Ako funguje spoluúčasť pri škodovej udalosti?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

pred pár dňami nás v paneláku vytopila suseda. Zatiekol nám strop v 3 miestnostiach. Ona nahlásila vec ako škodovú udalosť svojej poisťovni. Z poisťovne mi prišiel následne výpočet poistného plnenia, kde bola odrátaná spoluúčasť. Namietala som, že ja som v tomto vzťahu poškodená a žiadnu spoluúčasť nemám. Odpoveď z poisťovne bola, že spoluúčasť vyplýva zo zmluvy, ktorú majú s poistenou (susedou, vinníčkou). Vraj si ju teda odrátali. Z ich strany je poistné plnenie vyrovnané a ďalšie nároky (čiže tú spoluúčasť) si mám uplatniť priamo u poistenej.

Je takýto postup štandardný?

Spoluúčasť som zaplatila ja, keďže plnenie prišlo o ňu ponížené.

Ako si ja mám vymáhať svoje peniaze?

Oni majú na to zmluvný vzťah.

Ak mi odmietne to vyplatiť?

Pomôže súdna cesta?

Nikdy som sa ešte nestretla s tým, že poškodený v škodovej udalosti platí spoluúčasť za vinníka.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, samozrejme. Takto to funguje aj napríklad pri poistení auta a celkovo v neživotnom poistení.

Poistená, teda vinníčka je Vám povinná zaplatiť spoluúčasť a jej poisťovňa zvyšok. Ak by Vám ju odmietla vyplatiť, tak to viete nahlásiť a určite sa dočkáte odškodnenia. Prípadne si to za mňa môžete aj vy preplatiť zo svojej poistky a Vaša poisťovňa si to bude následne žiadať od nej.

Nemali ste to určite platiť vy, respektíve doplácať škodu. Mali ste si to hneď žiadať od vinníčky. Ale nevadí, viete si to od nej aj spätne refundovať. Stačí sa jej ozvať a vyriešiť si to s ňou, prípadne priamo s Vašou poisťovňou.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk