Ako zvýšim tvorbu mlieka v jednom prsníku?

Zodpovedané
19. jún 2020

Dobrý deň,

mám 4,5 mesačné bábätko, ktoré dojčím a raz - dvakrát za deň dokrmujem umelým mliekom. Materské mlieko mu už nestačí. V pravom prsníku sa mi tvorí viditeľne menej mlieka.

Môže to byť tým, že som ho jeden čas častejšie prikladala na ľavý prsník?

Je možné dosiahnuť, aby sa tvorilo rovnaké množstvo mlieka v pravom ako aj v ľavom prsníku?

Ako inak zvýšim množstvo mlieka v jednom prsníku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najprv je nutné povedať, že je možné kojiť len z jedného prsníka a mlieka bude pre bábätko dosť. Dvojčatá sa tiež tak dojčia a nemusia byť prikrmované.

Množstvo mlieka sa tvorí podľa dopytu. Čím viac ho bábätko vypije, tým viac sa ho vytvorí. Pokiaľ je bábätko dokrmované, potom sa tvorí mlieka menej. A to preto, lebo dávku dávku, ktorá sa časom stupňuje, dostáva bábätko odinakadiaľ než od mamičky. Vaše telo (mozog) má teda pocit, že to, čo vytvorí, tak aj stačí.

Ako zvýšiť tvorbu mlieka? Dojčiť, dojčiť a zase dojčiť. Čo najčastejšie, často striedať prsia pri jednom dojčení. Začínajte pravým, potom ľavým a potom opäť pravé. Pri ďalšom dojčení naopak. Vystriedať môžete aj viackrát.

Skúste spoločné spanie a priebežné nočné dojčenie. Na laktáciu to má veľký vplyv. Nepoužívajte cumlík a ak dokrmujete, tak skúste cievkou na prsníku, aby si bábätko nezvyklo na fľaštičku (pozri https://www.mamila.sk/sk/uvod/).

Nie je dôvod sa domnievať, že pre svoje bábätko nevyrobí Vaše telo dostatok mlieka.

Zdravá žena dokáže svoje bábätko plne dojčiť. Nie je dôvod, prečo nie.

Moc a moc držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová