Synovi 2x zamietli úver. Je nejaká šanca ako ho môže získať?

Zodpovedané
26. máj 2021

Dobrý deň,

29 ročný slobodný syn si podal v OTP banke žiadosť o hypotekárny úver. Chce kúpiť byt, ktorý bol znalcom ohodnotený na 75 000 eur. Chcel úver 40 000 eur.

OTP banka úver zamietla kvôli veku, tak žiadal vo VÚB banke. Tam mu ho tiež neschválili. Pani v banke mu poradila zrušiť ešte jednu kartu z Cetelem, z ktorej nečerpal, ale mal cez Cetelem kúpený PC. Všetky splátky pekne spláca, ešte má splatiť 150 eur. Faktúru za mobil platí načas. Corona sa ho nedotkla, zmluvu má na dobu neurčitú. Deti nemá, čistý príjem 900 eur, iné úvery nemá a ručil by bytom, ktorý by kúpil.

Je ešte nejaká šanca dostať úver?

Ďakujem

Dobrý deň,

môj názor je, že zamietnutie by nemalo byť primárne z dôvodu "iba" veku pri 29 ročnom žiadateľovi. Dáva väčší zmysel, že pri príjme 900 eur tam zohrávajú úlohu ďalšie splátky, alebo aj nejaké malé omeškanie (niekedy omeškanie vznikne nedopatrením. Môže ísť o drobnosť ako zle nastavený dátum trvalého príkazu, ktorý neráta s cca 24 hodín, resp. keď narazí na sviatky aj viac dňovým, omeškaním pripísania na cieľový účet).

V každom prípade môže byť šanca získať úver. Určite by pomohlo, ak by sme mali čo najviac vierohodných informácií k zamietnutiu (ako píšem vyššie, nezdá sa mi zamietnutie z dôvodu veku). Tiež ak je to už 2x zamietnuté, zvážte, že si dá syn urobiť výpisy z úverových registrov (bankového aj nebankového) - viete to spracovať pomerne rýchlo tu - http://moje-financie.sk/sluzby/uverova-sprava/.

Budete tak mať relevantné info aj o možných omeškaniach, ktoré naozaj možno ani neevidujete. Alebo naopak to vie pomôcť pri ďalších rozhodnutiach a nespoliehať sa len na ďalšie zamietnutie žiadosti a informácie od poradcu v banke, ktorému často ani nedajú vedieť presné info. Banka totiž nechce a nemusí takto detailne informovať o dôvode zamietnutia.

Pre lepšiu radu, by som si potreboval s Vami prejsť viac informácií, prípadne napíšte mail.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk