Ako postupovať, keď nám bol zamietnutý úver?

Zodpovedané
31. aug 2020

Dobrý deň,

s manželom sme žiadali o hypotekárny úver na výstavbu rodinného domu. Zakladať sme chceli pozemok ohodnotený znalcom na 50 000 eur so schváleným stavebným povolením. Ja mám dve zamestnania plus živnosť. Príjem v čistom cca 1100 eur živnosť po podaní daňového priznania 600 eur.

Manžel po situácii s Covid 19 prišiel o prácu a zamestnal sa od 01.06.2020. Úver nám však banky zamietli. Žiadali sme v dvoch v tom čase nemala možnosť vidieť ani jedna ani druhá, že sú podané dve žiadosti, poprípade v jednej už zamietnutá. Momentálne splácame dva úvery. Suma splátok celkom je 390 eur mesačne, deti nemáme.

Keď na pobočke nám systém overil príjmy a všetko vyšlo v poriadku, tak prečo to schvalovateľ nakoniec zamietol?

Síce sme žiadali o 120 000 eur, ale rátali sme aj s možnosťou, že by nám dali len 70% z hodnoty pozemku. Ale oni nám vyslovene úver zamietli. Bola som sa informovať s manželom v sociálke, zdravotke na daňovom úrade aj v úverom registri SBCB aj NBCB všetko máme v poriadku a už naozaj netuším, kde by mohol byť problém. Nechcem mať zbytočne negatívne a zamietnuté žiadosti v iných bankách, keď neviem dôvod prečo nám to zamietli.

Písala som do banky a podávala žiadosť, či mi poskytnú info prečo nám banka zamietla úver.

Kde by sme sa mali obrátiť a hľadať pomoc?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ste urobili dobre, že ste si dožiadali informácie k zamietnutiu. To môže pomôcť pri prípadných ďalších žiadostiach. Analytik (schvaľovateľ) môže mať rôzne dôvody pre zamietnutie. Tiež obvykle na pobočke sa nejedná o finálne posúdenie aj žiadateľov, ale len o prvotný skóring, cez ktorý musí žiadosť prejsť, aby mohla ísť na ďalšie schvaľovanie. Ak by ste sa k informácií nevedeli dostať, odporúčam zadať reklamáciu na pobočke. Je relevantné požadovať doplnenie týchto informácií, aby ste sa vedeli zariadiť.

Z pohľadu posúdenia žiadateľov - nemám detailné informácie (napr. pracovná oblasť zamestnania, predmet podnikania v rámci živnosti a pod.). Avšak je možné, že nebol akceptovaný aj manželov príjem, nakoľko väčšina bánk požaduje zamestnanie 4 mesiace, resp. nesmie byť žiadateľ v skúšobnej dobe (píšete, že zamestnanie je od 1.6.2020).

Tiež príjmy z daňového priznania sa väčšinou schvaľujú až u analytika, na pobočke sa zadávajú len informatívne čísla z daňového priznania alebo aj pohybov na účte (obrat cez účet môže byť tiež podstatný). Ak by Vám nejakú časť príjmov neuznali, či znížili, v súvislosti aj so splátkou 390 EUR mesačne, mohli byť úvery zamietnuté. Aj niektoré živnosti situácia s pandémiou naďalej vo viacerých bankách môže znevýhodňovať.

Banky medzi sebou sú schopné vidieť, že sa rieši žiadosť súbežne - cez register,kde ide dopyt online a môže sa k nemu dostať schvalovateľ kedykoľvek v rámci procesu schvaľovania. Zároveň toto by nemal byť dôvod zamietnutia - občas moji klienti žiadali aj v 3 bankách súčasne a všetky boli schválené (bankám nevadí, že sa schvaľuje aj inde, môžu si však pred čerpaním peňazí z úveru požiadať o potvrdenie, že nie je úver už čerpaný inde).

Tiež to, že pozemok má vydané stavebné povolenie nie je 100%tnou zárukou, že ho banka založí. Pozemky sa často posudzujú individuálne. Ak banka schváli samostatne pozemok ako zábezpeku, obvykle sa pohybuje výška hypotéky medzi 50 - 70% hodnoty pozemku.

Nerozumiem tiež úplne tomu, ako sa mohol zakladať len pozemok v hodnote 50000 EUR a žiadala sa hypotéka vo výške 120000 EUR? Pre takúto žiadosť by bolo potrebné, aby na pozemku už existovala rozostavaná stavba, resp. sa zakladala nejaká ďalšia nehnuteľnosť. Banka môže úver zamietnuť aj preto, že na pozemku je len základová doska - teda nemohla byť nehnuteľnosť podľa platnej legislatívy posudzovaná ako pozemok, avšak nebol rozostavaný dom zamerateľný geodetom a takto rozostavaná stavba v rámci projektovej dokumentácie nebola akceptovaná na budúcu hodnotu - viaceré banky takýto úver zamietnu.

Pre lepšiu radu by som potreboval oveľa viac informácií (ideálne aj nahliadnuť do znaleckého posudku) a veľmi by pomohlo aj upresnenie dôvodu, prečo banka úvery zamietla.

Verím, že informácie k zamietnutiu veľa vecí vysvetlia.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk