Fekálna inkontinencia po pôrode

Po pôrode ťa môžu zaskočiť citlivé problémy, o ktorých sa veľmi nehovorí. Jednou z takýchto zdravotných komplikácií je i fekálna inkontinencia, teda spontánny únik stolice. Hoci nejde o častú popôrodnú komplikáciu, nepatrné percento žien ňou predsa len trpí. Ako sa únik stolice prejavuje, čo ho spôsobuje a aké sú možnosti liečby? Poď si o tom prečítať viac.

Fekálna inkontinencia po pôrode

Čo je to fekálna inkontinencia?

  • Fekálna inkontinencia predstavuje zdravotný problém, kedy dochádza k samovoľnému úniku stolice z konečníka bez toho, aby sa osoba o vylúčenie stolice snažila zapájaním zvieračov. Môžu ňou okrem žien po pôrode trpieť aj ľudia po úrazoch, po prekonaní vážnej mozgovej príhody či seniori trpiaci demenciou, sklerózou multiplex alebo Alzheimerovou chorobou.
  • Príčin spontánneho úniku stolice je vo všeobecnosti niekoľko, pričom vždy ide o dôsledok vážneho ochorenia či traumy, teda úrazu. Fekálna inkontinencia trápi tých ľudí, ktorých svalstvo a nervové zakončenia v oblasti konečníka boli z mnohých dôvodov porušené.
  • Aj keď sa o fekálnej inkontinencii v porovnaní s únikom moču hovorí veľmi málo, súčasné štatistiky ukazujú, že jej niektorým stupňom závažnosti trpí viac ako 25% seniorov. Reálne čísla však môžu byť omnoho vyššie, a to aj medzi ľuďmi v produktívnom veku. Presnú evidenciu však nie je možné viesť, pretože mnoho ľudí si tento problém necháva pre seba a nezájde s ním k lekárovi.

Stupne závažnosti úniku stolice

  • Fekálne špinenie – na spodnej bielizni sa pravidelne objavuje škvrna od stolice, a to i v dňoch, kedy osoba stolicu nemala, a teda fľak nie je spôsobený napríklad nesprávnou technikou utretia a umytia konečníka po návšteve toalety.
  • Urgentná fekálna inkontinencia – k úniku stolice dochádza v čase, kedy osoba cíti potrebu ísť na toalete, no nedokáže stolicu dovtedy udržať.
  • Pasívna fekálna inkontinencia – k úniku stolice dochádza spontánne, bez pocitu potreby ísť na toaletu.

Únik stolice po pôrode

  • Odhliadnuc od ťažkých úrazov a ochorení, u žien v produktívnom veku sa za najčastejšiu príčinu fekálnej inkontinencie považuje vaginálny pôrod,32 počas ktorého došlo k závažnému, väčšinou spontánnemu poraneniu v oblasti hrádze.
  • Hrádza je oblasť medzi vaginálnym vchodom a konečníkom a počas pôrodu čelí obrovskému náporu či tlaku, ktorý na ňu vyvíja hlavička dieťaťa. Dôsledkom toho môže dôjsť k ruptúre, teda natrhnutiu hrádze,17 ktoré poškodí nervové zakončenia a svalstvo.
  • Spontánne natrhnutie hrádze pri pôrode môže mať rôzne stupne závažnosti, pričom fekálna inkontinencia sa väčšinou objaví u žien, ktoré utŕžili pôrodné poranenie posledného, teda 4. stupňa. Vtedy totiž zranenie presahuje cez análny otvor.
  • Výnimočné však nie je ani to, ak je príčinou úniku stolice po pôrode podcenenie liečby hemoroidov. Hemoroidy sú v tehotenstve a po pôrode pomerne rozšíreným problémom – vznikajú dôsledkom nadmernej záťaže na oblasť konečníka, ktorú spôsobuje zväčšená maternica a silné tlačenie počas druhej doby pôrodnej. Ak sa hemoroidy správne neošetrujú a v oblasti konečníka navyše vznikne infekcia, môže to v tých najhorších prípadoch časom vyústiť až do spontánneho úniku stolice.
  • Za ďalšie príčiny, ktoré väčšinou idú ruka v ruke s vyššie spomenutými rizikovými faktormi, sa považujú aj zápcha v tehotenstve a oslabené panvové dno.

Liečba úniku stolice po pôrode

  • Akonáhle by si po pôrode spozorovala únik stolice, mala by si odhodiť ostych a povedať to svojmu gynekológovi. Ten skontroluje stav pôrodného poranenia, zhodnotí, či sa zašilo správne, a určí príčinu úniku stolice. Pamätaj na to, že čím skôr začneš problém riešiť, tým lepšie.
  • Ak vznikla fekálna inkontinencia po pôrode, má tento problém veľmi dobrú prognózu a začne sa postupne zlepšovať. Neznamená to teda, že ak ti stolica uniká počas šestonedelia, budeš s touto komplikáciou bojovať po celý život.
  • Lekár ti odporučí tieto opatrenia:
    • Čím skôr začať posilňovať panvové dno – panvové dno je súbor svalov v dolnej časti podbruška, ktoré vytvára oporu pre zvierače ovládateľné voľou. V spolupráci s fyzioterapeutom by si mala panvové dno pravidelne posilňovať, pričom okrem vymiznutia prejavov fekálnej inkontinencie zaznamenáš aj iné benefity.
    • Dôkladná hygiena – na to, aby sa oblasť hrádze po pôrode dobre zahojila, je potrebné vyhnúť sa infekciám a zápalom. Aj z toho dôvodu by si počas šestonedelia mala chodiť do sprchy po každej potrebe.
    • Nosenie inkontinenčných pomôcok – akonáhle prestaneš vylučovať očistky, začni nosiť inkontinenčné nohavičky alebo vložky. Dodajú ti počas dňa viac istoty a ty sa tak vyhneš nepríjemným nehodám.
    • Vyhnúť sa situáciám, ktoré vyvíjajú tlak na oblasť konečníka – nadmerné tlačenie stolice na toalete, dlhodobé sedenie či zotrvávanie v podrepe predstavuje rizikový faktor pre vznik hemoroidov a vyvíja nadmerný tlak na cievne steny v oblasti konečníka.
    • Strava s dostatkom vlákniny – vláknina podporuje nielen pravidelnejšie vylučovanie stolice, ale navyše prispieva aj k jej optimálnejšej konzistencii. Príliš tuhú stolicu zvykne zmäkčiť a príliš riedku zasa zahustiť. Zaraď teda do svojho jedálnička viac zeleniny alebo si zaobstaraj vlákninu v prášku.
    • Vyhnúť sa potravinám, ktoré majú laxatívny účinok – určite máš odpozorované, po ktorých potravinách ťa zvykne častejšie preháňať. Snaž sa týmto jedlám vyhnúť a nezabúdaj na to, že laxatívne môžu pôsobiť napríklad i káva či niektoré druhy korenín.
  • Závažné formy úniku stolice, ktoré nemajú tendenciu sa časom zlepšovať, sa riešia operačne. Ide o chirurgický zákrok, ktorého cieľom je rekonštrukcia svalov a nervových zakončení konečníka.

Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Zavinovanie maternice

V šestonedelí ťa čaká množstvo zmien, ktorých priebeh a razantnosť ťa môžu nemálo zaskočiť. Jedným z procesov, ktorým ti tvoje telo bude signalizovať, že sa vracia do stavu, v akom bolo pred tehotenstvom, je aj zavinovanie maternice. Čo to vlastne znamená, aké symptómy môžeš pociťovať a ako zavinovaniu maternicu pomôcť? Poď si o tom prečítať viac…

Diastáza brušných svalov

Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…


Viac o ženských problémoch na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s fekálnou inkontinenciou po pôrode

Máš skúsenosť s fekálnou inkontinenciou po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke