Ako rozumne investovať 100 eur mesačne?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

mám voľných približne 100 eur/mesačne a rada by som ich rozumne investovala (napr. pre svoje dieťa do budúcna).

V Tatrabanke mi navrhli kombináciu Globálneho akciového fondu a Podielových fondov, rastových (produkt Premium Strategic).

Je to podľa Vás rozumné riešenie?

A čo iné banky, napr. UniCredit alebo SLSP?

Ďakujem

Dobrý deň,

fondy a investičné riešenia od Tatrabanky nesprostredkovávam, takže nemám detailné info. V podstate by som tu skôr uviedol, ako by som postupoval, ak by som porovnával alternatívy, kam investovať, alebo aké investičné sporenie si zvoliť (pri koncepte 100 eur mesačne napr. pre svoju dcéru).

Osobne neodsudzujem fondy bánk automaticky. Avšak často sa ukazuje, že existuje alternatíva (bezpečná alternatíva) v rámci podobnej stratégie investovania, ako majú rôzne bankové fondy a je o niečo lacnejšia (teda z pohľadu poplatkov). Výkonnosť fondov je ďalšia vec, tam sa dajú pozrieť historické dáta, avšak záruka, že sa bude výkonnosť opakovať nie je žiadna. Je dôležité rozumieť tomu, ako fond, či investičný nástroj, ktorý zvolíte funguje. Akú má rizikovosť (pozrieť si aj historickú volatilitu - "kolísanie hodnoty v čase").

V minulosti, keď som pracoval v banke som využíval viac aj investičné riešenia bánk, pričom som mal ale "nefér" výhodu ako zamestnanec banky, kde banka ma odmeňovala za lojalitu aj formou lacnejších produktov (oproti bežným klientom).

Nepoznám stav Vašich financií a nechcem to tu siahodlho rozpisovať, že treba posúdiť Vás individuálny stav, ciele a vzťah k riziku. Preto toto nie je rozhodne investičná rada, keďže nepoznám detailne Vašu situáciu, je to skôr pre inšpiráciu.

V súčasnosti dcére sporím aj pomocou pasívneho investovania do ETF. Obchodujem aj na burze vo svojom mene, pričom pre dcérku som zvolil časovo menej náročný a podľa mňa dobrý variant investovania cez spoločnosť FINAX (je to obchodník s cennými papiermi, ktorý mi podľa mňa dobre riešení investičné sporenia a zároveň podniká a je pod dohľadom Národnej banky Slovenska). Druhej dcérke budeme sporenie zakladať teraz a ešte zvažujeme aj nejaké iné alternatívy. Aby to bolo o niečo objektívnejšie, pozrite si web finančnej súťaže Zlatá minca. Tam je aj vyhodnotenie NAJ produktov podľa odbornej poroty, v ktorej bolo viac než 191 finančných odborníkov a ľudí, ktorí aktívne sledujú finančný trh. Tam v rámci investičných portfólií zvíťazil tiež FINAX (http://www.zlataminca.sk/investicne-portfolia/). Zároveň si môžete pozrieť tipy aj na ďalšie zaujímavé finančné produkty, vrátane toho, že sa tam umiestnili aj niektoré produkty bánk a poisťovní.

Z pohľadu porovnania fondov si vždy pozrite, do čoho vlastne fond investuje, aké je jeho zloženie a rozloženie (diverzifikácia) - z pohľadu štátov, meny, finančných nástrojov (napr. akcie, dlhopisy, komodity) a tiež je v štatútoch fondov uvedných mnoho dobre vysvetlených informácií. Okrem iného sa zamerajte aj na poplatky a rizikovosť (býva uvedená stupnica rizikovosti). Tiež si viete pozrieť historicky poklesy napr. počas krízy v roku 2008, pandémie či aktuálneho vojenského konfliktu v Európe. To je taký rýchly pohľad, čo by som Vám odporučil si pri vyhodnotení pozrieť.

Z pohľadu bankových fondov, dlhodobo je dosť úspešný fond napr. Slovenskej sporiteľne - Fond maximalizovaných výnosov (https://peniazesucas.sk/podielove-fondy-porovna...), ktorý sme teraz pozerali aj so ženou. Ona je síce na materskej, ale je zamestnanec SLSP, tak sme overovali, či tam nie sú pre ňu nejaké ďalšie výhody. Tu si ale opäť treba pozrieť štatút fondu, ktorý má pomerne vysokú rizikovosť a teda môže to byť počas turbulentných situácií (ako je aj teraz vojna na Ukrajine, či vôbec ťažšia ekonomická globálna situácia, cítiť aj na poklesoch fondu).

Odporúčanie teda konkrétne nedávam, skôr inšpirácie a pozrite si každý Vami zvažovaný fond, ako sa mu darilo v niektorých krízových momentoch, aké má poplatky a tiež je na mieste aj zdaňovanie (toto napr. zavážilo u mňa pri investičném sporení cez FINAX, kde sa dá získať zaujímavá daňová úľava).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk