7. mesiac dieťaťa

V 7. mesiacidieťa už zvládnuté pretáčanie sa z chrbta na bruško i naopak a začína sa pomaly premiestňovať z jedného miesta na druhé.

Pomocou pretáčania a kotúľania sa snaží dostať sa za hračkou, ktorú zbadá vo svojom zornom poli. Šikovnejšie deti už zvládajú plazenie alebo lezenie po štyroch. Pohyby za hračkou môžu byť tiež vo forme odrážania sa smerom dozadu alebo tzv. "váľania sudov".

Hmotnosť a výška 7-mesačného bábätka

Hmotnosť

pohlaviespodná hranica (kg)optimálna hmotnosť (kg)horná hranica (kg)
chlapček6,58,310,2
dievčatko6,07,79,5

Výška

pohlaviespodná hranica (cm)optimálna výška (cm)horná hranica (cm)
chlapček64,569,574,5
dievčatko62,567,672,6

Fyzický vývin v 7. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

7. mesiac dieťaťa

  • na brušku - veľmi rýchlo sa už dokáže prevaliť z bruška na chrbát a späť.
  • na chrbte - pokúša sa dvíhať hlavičku a hrá sa s nohami. Detská chrbtica je pevnejšia, takže pri jedle ho možno posadiť do autosedačky alebo do jedálenskej stoličky s možnosťou polohovania. Ak dieťa ešte samostatne nesedí, nemá sa dávať do polohy sedu.
  • sed - niektoré deti už začínajú sedieť samé. Zatiaľ neudržia dlho rovnováhu, a tak sa pri sede opierajú dlaňami o zem.

Video: Samostatný sed

Zmysly:

  • zrak: je natoľko vyvinutý, že dieťa vidí skoro rovnako ako dospelý človek, je len trošku krátkozraké. Zvládne pozorovať aj pohybujúce sa predmety (autá, zvieratá) a ak mu z rúk vypadne predmet, dokáže sa pozrieť daným smerom a hľadať ho.
  • hmat: hračku uchopí všetkými piatimi prstami. Zaujímajú ho hranaté hračky, napríklad kocky. Veľkou zábavou je pre dieťa búchať s hračkami1 o podlahu, o stôl alebo jednou o druhú. Dieťa už vie, aký zvuk ktorá hračka vydáva a vie, ako s hračkou manipulovať, aby dosiahla požadovaný zvuk.

Sociálny vývin v 7. mesiaci

Ak začuje svoje meno17, dokáže odpovedať húknutím alebo výsknutím. Spoznáva svojich známych a domáce prostredie, v ktorom sa cíti dobre a bezpečne. Spoznáva tváre známych ľudí a rodinných príslušníkov. Dokáže pochopiť, že aj keď veci alebo ľudí nevidí, tak že existujú (napr. otecko v práci, macko schovaný pod dekou a pod).

Pri hovorení možno u dieťaťa vypozorovať samostatné spoluhlásky alebo samohlásky. Dieťa sa prihovára hračkám alebo tváram vo svojom okolí. Zvládne opakovať jednoduché slová, napr. mama, tata.

Dieťa má rado spoločné hry s rodičmi alebo príbuznými. Medzi obľúbené hry patrí schovávačka alebo hra Baran, baran, buc.

Video: Hra Baran baran buc

Spánok v 7. mesiaci

V 7. mesiaci sa dieťa začína v noci viac budiť, aj keď predtým prespalo celú noc. V tomto období viac rastie a tak sa častejšie budí na pocit hladu. Môže sa budiť aj kvôli rastu zúbkov, rýchlemu motorickému vývinu či veľkému množstvu nových vnemov. Nočné dojčenie je pre mamičku menej únavné pri spoločnom spaní4.

Prvé zúbky

Počas 7. mesiaca sa u väčšiny detí začínajú prerezávať prvé zúbky1. Najprv dolné rezáky, potom horné rezáky (tzv. jednotky). Objavovanie zúbkov u detí nemá žiadny význam na vyspelosť dieťaťa. Niektoré deti nemajú v tomto období ani jeden zúbok, niektoré môžu mať už všetky rezáky prerezané.

Viac o raste zúbkov sa dočítate v samostatnom článku Rast zubov.

Video: Prvý zúbok (CZ)

Doplnenie výbavičky

7. mesiac je už najvyšší čas na zavádzanie prvých príkrmov, ak s nimi mamičky ešte nezačali. S postupným prechodom na pevnú stravu súvisí aj potreba doplniť detskú výbavičku. Pri nákupe detského riadu by mamičky nemali zabudnúť na:

  • podbradníky - umelohmotné s vreckom pre spadnuté jedlo alebo klasické bavlnené,
  • trénovací hrnček na pitie,
  • tanieriky - vhodné sú tanieriky s oddelenými časťami, v ktorých môžu byť dve rôzne jedlá (napr. zemiaky a mäso). Na trhu sú aj misky, ktoré sa dajú prisať na stôl, aby sa pri jedení dieťatku nešmýkali.

Ľavák alebo pravák?

Ak je dieťaťu podaná hračka, väčšinou uprednostní tú ruku, ktorá je u neho dominantná. Dobré je podávať hračku tak, aby bola uprostred, v rovnakej vzdialenosti od oboch rúk. Je pravdepodobné, že ak siaha po hračke pravou rukou, bude z dieťaťa pravák. Konečné rozhodnutie ale prebieha až v 2 rokoch, kedy sa z dieťaťa stáva pravák alebo ľavák.

Viac o usporiadaní ľavej a pravej ruky sa dočítate v samostatnom článku lateralita1.


<<6. mesiac dieťaťa / 8. mesiac dieťaťa >>1

Viac o 7. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi

Hodnotenia a skúsenosti so 7. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť so 7. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
jelsi  13. jan 2015

7. mesiac nášho synčeka

Začiatkom 7. mesiaca vedel náš Danielko sám sedieť bez opory, z predchádzajúceho dvojmesačného plazenia pomaly prešiel na štvornožkovanie.

Pri hraní teda už netrávil toľko času na brušku, ale sedel. Obľúbené hračky v tomto období boli hlavne mäkké knižky a hudobné hračky ako klavírik, bubon alebo rôzne hrajúce zvieratká. Naučil sa ich sám zapínať prstíkom :-)

Čo sa týka stravy, v tomto veku už jedol všetko možné. Na raňajky obyčajne chlebík natretý tenkou vrstvou masla a nakrájaný na kocky. Sám si bral z tanierika kocky a dával do pusy. Desiata obyčajne buď mlieko alebo ovocie. Ako hlavné jedlo mäso so zeleninou a ako príloha zemiakové pyré alebo ryža. Konzistencia prispôsobená veku, teda zo začiatku dohladka rozmixovaná, neskôr som nechávala aj menšie kúsky. Mal už vtedy 8 zúbkov, takže ak bolo treba vedel ich použiť ;-) Ako olovrant zasa ovocie alebo mlieko a asi 2 hodiny pred spaním ryžová kaša. Tesne pred spaním fľaška mlieka. V noci sa 1 alebo 2-krát zobudil zasa na mlieko.

Koncom 7. mesiaca sa sám prvýkrát postavil na nohy a začal robiť prvé kroky okolo nábytku. Krátko na to (začiatkom 8. mesiaca) sa naučil sám z tejto polohy aj zliezať, a to tak, že si kľakol na kolienka a zliezol, držiac sa pevne rukami aby sa moc prudko nezošmykol.

Bežne hovoril mama, baba, brm-brm (auto) a vedel napodobniť 4 zvieratká, zakývať pá-pá, ukázal aký veľký vyrastie a začal dávať pusinky :)

Začala sa u neho prejavovať aj separačná úzkosť, takže nesmel zostať sám. :-)
6 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke