Ako zvýšiť tvorbu mlieka v pravom prsníku?

Zodpovedané
6. sep 2021

Dobrý deň,

mám 10 mesačnú dcérku ktorú ešte stále dojčím. Už asi vyše mesiaca mám v pravom prsníku veľmi malo mlieka, v ľavom normálne a vyzerá to, že toľko koľko vypije z ľavého toľko jej aj stačí. V pravom prsníku už asi od 5 - 6 mesiaca som mala problém s tokom mlieka.

Keď ju dojčím, tak z pravého prsníka sa jej nepodarí veľmi napiť. Z ľavého sa napije a to asi jej aj stačí, lebo potom vyzerá spokojne. Pravý prsník je aj viditeľne menší, čo už aj esteticky dosť zle vyzerá.

Je ešte šanca na pravej strane opäť zvýšiť tvorbu mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

šanca je vždy, hoci riešenie po niekoľkých mesiacoch môže byť ťažké. Laktáciu upravíte jednoducho tým, že z daného prsníka budete viac dojčiť, odsávať. Skrátka, že z neho bude vyšší odber.

Je časté, že jeden prsník býva obľúbenejší a niekedy sa preferencie pŕs počas dojčenia aj menia. Skúste z daného prsníka dojčiť vždy na začiatku, potom podať druhé a potom opäť to menej obľúbené. A takto striedať pri jednom dojčení.

Z prsníka môžete tiež odsávať. Je ale možné, že bábätko nebude chcieť spolupracovať. Veľmi dobre vie, že z prsníka tečie menej mlieka a je náročnejšie ho vysať.

Dojčiť sa však dá aj z jedného prsníka (ako sa aj u vás stalo), veľkosť by sa po odstavení mala opäť vyrovnať.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová