcia streptokokom najčastejšie prebieha bezpríznakovo a žena žiadne ťažkosti pociťovať nemusí, vyšetrenie na prítomnosť streptokoka skupiny B sa najčastejšie vykonáva v čase od 35. do 37. týždňa tehotenstva. Pri skoršej diagnostike hrozí, že sa streptokok objaví o pár týždňov neskôr, a keďže je dôležité vedieť, či je žena infikovaná v čase pôrodu, vyšetrenie sa robí krátko pred očakávaným termínom pôrodu.
  • Výsledky testu sú k dispozícii do 2 až 3 dní a lekár ich následne zapíše do tehotenskej knižky.2

Je Streptokok skupiny B v tehotenstve nebezpečný?

  • Odpoveď znie áno aj nie. Áno v prípade, že sa prípadný výskyt streptokoka skupiny B nezaznamená, a teda ani ďalej nerieši. Nie v prípade, ak sa v tehotenstve odhalí a lekári môžu jednoducho a ľahko predísť ďalším komplikáciám.
  • Množstvo baktérií z tejto skupiny je bežnou súčasťou vaginálnej flóry, pričom nespôsobujú žiadne závažné komplikácie a žena tak nepociťuje nijaké subjektívne ťažkosti. Problém však nastáva v prípade ich premnoženia alebo v tehotenstve, kedy môžu byť nebezpečné pre bábätko, ktoré na rozdiel od maminky totiž ešte nemá vyvinutý imunitný systém. Zatiaľ čo pre ženu nepredstavujú nijaké riziko, dieťatko môže infekcia streptokokom vážne ohroziť. Streptokokom sa novorodenec infikuje vtedy, keď prechádza pôrodnými cestami.
  • Pri prenose na bábätko môžu v jeho organizme vzniknúť tieto komplikácie: zápal pľúc, zápal mozgových blán alebo otrava krvi, a to v rozmedzí niekoľko dní až mesiacov od pôrodu.

Ako sa pozitívny streptokok lieči?

  • Prítomnosť streptokoka v tehotenstve nie je dôvodom na paniku – vyskytne sa približne v 20tich až 30tich percentách prípadov.
  • Väčšinou aj v tehotenstve prebieha infekcia streptokokom bezpríznakovo, no výnimočne môže vyústiť do zápalu maternice, plodových obalov či placenty, dôsledkom čoho je vo finále ohrozené práve bábätko. Tieto raritné prípady sa riešia liečbou antibiotikami už počas gravidity.
  • Ak nie je streptokok prítomný v moči a tehotná žena nemá žiadne iné ťažkosti, liečba sa v tehotenstve nezahajuje a pristúpi sa k tomu až pár hodín pred pôrodom.

Liečba Streptokoka v čase pôrodu spočíva:
Minimálne 3 – 4 hodiny pred pôrodom tehotná žena dostane infúziu, ktorá zabezpečí prítomnosť antibiotík v jej krvi. Z nej sa antibiotiká (ATB) následne prenesú do placenty a odtiaľ do krvi dieťaťa, ktoré je vďaka tomu proti nákaze chránené a pri prechode pôrodnými cestami sa streptokokom neinfikuje.


Dôležité vedieť: Podávanie infúzií s antibiotikami platí len v prípade vaginálneho pôrodu. Ak je plánovaný cisársky rez, prípadne sa musí vykonať akútne, žene sa ATB nepodávajú, pretože riziko prenosu streptokoka na dieťa tu nehrozí.


Video: 9. mesiac a posledné vyšetrenia v tehotenstve

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Vaginálny pôrod

  32 skúseností

Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.

Pôrodné bolesti

Pôrodné bolesti sú jedinou bolesťou, ktorá nevzniká z dôvodu choroby, ale je súčasťou normálneho telesného procesu. Žena sa na ne môže pripraviť dopredu, počas tehotenstva. Končia sa narodením dieťaťa.



Viac informácií o vyšetreniach v tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti so streptokokom v tehotenstve

Máš skúsenosť so streptokokom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
igiana  10. aug 2023

Infekcia

Mala som streptokoka pri dvoch tehotenstvach, deti sa nakazili, pretože ATB podavane pocas rychlych porodov nestihli zabrat, museli dostavat po porode ATB. Dokonca pri druhom porode som musela ja upozornit lekarku na pozitivitu, inac by mi ATB nepodali.
2 ľudia považujú za užitočné
gudrun_23  10. aug 2023

Výsledok negatívny, skutočnosť iná..

Výsledok steru bol negatívny, čiže už nikto nič neriešil a nakoniec skončila malinká na jiske s problémami s dýchaním.. nevedeli povedať, či bol test falošne negatívny, vraj aj to sa sem-tam stane.. určite neodporúčam podceňovať situáciu, je niečo hrozné pozerať sa na to maličké dieťatko v inkubátore..
1 človek považuje za užitočné
ivkadracova  3. jún 2019

Moja skúsenosť je trojnásobná

Zakaždým som nepodala antibiotiká, prvýkrát cielene, aj sme nad tým uvažovali, aj študovali, aj sme boli skúšaní v pôrodnici.. Pri ďalších to príroda zariadila sama. Porodila som chlapcov, jedného na chodbe, druhého v čistom prostredí domova - neplánovane, u všetkých bolo a je všetko v poriadku.
2 ľudia považujú za užitočné
denuska23  7. apr 2018

Prízvukovanie a podanie antibiotík

Rovnako som mala pozitívneho streptokoka počas tehotenstva. Moja gynekologička mi poradila, aby som na to v pôrodnici upozornila, lebo budem mať nasadené antibiotiká. Keďže od odtečenia plodovej vody ubehlo 12 hodín, tak mi antibiotiká podávali 2x. Poukázať chcem však na to, že aj keď majú dávať v prvom rade lekári pozor na to, čo sa píše v tehotenskej knižke, tak nikdy nie je na škodu, aby ste ich aj vy upozornili na to, akú chorobu či nález máte. Aj oni sú len ľudia a dobre vieme aký zhon tam mávajú ;)
5 ľudí považuje za užitočné
ninuss  9. mar 2018

Nepodanie ATB

Mám osobnú skúsenosť, kedy zabudli pri pôrode podať antibiotiká napriek pozitívnemu steru. Malý do pár hodín dostal sepsu a začali mu zlyhávať orgány. Šance po prevoze na vyššie pracovisko boli 50:50. Nakoniec sa po vyše mesiaci dostal domov s neistým výsledkom, či nedošlo k poškodeniu mozgu a iných orgánov vplyvom podania silných liekov, ktoré ho zachránili pred smrťou. Chvalabohu je zdravý a v poriadku. Tohto streptococca skutočne neodporúčam podceňovať.
9 ľudí považuje za užitočné
ivkadracova  23. máj 2015

My sme rozhodli neriešiť to

Študovali sme to, aj sme sa radili ..v pôrodnici nám však odporučili dať ATB ešte počas pôrodu, my sme však odmietli. Podľa informácií, čo máme, je šanca, že dieťa bude pri vaginálnom pôrode nakazené streptokokom od matky veľmi malá. Niekto si môže myslieť, že sme riskovali, ja to tak ale nevidím, nevidel to tak ani môj manžel. Našej dcérke nič nebolo a zaklopem na drevo ani nie je. Pravdepodobne to tak urobíme znova.
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke