Čo robiť, keď som nesprávne investovala?

Zodpovedané
20. nov 2023

Dobrý deň,

spravila som niekoľko zlých rozhodnutí v investovaní menšej sumy, no pre mňa podstatnej. Mám bežný účet v Tatra banke a už z minulosti ma nahovorili na investovanie do fondov, kde som teda len výrazne stratila na hodnote i napriek tomu, že som dodržala odporúčanú dĺžku investovania.

V 07/2021 som mala na bežnom účte krátkodobú rezervu 2400 EUR. Oslovila ma pracovníčka Tatra banky, že by som ich mohla investovať do konzervatívnych Plus fondov s nízkym rizikom, nech mi teda nestrácajú na hodnote, keďže som ich nechcela nikde dlhodobo viazať a chcela som ich mať po ruke na neočakávane výdavky a pod. Aktuálne tam mám o 73 EUR menej ako som vložila a nerada by som, aby som ďalej na tom strácala.

Čo robiť s takouto investíciou?

Mám počkať na lepší vývoj fondu, alebo peniaze vybrať a investovať inde?

Stále platí, že ich chcem mať k dispozícii ako krátkodobú rezervu.

Tiež som investovala 50 EUR mesačne od 07/2021 do ich produktu Dynamic Balanced fond, kde aktuálne tak isto strácam, ale naďalej tam už peniaze nedávam (odporúčanie pracovníčky). Peniaze tam nechám.

Aktuálne mám otvorený Globálny akciový fond (TB), kde tak dávam 50 EUR mesačne.

Rada by som sa vymotala z týchto možno aj nešťastných investícií a investovala aj keď málo, ale úspešnejšie. Sporiť chcem dlhodobo pre deti. V aktuálnom období viem navýšiť sporenie o 50 EUR, no keďže pôjdem na rodičovskú, rada by som mala možnosť v budúcnosti znížiť túto sumu.
Sporenie mi odchádza na základe trvalých príkazov, nikdy som sa aktívne nevenovala sporeniu či investovaniu.

Budem rada za každú radu pre úplného začiatočníka.

Ďakujem

Dobrý deň,

ani jedna z týchto investícií veľmi nedáva zmysel. Keďže ste sa informovali priamo v Tatra banke, tak Vám vedeli dať info iba k tomu, čo oni sami ponúkajú. A to je iba pár percent z celého trhu. To znamená, že ste mali iba pár percentnú šancu, že ste si zvolili to najlepšie čo bolo v ponuke vo všetkých bankách a investičných spoločnostiach.

Ak si pozrieme celý trh, tak čo sa týka finančnej rezervy, tak na trhu sú možnosti s čistým zhodnotením 3/4% ročne bez poklesov s výberom kedykoľvek. Ak sa pozrieme na dlhodobé investovanie akými sú napríklad aj fondy Globálny akciový fond či Dynamic Balanced fond, sú na trhu možnosti s výnosom 8/9% ročne a nie 1-5% ako máte vy.

Celkovo tak prichádzate o veľa peňazí, čo je škoda a bolo by rozumné portfólio zaktualizovať.

Keďže investovanie je veľmi komplexná téma, porovnanie všetkých možností, ktoré máte je nereálne urobiť dobre v tejto odpovedi na Vašu otázku bez toho, aby som písal litánie. Máte preto 2 možnosti, ktoré by som Vám odporúčal.

Prvé - odporúčam ísť na našu stránku a prečítať si čo najviac informácií k investovaniu, aby ste si vedeli porovnať možnosti na trhu a lepšie investovaniu prozumieť: https://relyon.sk/investovanie/

Druhé, môžete nám napísať na mail a vieme si s Vami bližšie info k investovaniu prejsť, porovnať všetky možnosti a urobiť Vám prepočty, čo sa Vám oplatí urobiť teraz najviac. A to aj z pohľadu rizika aj z pohľadu zhodnotenia, aby ste už peniaze nestrácali a maximalizovali si zhodnotenie pri čo najnižšom riziku.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk