Aký vysoký príjem potrebujem, ak by som si chcela zobrať pôžičku 40 000 eur?

Zodpovedané
21. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Aký vysoký príjem potrebujem, ak by som chcela zobrať pôžičku 40 000 eur?

Je možné, že by som si zobrala pôžičku a o pár mesiacov (3-4) požiadala o hypotéku?

Brala by som ju sama, mám 24 rokov a som bezdetná.

Aká je tam šanca?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mrzí ma to, ale na túto otázku sa neviem rozumne vyjadriť, keďže nepoznám takmer žiadne dôležité informácie o Vás alebo o účele financovania.

Nie je dôležitý len príjem. Tiež je rozdiel, či by ste brali pôžičku ako napr. spotrebný úver, ktorý ma na základe legislatívy maximálne 8 ročnú splatnosť (splátka by bola veľmi vysoká a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedostanete takouto formou celých 40000 EUR). Mohli by ste ešte využiť aj úver cez stavebnú sporiteľňu (kde tiež nie je vždy potreba zakladať nehnuteľnosť) - tu je však dôležitý aj účel a dokladovanie (či to bude napr. na kúpu nehnuteľnosti alebo na rekonštrukciu alebo by ste skôr potrebovali úplne iný účel).

Určite sa potrebujete s niekým detailnejšie poradiť, kto si Vás "lepšie" preklepne, povie Vám možnosti a alternatívy (či by napr. nebolo možné a tiež rozumnejšie riešiť rovno hypotéku).

Určite by pomohlo, ak by Váš príjem bol skôr vyšší. Pri spotrebnom úvere by príjem mohla banka požadovať aj vo výške 1400 EUR a viac - opäť veľmi hrubý odhad, nakoľko mnoho informácií mi chýba (tiež je dnes rozdiel zarábať 1400 EUR v rizikovom odvetví z pohľadu pandémie).

Určite by som zvažoval, ak je to z pohľadu účelu a situácie možné využiť (napr. so založením rodičovskej nehnuteľnosti) skôr hypotekárny úver alebo možno aj úver cez stavebnú spotiteľňu (kde aj bez ručenia je možné pri vhodných účeloch natiahnuť splatnosť na viac rokov).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk