Mumps

Mumps čiže parotitída (po lat. parotitis epidemica), zápal príušných žliaz, je akútna systémová vírusová infekcia, ktorá napáda slinné žľazy, najmä príušné žľazy. Častými komplikáciemi mumpsu sú v detskom veku zápal mozgových blán a zápal semenníkov, ktorý môže byť príčinou neplodnosti1 v dospelosti.

Príušné žľazy predstavujú jeden pár z troch párov žliaz, ktoré produkujú sliny. Príušné žľazy sa nachádzajú pred ušnicou. Tieto žľazy sú pri mumpse enormne opuchnuté.

Vyvolávateľ ochorenia

Mumps spôsobuje RNA vírus, tzv. rubulavirus, ktorý patrí medzi paramyxovírusy. Slinné žľazy napadnuté vírusom sú opuchnuté a je v nich vyššia prítomnosť bielych krviniek. Vírus mumpsu má podobné vlastnosti ako vírus chrípky.


Proti mumpsu sú chránené deti do 6 mesiacov vďaka protilátkam od ich matky, ktoré ešte počas tehotenstva prešli cez placentu. Ale ako sa protilátky postupne strácajú, staršie deti alebo aj vy dospelí môžete mumpsom ochorieť. Proti mumpsu lekári očkujú už od roku 1987.

Ako choroba vzniká?

Choroba je vírusová a od chvíle, kedy sa dieťa alebo vy nakazíte, do doby, než sa choroba prejaví, uplynú väčšinou 2 až 3 týždne. Ak sa nakazíte, ste infekčný obmedzenú dobu, čo v praxi znamená, že môžete ostatných nakaziť 3 dni pred vypuknutím choroby alebo až 9 dní po vypuknutí choroby. Najviac sa mumps objavuje v zimných mesiacoch. Ak raz mumps prekonáte, vznikne vám naň doživotná imunita.
Mumps

Prenos choroby sa deje priamym kontaktom s vírusmi, ktoré chorobu spôsobujú. Prenáša sa teda vzduchom a stačí, aby na dieťa niekto nakašlal, a nákaza je tu. Vo výnimočných prípadoch sa mumps prenáša predmetmi, na ktorých je vírus, pretože sa vylučuje slinami a močom. Takže mumps môžu číhať napríklad v detskej herni alebo v škôlke na hračkách, ktoré dávajú deti často do pusy.

Vírus, ktorý spôsobuje mumps, napáda naše slinné žľazy, ktoré nájdete medzi dolnou čeľusťou a ušným lalôčikom. Vírus sa dostane najskôr do nosohltana a odtiaľ sa potom šíri do lymfatických uzlín. Celý lymfatický systém je súčasť vašej imunity a jednoducho povedané - lymfatický systém sa stará o to, aby odviedol z vášho tela škodlivé látky. Môžete si ho predstaviť podobne ako krvný obeh, ale namiesto krvi v lymfatických cievach koluje bezfarebná tekutina tzv. lymfa.

Lymfatické uzliny sú zhruba trojmilimetrový orgán a nájdeme ich zhruba 600 po celom tele. V nich sa zachytávajú škodlivé látky a obsahujú lymfocoty (špeciálne biele krvinky), ktoré chránia naše telo a bojujú s infekciou. Keď sa do tela dostane vírus mumpsu, začnú sa tieto biele krvinky v najbližšej uzline množiť, aby mohli účinne bojovať. Tým pádom celá uzlina opuchne a vy vidíte u seba alebo u vašich detí napuchnuté miesto pod ušným lalôčikom.

Mumps

Aké sú príznaky a priebeh mumpsu?

Inkubačná doba je pre mumps asi 14 až 23 dní. Táto doba znamená obdobie medzi tým, kedy sa nakazíte a kedy prepuknú prvé príznaky. Je to veľmi dôležitý údaj, pretože v tejto dobe môže nakazený človek šíriť infekciu a pritom vôbec nevie, že je vlastne chorý. Je veľa ľudí, u ktorých mumps prebieha skryto, takže ani nevie, že ho vôbec má. Ostatní pacienti najskôr zaznamenajú neurčité príznaky. Sú unavenejší, slabí, majú pocit napätia tam, kde sa nachádzajú slinné žľazy. Choroba je často sprevádzaná nechutenstvom1 a zvýšenou teplotou.

MumpsV ústach bývajú vývody slinných žliaz zdurené. Zo začiatku je opuch len na jednej strane a počas asi štyroch dní sa opuch objavuje na oboch stranách tváre. Môže sa objaviť opuch taktiež pod jazykom a pod čeľusťou. Najviac opúcha oblasť tváre pred ušnicami. V týchto miestach sa nachádzajú parotidy, čo sú príušnej žľazy. Takto zväčšenej bývajú žľazy asi tri až sedem dní a potom pomaly opuch ustupuje. Žľazy na pohmat nie sú tvrdé, ale naopak mäkké, citlivé a môžu aj bolieť. Koža je skôr bledá než červená.

Začína to horúčkou s 38 až 40 ° C. Choroba sa prejavuje ako úplne bežná viróza. Vaše dieťa môže trpieť bolesťou hlavy, kašľať a pokojne ho môže bolieť aj v krku1. Klasickým príznakom je zdurenie príušnej žľazy. Je to žľaza v mieste, kde sú uši, takže tam môžete nahmatať opuchnuté miesto v miestach pred a pod ušným lalôčikom. Zvyčajne to nemožno prehliadnuť. Preto sa tiež choroba volá aj príušnice. Opuch nie je červený, ale môže dieťa bolieť (to neberte ako istý príznak, pretože tento prejav môže byť úplne bezbolestný). Postupne slinné žľazy opúchajú a začnú bolieť líca, ale aj oblasť pod čeľusťou a pod jazykom. Bolesť sa zvyšuje pri otváraní pusy a hryzenie. V tomto štádiu už môže nastúpiť aj horúčka.

V prvej fáze sa opuch objaví len na jednej strane a po 2-3 dňoch sa dostane aj na druhú žľazu alebo na prvej zasiahnutej ustúpi a objaví sa na tej druhej. Dieťa je infekčné asi 3 dni pred vypuknutím choroby alebo až 9 dní po vypuknutí. Potom choroba začne ustupovať. Je šťastie, že zvyčajne nebýva priebeh choroby nijako dramatický a najmä u detí komplikácie nastávajú celkom výnimočne. Avšak to neznamená, že nie sú.

Mumps a možné komplikácie

Aké môžu nastať komplikácie? Je to zápal mozgu a mozgových blán, zápal semenníkov u chlapčekov a zápal vaječníkov aj dievčatiek, zápal pankreasu. V týchto prípadoch už je nutné umiestniť dieťa do nemocnice. Nie vždy je však ľahké spoznať, že nemá choroba tak ľahký priebeh, ako by si človek želal. O tom, že je niečo zle, vypovedajú neustupujúce teploty2, čím ďalej väčšiu bolesť hlavy, vracanie, bolesť brucha a celková unavenosť a malátnosť. Bolesťou hlavy, vysokou horúčkou, stuhnutosťou šije a zvracaním sa prejavuje predovšetkým zápal mozgových blán (meningitída). Zápal slinivky brušnej sa prejavuje bolesťou brucha, nevoľnosťou, zvracaním a nechuťou k jedlu.

Veľmi nebezpečné sú pre dospievajúcich alebo dospelých mužov. Asi v štvrtine prípadov sa objavia komplikácie vo forme zápalu semenníkov. Opuchnú, sú bolestivé a napäté. Takto vyzerajú asi štyri dni. Po vyliečení môže semenník, na ktorom bol opuch, zmeniť svoju veľkosť a zmenšiť sa. V niektorých zriedkavých prípadoch, keď sa zápal objaví v oboch semenníkoch, môže dokonca dôjsť k neplodnosti muža. Tkanivá v semenníkoch, ktoré sa starajú o vznik spermií, prestanú fungovať a zmenia sa na väzivo.

Aké vyšetrenia musíte podstúpiť?

Ak vaše dieťa ochorelo a vy tušíte, že by to mohol byť mumps, zájdite za doktorom. Ten vášmu dieťaťu odoberie krv a urobí tzv. vyšetrenie krvného obrazu. To v prípade mumpsu znamená, že bude zisťovať, či v krvi zachytí zvýšený počet bielych krviniek a enzýmov, ktoré vylučujú žľazy postihnuté mumpsom.

Ak sa bude lekár chcieť ešte uistiť, môže vykonať ešte ďalšie vyšetrenia, ktoré potvrdia alebo vyvrátia prítomnosť vírusu v tele. Jedným z vyšetrení je výter z nosohltana - buď vatovým tampónom, ktorý lekár zavedie priamo do krku alebo cez nos, kam tiež zavedie vatový tampón a urobí ster. Ďalšou možnosťou je ešte vyšetrenie moču, či v nej je prítomný vírus mumpsu.

Pokiaľ bude mať lekár podozrenie na zápal mozgových blán, vykoná tzv. lumbálnu punkciu. To znamená, že odoberie mozgovomiechový mok. Odber moku sa robí buď v sede alebo na boku v klbku. Doktor zavedie ihlu do miest bedrovej chrbtice - na koniec miechy - obvykle medzi 4 a 5 stavec. Toto vyšetrenie nebude trvať dlhšie ako pol hodiny, ide ale o nepríjemný zákrok, hlavne kvôli pocitu tlaku pri vpichu ihly do oblasti chrbtice.

Ako sa mumps lieči?

Ak budete mať podozrenie na mumps, je nutné vyhľadať lekára. Pretože ide o chorobu, ktorá sa ľahko a rýchlo šíri v kolektíve. Zároveň tiež patrí na epidemiologické oddelenie. To má za úlohu vytvárať bezpečné pracovisko pre pacientov i zamestnancov. V rámci svojej činnosti sa zameriava na tvorbu a stráženie hygieny v nemocnici a kontroluje dodržiavanie protiepidemických zásad. Vykonáva a hodnotí stery z nemocničného prostredia a spolupracuje s orgánom ochrany verejného zdravia. Môže mať na starosti aj súčinnosť s očkovacím centrom infekčného oddelenia, ktoré očkuje zamestnancov nemocnice.

Pri liečbe je nevyhnutný pokoj na lôžku. Dávajú sa lieky na zníženie teploty (paralen, nurofen), obklady na opuchy zdurených žliaz. Obklady je vhodné namáčať v náleve z nechtíka lekárskeho. Nálev môžete urobiť tak, že jednu lyžicu kopcom sušeného nechtíka lekárskeho (kúpite v lekárni) prelejete vriacou vodou a necháte vychladnúť do izbovej teploty. Ak nechcete mať v náleve plávajúce nechtík, môžete ho vložiť do sitka alebo precediť cez plátno. Neodporúča sa ani sledovanie televízie, pretože to dieťaťu zbytočne dráždi mozog.

Je nutné, aby dieťa dodržiavalo pitný režim a pilo o niečo viac ako obvykle. Deti od 2 rokov by mali vypiť približne 80 ml na kilogram ich váhy. Od 6 rokov sa to o niečo málo znižuje. V prípade takéhoto ochorenia je teda nutné o niečo pridať. Presný objem sa neuvádza, pretože záleží na dieťati, na jeho veku i telesnej konštrukcii a samozrejme aj na tom, čo cez deň zje, pretože do pitného režimu sa zaraďujú aj niektoré jedlá. Ideálne sú polievky. Ovocné šťavy a džúsy vynechajte, pretože sú kyslé. Deťom tiež podávajte dobre stráviteľné a ľahké jedlo, ideálne zeleninové vývary, zeleninu (skôr dusenú), ovocie (surové banán či nastrúhané jablko) a chudé mäso. Zabudnite na údeniny, mastné, vyprážané jedlo, a tiež sladené nápoje. Pamätajte na to, že deti môžu mať opuchnutý krk a nebude sa im príliš dobre prehĺtať, takže budú najvhodnejšie kašovitá jedla, spomínané polievky a zelenina či ovocie podusené alebo nastrúhané.

Pri teplote sa odporúča kvôli poteniu piť čaj z rebríčka obyčajného. Čaj pripravíte jednoducho. Jednu až dve čajové lyžičky sušenej bylinky (opäť zakúpite v lekárňach, niektorých zdravých výživách alebo na internete) a zalejete 250 ml vriacej vody. Nechajte odstáť. Čaj je nutné precediť a potom ho podávať dieťaťu po dúškoch. Na mumps nie je žiadny špeciálny liek, ktorý by sa počas liečby podával. Skutočne bohato postačí pokoj, teplo, obklady, ľahká strava a pravidelne piť.

Kedy môže ísť dieťa zase do kolektívu?

Ak nebolo ochorenie nijako komplikované, môže ísť dieťa do kolektívu asi po 14 dňoch od uzdravenia. Ďalších 14 by sa ešte ale malo vyvarovať väčšej fyzickej záťaži. Ak bolo ochorenie s komplikáciami, je rozhodnutie na lekároch, kedy už dieťa môže naspäť medzi deti.

Je možné ochorieť aj napriek očkovaniu?

V diskusiách sa môžete stretnúť aj s tým, že dieťa ochorelo aj napriek očkovaniu. Ako je toto možné? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že nič nie je stopercentne účinné a ani žiadna očkovacia látka. Pretože proti mumpsu sa očkuje tzv. živou vakcínou (živé mikroorganizmy chorôb proti ktorým sa očkuje, sa vo vakcíne rozmnožujú a nútia imunitný systém, aby vytváral protilátky), stáva sa to asi v 5 - 10%. Dochádza k tomu hneď z niekoľkých dôvodov. Pri transporte a uchovávaní vakcíny došlo k strate jej účinnosti, v čase očkovania sa v tele dieťaťa vyskytovali protilátky (napr. ešte z tela matky). Očkovanie prebehlo v čase, keď sa ešte dieťa doliečovalo z inej choroby, bola aplikovaná nesprávna vakcína alebo nereagoval imunitný systém dieťaťa na očkovanie látku tak, ako by mal a nevytvoril si dostatok protilátok.

Táto vakcína sa nazýva Priorix a často sa o nej hovorí aj ako o MMR vakcíne. V nej nájdete očkovaciu látku proti trom ochoreniam, teda záškrtu, osýpkam a ružienke. U nás je dokonca povinná a očkuje sa od 15. mesiaca veku, a potom nasleduje ešte preočkovanie.

Viac o mumpse na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/priusnice
  2. https://nemoci.vitalion.cz/priusnice/
  3. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/priusnice
  4. https://www.cpzp.cz/clanek/1076-0-Priusnice.html
  5. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Příušnice#cite_note-muntau-2
  6. https://www.nutriklub.cz/clanek/priusnice
  7. https://zdravoteka.webnoviny.sk/priznaky/zvacsene-lymfaticke-uzliny/
  8. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/03/05.pdf
  9. http://www.labtestsonline.cz/vysetreni-mozkomisniho-moku.html
  10. http://www.spektrumzdravi.cz/academy/priusnice-1

Hodnotenia a skúsenosti s mumpsom

Máš skúsenosť s mumpsom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke