PCOS

PCOS alebo tiež syndróm polycystických ovárií, PCO (polycystic ovary syndróm), poprípade Stein-Leventhalův syndróm je syndróm charakterizovaný zastavením ovulácie, neprítomnosťou menštruácie (amenorea), neplodnosťou1 a ochlpením na nezvyklých partiách u žien.

Za normálnych okolností sú folikuly vnútri vaječníkov pôsobením hormónov z hypofýzy stimulované k rastu, zrejú a stúpajú k povrchu vaječníka. Tam prasknú a uvoľnia vajíčko. Zvyšky z roztrhnutého folikulu potom začnú produkovať progesterón, ktorý stimuluje výstelku maternice (endometrium) k zosilneniu pre prípad, že to bude potrebné pre podporu oplodneného vajíčka. Zvýšenie produkcie progesterónu je signálom pre hypofýzu k zastaveniu stimulácie vývinu vajíčok.

V prípade PCOS sa folikuly nikdy z vaječníka neuvoľnia. Rastú pod povrchom vaječníka a sú vytvárané stále znovu, pretože hypofýza nesignalizuje zastavenie ich produkcie. Oba vaječníky sa naplnia malými cystami1 a vaječníky sa môžu zväčšiť. Zosilnené puzdro tiež rastie, aby obalilo vaječník.

Video (EN): Syndróm polycystických ovárií

Najčastejší výskyt PCOS

Tento syndróm postihuje najčastejšie ženy do 30 rokov. Je spôsobený predovšetkým nerovnováhou produkcie mužských a ženských pohlavných hormónov. Vyznačuje sa zvýšenou hodnotou testosterónu, estrogénu a luteinizačného hormónu (LH) - hormón produkovaný hypofýzou, ktorý u žien zodpovedá za dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok z vaječníkov. A naopak, zníženou alebo priemernou hladinou folikostimulačného hormónu (FSH), ktorý je zodpovedný za rast folikulov a vajíčok vo vaječníkoch.

Príčiny PCOS

Hoci vznik PCOS nie je doteraz úplne objasnený, existuje domnienka, že hlavnou príčinou môže byť tzv. inzulínová rezistencia.
Inzulín napomáha regulácii a využitiu krvného cukru v organizme, hrá svoju nemalú úlohu aj v oblasti metabolizmu. V prípade rezistencie, teda ak dôjde k istej schopnosti tela vzdorovať účinku inzulínu reakciou organizmu je jeho vyššia produkcia. Týmto dochádza k zvýšeniu hladiny inzulínu v krvi, čo môže byť jedna z príčin, prečo vaječníky produkujú zvýšené množstvo mužských pohlavných hormónov (androgénov). Najčastejšie sa jedná o hormón testosterón.

U mnohých žien s PCOS je inzulínová rezistencia v rôznych stupňoch prítomná. Býva často sprevádzaná tiež obezitou a poruchou hladiny tukov v krvi. Inzulínovou rezistenciou trpia častejšie obézne ženy s anovuláciou. Tieto metabolické zmeny v súvislosti s PCOS môžu zapríčiniť vznik cukrovky II. typu alebo kardiovaskulárnych problémov.

Ďalšie možné riziká spojené s PCOS

Okrem rizika vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb hrozí ženám s PCOS vyššia pravdepodobnosť vzniku spánkového apnoe a akantóza (kožné porucha, ktorá sa vyznačuje stmavnutím kože predovšetkým v oblasti šije, krku alebo slabinách). Ženám s PCOS hrozí aj vyššie riziko vzniku rakoviny maternicového hrdla.

Symptómy PCOS

  • nepravidelná až trvalá absencia ovulácie,
  • trvalá produkcia estrogénu,
  • vyššia produkcia mužských pohlavných hormónov,
  • vyššia než bežná produkcia LH s nízkou alebo priemernou produkciou FSH,
  • zväčšené vaječníky (často dvakrát väčšie než je ich normálna veľkosť),
  • abnormálne menštruačné príznaky (neprítomnosť menštruačných period alebo nepravidelné ťažké krvácanie),
  • nadmerný vlasový rast a mužská vlasová štruktúra a distribúcia (hyperandrogenizmus),
  • môže nastať primárna forma neplodnosti ľahko odstrániteľné operačným zásahom (laparoskopia),
  • tvorba akné1,
  • nadváha alebo obezita bez príčin, ako je napr. prejedanie a pod.

Liečba PCOS

V prípade, že žena s PCOS trpí nadváhou, je potrebné sa najprv pokúsiť váhu zredukovať. Toto však môže značne komplikovať spomínaná inzulínová rezistencia. Na prvom mieste je potrebné upraviť jedálniček a zabezpečiť dostatok pohybu. Lekár procesu redukcie váhy môže napomôcť predpísaním Metformínu. Jedná sa o antidiabetikum, ktoré dokáže znížiť odolnosť (rezistenciu) tela voči inzulínu a jeho zvýšenú hladinu. Tento liek tiež podporuje lepšiu funkciu vaječníkov.

Ďalším preparátom, ktorý sa predpisuje v súvislosti s PCOS je Clostilbegyt. Jedná sa o orálnu hormonálnu liečbu, ktorej hlavnou úlohou je navodenie ovulácie. Je teda ponúkaný najmä ženám, ktoré vďaka PCOS trpia anovulačným cyklom. Tento liek však nie je určený na dlhodobé užívanie, pretože môže spôsobovať rast cýst.

Viac v hlavnom článku Clostilbegyt .

Ovuláciu možno tiež v niektorých prípadoch navodiť injekciou Pregnyle. Ide o injekčne podané hCG1, ktoré by malo vyvolať ovuláciu do 36 hodín od aplikácie.

Ak nie je ani liečba Clostilbegyt úspešná, môže lekár navrhnúť prevedenie laparoskopickej operácie5. Jedná sa o tzv. drilling vaječníkov. Niekedy známy tiež ako vaječníkový driiling alebo skarifikácia vaječníkov. Pri tejto operácii sa jednoducho povedané popichajú cysty na vaječníkoch špeciálnou ihličkou. Tento zákrok býva často veľmi úspešný a vedie k navráteniu ovulačných cyklov.

Tehotenstvo s PCOS

Tehotenstvo žien trpiacich PCOS býva rizikové3. Existuje tu aj vyššia pravdepodobnosť samovoľného potratu3, približne o 30-50%.
Ďalšie možné komplikácie :

Viac o PCOS na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_polycystických_ovarií
  2. https://web.archive.org/web/20170707035618/http://www.labtestsonline.cz/condition/Condition_PCOS....
  3. https://web.archive.org/web/20160521155516/http://www.mrnous.com/tehotenstvi-neprichazi/neplodnos...
  4. http://www.prolekare.cz/prakticky-lekar-clanek/acanthosis-nigricans-24677?confirm_rules=1

Hodnotenia a skúsenosti s PCOS

Máš skúsenosť s PCOS?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke