Ako často by malo byť dojčené 5-týždňové dieťa?

Zodpovedané
3. apr 2024

Dobrý deň,

mám 5-týždňovú dcérku, ktorú od pôrodnice dojčím a dokrmujem umelým mliekom kvôli tomu, že som mala málo mlieka. Dcérka v nemocnici chudla a odvtedy sa dokrmovania nevieme zbaviť.

Váži 4 kg a vypočítali sme, že na jej váhu má vypiť cca 90 ml. Teda ak papá 8x za 24 hodín. Dcérka si stále pýta viac. Kúpili sme už aj váhu, aby som vedela, že koľko sa nadojčí. Najskôr to vyzeralo tak, že pomaličky zmenšujeme dávky umelého mlieka, ale dcérka nám prestala spávať. Laktačná poradkyňa nám poradila, že jej máme dávať viac papať. Vraj je hladná. Ale ona vždy po papaní pýta ešte viac, cmúľa si pästičky a plače. Cez deň ju vôbec nemôžeme uspať žiadnym spôsobom.

Materského mlieka vypije tak 40 ml, potom ju ešte dokrmujeme 50 ml umelého mlieka.

Čo nám odporúčate?

Ako často by malo byť dojčené 5-týždňové dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoveď je veľmi jednoduchá, riešenie už zložitejšie. 5-týždňové bábätko sa má dojčiť tak často a tak dlho ako chce. Niektoré deti sa dojčia cca 8 - 10x denne, iné 12 - 15x.

Obávam sa, že u Vás došlo k základnému problému už v pôrodnici. Tu je bežné, že bábo chudne. Po pôrode ide váha vždy dole. Ako sa mamička rozdojčí, tak začne stúpať. Práve tu treba dojčiť, dojčiť a dojčiť. Pokiaľ dokrmovať, tak len trochu a ideálne striekačkou alebo cievkou. Ak dokrmujete fľaštičkou, problém je na svete.

Váha je iba bič na mamičku. Nič Vám neukáže. Nedá sa povedať, že koľko musí bábo vypiť na jedno dojčenie. Vvýpočet 90 ml je iba spriemerovaný odhad na jedno dojčenie po 3 hodinách. No ako je vyššie uvedené, tak niektoré deti sa dojčia menej často a niektoré naopak častejšie. Vzhľadom na to sú všetky výpočty k ničomu. Navyše, nie každé dojčenie musí byť o hlade. Dôvodov na dojčenie je asi tisíc a ešte viac. Tak je úplne normálne, že bábätko postupne potrebuje navyšovať dávky. Idelné by bolo zvyšovať dávku dojčenia a uberať dokrm.

Nič však nie je stratené. Vo Vašom prípade by som zaviedla niekoľko zásad:
1. Nevážiť (a keď, tak len treba 1x za 3 dni, aby ste si boli istá, že bábätko nechudne.
2. Nepočítať, neevidovať. Len pozorovať ako pije, či prehĺta...
3 . Pri dojčení často striedať prsia, pokojne niekoľkokrát za jedno dojčenie. Napr. 6x alebo 8x.
4. Zrušiť fľaštičku (to je nevyhnutná podmienka) a začať dokrmovať cievkou priamo pri dojčení. Pri poslednom vystriedaní prsníkov podať dokrm priamo na prsníku cievkou. Pozri www.mamila.sk, ide o cievku CN01. Dokrm potom postupne uberať, ale cca 10 ml každé 3 dni.
5. Urobiť si taký reštart, zaliezť si do pelechu aj s bábätkom a tam s ním byť vo dne v noci, dojčiť koža na kožu, spať s bábätkom a veľa dojčiť v noci. Skúsiť nosiť v šatke aj cez deň. Skrátka kontakt, kontakt a kontakt, aby Vaše telo pochopilo, že musí začať tvoriť dostatok mlieka pre svojho drobčeka.

Ste zdravá dobre živená stredoeurópanka, nie je dôvod, prečo by ste nemali mať pre svoje bábo dostatok mlieka.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová