Je pravdepodobnosť ďalšieho potratu väčšia, ak som už 2x potratila?

Zodpovedané
16. sep 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

v septembri 2021 sa mi narodil zdravý syn po bezproblémovom tehotenstve (akútna SC kvôli nepostupujúcemu pôrodu a následne zlým ozvám). V máji 2022 som v 6 tt spontánne potratila a robili mi následne kyret. Moja doktorka mi odporučila 2 - 3 mesiace počkať. V Auguste som opäť otehotnela, no žiaľ, opäť potratila v 7 tt. Tentokrát ma nechali, aby som sa vyčistila bez kyretu.

Ako dlho by ste nám odporučili počkať, aby sme sa mohli opäť snažiť o bábätko?

Doktor mi povedal, že všetky výsledky mám na jednotku.

Je pravdepodobnosť ďalšieho potratu väčšia, ak som už 2x potratila?

Ďakujem krásne.

Dobrý deň,

pokiaľ tentoraz nebol zákrok nutný, snažiť sa môžete už v nasledujúcom cykle.

Preventívne by som nasadila už v úvode gravidity progesterón a na zváženie by bolo aj nasadenie Anopyrinu.

Vo väčšine prípadov však ide o náhodu. Ak sa v zložitom procese vývoja niečo pokazí, príroda si to zariadi po svojom a plod sa ďalej prestane vyvíjať. Ak je však za tým nejaká objektívna príčina (hemokoagulačná, imunologická, genetika, prípadne porucha spermiogramu), pravdepodobnosť opakovania je vyššia.

Držím Vám palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník