Aký kočík do hlavného mesta a do prírody?

Zodpovedané
21. aug 2023

Ahoj,

v januári čakám svoje prvé bábätko, preto sa už začínam obzerať aj po kočíku. Chcela by som Ťa poprosiť o radu, aby som vedela, od čoho sa pri výbere odraziť. Čítala som veľa článkov na internete, no rada by som bola za konkrétnejšie kočíky. Možno sú niektoré moje "požiadavky" zbytočné, aj s tým si nechám veľmi rada poradiť.

Bývam v Petržalke a na prechádzky po Bratislave a okolí budem kočík aj najviac využívať. Máme radi prírodu, tak chcem, aby kočík zvládol aj prechádzku po lesných cestách.

Čo sa týka presunov, najviac budem využívať presuny autom. Máme Škodu Octavia, tak s priestorom v kufri by snáď problém nemal byť. V bytovke máme aj nákladný výťah.

Bola by som rada, keby mal kočík aj odkladací priestor, aby som vedela na prechádzke zbehnúť aj na malý nákup. Príslušenstvo ku kočíku nepotrebujem. V prípade športovej časti by som bola rada, aby sa dalo dieťa voziť v smere aj v protismere. Výzor kočíka nie je pre mňa až tak dôležitý. Ideálne by som chcela rovno 2 či 3-kombináciu. Čo sa týka ceny, tak by som rada nepresiahla 1500 - 2000 eur.

Aký kočík do mesta aj do prírody by si mi teda poradila?

Ďakujem

Ahoj,

v prvom rade Ťa chcem pochváliť, pretože si veľmi pekne zhrnula a vystihla Tvoje požiadavky.

Máš pravdu, že kombinovať terény ako sú mesto a lesné cesty nemusí byť dobrý nápad.

Na lesné cesty najradšej odporúčam trojkolesové kočíky, ktoré majú v teréne lepšie jazdné vlastnosti a lepšie sa s nimi manipuluje. Väčšina z nich je však neotočných a niektoré sú váhovo tažšie. Zároveň bývajú aj dlhšie, no s tým u Teba problém nie je. Pre príklad sú to modely: Thule Urban Glide 2, Baby Jogger Summit X3, Baby Jogger City Elite 2 alebo X-Lander X-Run.

Pri správnom výbere kočíka dbaj na kritérium Tvojej a partnerovej výšky. Od toho závisí veľkosť nastavenia rodičovskej rukoväte, výška položenia jednotlivých nadstavieb na konštrukcii a zároveň prípadná absencia zadnej osi kolies, ktorá neobmedzuje vyšších rodičov v dlhých krokoch.

Modely pre vyšších rodičov, ktore sú vhodné do mesta a aj na lahší terén sú napríklad kočíky Easywalker Jimmey či bratský model Easywalker Harvey5.

Tu sa zároveň dostávame k druhému dôležitému kritériu - výber typu sedadla. Poznáme dva základné typy - korýtkové alebo s rovným ľahom. Viac o nich sa dočítaš v mojej nedávnej odpovedi, kde som tieto kočíky porovnávala:

Harvey5 sa od predchodcu Harvey3 líši výškovo nastaviteľnou opierkou chrbta a nožičiek. To znamená, že sedadlo si môžeš prispôsobiť k aktuálnej výške dieťaťa.

Modely pre nižších rodičov sú Zopa Quest alebo Kinderkraft Prime 2.

Modely pre stredne vysokých rodičov sú Bugaboo Fox 5, Bugaboo Fox Cub alebo Cybex Talos S Lux či Cybex Balios S Lux.

A nedá mi nespomenúť kočík, ktorý by podľa mňa bol pre Teba skvelou aternatívou. Je ním Gesslein FX4 Life a je vhodný pre rôzne terény. Tento model rada a často v poradni odporúčam, pretože má za mňa iba samé plusy. Má kvalitnú a odolnú konštrukciu a tiež vkusné a zaujímavé dizajnové farby poťahov, ktoré Ťa určite zaujmú. Zhrnutie jeho plusov a mínusov nájdeš v otázke na ktorú som nedávno odpovedala, a ktorú Ti sem pripínam pre inšpiráciu:

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally