Cervikálny hlien

Cervikálna hlien (tiež hlien krčka maternice) je normálny, zdravý sekrét krčka maternice tvoriaci sa vplyvom hormónov estrogénov. Funkciou hlienu je poskytovať spermiám zásadité prostredie v inak kyslej pošve a ľahšie ich dopraviť k vajíčku . Kyslé pH totiž spermie ničí, zásaditý hlien je teda takou ochranou ich prežitia a pomocník pri zvyšovaní šance na to, že spermia prežije a oplodní vajíčko. Ak chcete otehotnieť, alebo sa naopak chránite prirodzenou antikoncepčnou metódou, zvýšená tvorba cervikálneho hlienu je hlavný fyzický príznak plodných dní.

Cervikálny hlien je vodítko na určenie vašej plodnosti

Stav sliznice maternice Hlien je vytváraný sliznicou krčka maternice, nie pošvou, preto je jeho časté označenie ako pošvový hlien nepresné. Cervikálny hlien sa vylučuje stále, líši sa ale jeho kvalita a množstvo, a to v závislosti na fáze menštruačného cyklu. Tieto zmeny sú hormonálne závislé a sú ovplyvnené prirodzenými pohlavnými hormónmi - estrogénom a progesterónom .

Estrogén je typický ženský hormón, ktorý ženám už na začiatku dospelosti dáva plnosť pŕs, bokov a potom po celý zvyšok plodného života priamo ovplyvňuje našu plodnosť. Pomáha produkovať hlien a mesiac čo mesiac pripravuje našu maternicu na zahniezdenie oplodneného vajíčka tým, že jej stena zhrubne a vajíčko a spermia sa tak stretnú v ideálnom prostredí.

Progesterón napomáha estrogénu v jeho funkcii počas plodných dní a následne, ak sa vajíčko neoplodní, progesterón sa prestane tvoriť a tým vyvolá menštruačné krvácanie. V prípade otehotnenia zastaví ďalšiu menštruáciu, vytvára v maternici placentu a pripravuje mliečne žľazy na dojčenie11.

Aj hormonálna antikoncepcia4 využíva vlastnosti týchto hormónov na hustotu a štruktúru hlienu - progesterón pôsobí ako zahusťovač hlienu a tým prispieva k antikoncepčnému účinku.

Popis obrázku: Stav sliznice maternice produkujúcej cervikálny hlien

Sekrét krčka maternice teda funguje ako strážca a pomocník krčka maternice. V najvhodnejšej dobe pre otehotnenie, počas ovulácie, je riedky a v hojnom množstve, obsahuje len malé množstvo bielych krviniek, ktoré by mohli spermiám škodiť, a preto je prienik "cudzích" spermií do maternice najvyšší a najrýchlejší.

V období mimo ovulácie je potom hlienu menej, je vodnatý a hojný na biele krvinky, takže funguje ako bezpečnostná zátka - chráni dutinu maternice pred záplavou spermií, ktoré nemôžu vajíčko oplodniť a tak znižujú riziko infekcie.

Plodný hutný hlien bielkovitého vzhľadu totiž svojou štruktúrou dokáže udržať spermie živé až 5 dní a tým zvyšuje šancu na otehotnenie. Pre porovnanie - životnosť spermie v neplodných dňoch, kedy je sliznica suchá, je len niekoľko hodín.

Od chorobného výtoku z rodidiel odlíšite plodný hlien tak, že jeho výskyt nie je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, napr. svrbením, pálením na rodidlách, zmenou konzistencie na hrudkovitú alebo zápachom.

Znalosť vlastností cervikálneho hlienu a jeho zmien v priebehu cyklu vám môže pomôcť pri plánovaní rodičovstva, a to v prípade, že otehotnieť túžite, alebo chcete využívať svoje znalosti pri praktizovaní tzv. prirodzených antikoncepčných metód.

Presne popísaný postup založený na tomto princípe je tzv. Billingsova ovulačná metóda. Venuje sa sledovaniu množstva a štruktúry hlienu, ktorého pozorovanie vám spolu s menštruačným kalendárom pomôže určiť plodné a neplodné dni.

Fázy hlienu krčka maternice

  • Neplodný hlien : Po menštruácii je hlien hustejší a lepivý a sťažuje spermiám oplodnenie. Tento stav trvá asi päť dní po skončení vašej menštruácie.
  • Mierne plodný hlien : V tejto fáze je hlien stále hustý a krémový, ale zabraňuje spermiám priechod k vaječníkom. Táto fáza prebieha druhý až tretí týždeň vášho cyklu.
  • Plodný hlien : V tejto fáze je hlien vodnatý a klzký. Vaše telo sa pripravuje na ovuláciu. Ide o druhý najplodnejší hlien, ktorý niekedy môže vyzerať ako moč.
  • Vysoko plodný hlien : V tejto fáze má hlien konzistenciu vaječného bielka a tak uľahčuje spermiám cestu k oplodneniu vajíčka. V túto dobu je najlepší čas, kedy sa môžete pokúsiť otehotnieť, alebo sa naopak chrániť.
  • Neplodný hlien : Asi tri dni po skončení ovulácie sa hlien mení opäť na neplodný.
  • Menštruácia : Počas menštruácie sa vaše telo zbavuje maternicovej steny a neoplodneného vajíčka.

Cervikálny hlien

Ako pozorovať hlien krčka maternice?

Ak chcete vedieť viac o stave svojej plodnosti, kvalitu hlienu krčka maternice pozorujte niekoľkokrát denne, stačí keď si nájdete chvíľku navyše, keď idete na toaletu. Ideálnym časom pre počiatok pozorovanie je doba po skončení menštruačného krvácania.

Samovyšetrenie hlienu krčka maternice
Najprv sa zamerajte na pocity priamo v pošve, potom rozovretím pyskov a vsunutím dvoch prstov zotrite pošvovej hlien.

Ideálna na toto samovyšetrenie je poloha v podrepe, či si môžete pomôcť položením jednej nohy na radiátor či záchodovú misu, využiť možno aj sedu na toalete.

Sledovať stav vášho hlienu môžete pomocou prstov aj len utretím sa toaletným papierom, zamerajte sa na to ako papier kĺže po stydkých pyskoch, či to ide ľahko a či hlien na papieri drží.

V čase najplodnejších dní často stačí sa len pozerať pod seba - najplodnejší hlien má v tejto dobe štruktúru vaječného bielka a samovoľne odteká. Po spadnutí na vodnú hladinu vytvorí guľôčku, ktorá sa následne svojou hustotou potopí. Hlien môžete stiahnuť aj priamo z maternice - pomocou ukazováka a prostredníka - v polohe s vyvýšenou nohou či v podrepe je čapík ľahko dosiahnuteľný.
Samovyšetrenie hlienu krčka maternice

Využite vedomosti o svojom tele vo svoj prospech

  • Na začiatku cyklu, po skončení menštruácie, budete mať pravdepodobne pocit suchosti, ktorý sa smerom k obdobiu ovulácie bude meniť na pocit mokra. Pocit sucha môže trvať aj niekoľko dní, zvyčajne päť.
  • Potom sa objaví kalný hlien, ktorý má konzistenciu rozvarenej ryže. Počas tejto doby je počatie dieťaťa veľmi nepravdepodobné.
  • Na vrchole cyklu, v období najvyššej plodnosti, sa výtok z pošvy bude meniť na štruktúru vaječného bielka. Presne takto hutný a číry hlien je predzvesťou ovulácie, doby, kedy ste najviac plodná. Takýto hlien mierne lepí, medzi prstami sa naťahuje. V najplodnejších dňoch sám steká, v záchodovej mise vytvorí malú guľôčku a po jeho vytečení môžete mať pocit náhlej suchosti.
  • Ku koncu cyklu sa znovu objaví kalný hlien, ktorý vám opäť signalizuje, že pravdepodobnosť počatia je veľmi nízka.

Svoje pocity a stav vášho životodarného hlienu si na konci každého dňa môžete zaznamenať. Ak sa snažíte otehotnieť, pravdepodobne používate aj meranie teploty a presný zápis cyklu.

Pri pozorovaní a určovaní plodnosti pomocou cervikálneho hlienu vám pomôže aj spomínaná Billingsova metóda, ktorá sa na zmeny vzhľadu a štruktúry hlienu priamo zameriava.

Pre komplexné využitie všetkých prirodzených metód plánovania rodičovstva si skúste preštudovať symptotermálnu metódu, ktorá okrem sledovania cyklu a zmien hlienu krčka maternice zahŕňa aj pozorovanie ďalších telesných príznakov, ktoré vám pomôžu v snahe o počatie bábätka1 aj ako prirodzená antikoncepcia.

Video: Sledovanie cervikálneho hlenu

Viac o cervikálnom hliene na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.pohlaviditete.cz/
  2. Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství - Gloria Leifer
  3. http://www.mujkalisek.cz
  4. http://www.antikoncepce.cz
  5. http://www.rodina.cz
  6. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm

Použité zdroje obrázkov

  1. Taking Charge of Your Fertility - Toni Weschler

Hodnotenia a skúsenosti s cervikálnym hlienom

Máš skúsenosť s cervikálnym hlienom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke