Ako usporiadať nepovinné očkovania po prvom roku?

Zodpovedané
28. sep 2022

Dobrý deň,

mám ročného syna a rada by som sa poradila ohľadom naplánovania nepovinných očkovaní.

Naše očkovania prebehli zatiaľ takto:
9/2021 narodenie
1/2022 (4 mesiace) - Hexa + Pneumo + Rota 1
2/2022 (5 mesiacov) - Bexsero 1
3/2022 (6 mesiacov) - Hexa + Pneumo + Rota 2
5/2022 (8 mesiacov) - Bexsero 2

Tento týždeň (9/2022) ideme na tretiu dávku Hexa + Pneumo.

Čo by ste odporučili ako ďalšiu dávku - Nimenrix alebo tretiu Bexsero?

MMR očkovanie máme predbežné naplánované na 2/2023 a mám v pláne ho spojiť s ovčími kiahňami.

Odporúčate do takejto intenzívnej očkovacej schémy ešte zaradiť očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Žijeme v Trenčíne.

Odporúčate ročnému dieťatku očkovanie proti chrípke?

Dojčím niekoľkokrát za deň a aj v noci. Príkrmy sa snažím, ale zatiaľ bez veľkého úspechu.

Alebo mám radšej zvážiť očkovanie seba, aby bol syn chránený cez materské mlieko?

Do kolektívu chodíme na detské plávanie, inak sme skôr "izolovaní" a pracujeme z domu. Chceli by sme ešte v januári začať chodiť na detské cvičenie.

Odporúčate mi ako dojčiacej matke kvôli synovi aj 4. dávku Pfizer očkovania proti Covidu?

Ďakujem

Dobrý deň,

proti chrípke očkujte seba - tým minimalizujete možnosť prenosu z Vás na neho.

Predpokladám, že do jasličiek nechodí, takže iba na detskom plávaní a cvičení sa jej podľa mňa vyhnete (sú to malé kolektívy) a tiež sa určite nestretávate ani s chorou rodinou.

Očkovanie Pfizerom pre našu vekovú skupinu zatiaľ nie je otvorené. Prenos protilátok pri dojčení je v tomto veku už otázny.

Čo sa týka synčekovho očkovania, tak osobne by som dala 1. dávku Nimenrix okolo 10/2022. Tretia dávka Bexsero v 1/2023. Následne ako máte v pláne: MMR + Varivax v 2/2023, druhá dávka Varivax v 3/2023.

Proti kliešťovke - je to možné, ale či to je už teraz potrebné. Do lesa budete aj tak chodiť spolu. Pochybujem, že veľké túry po vysokej tráve. Bude sa skôr občas prechádzať a ostatné nosiť. Používať môžete repelent. Asi by som počkala s týmto očkovaním na neskôr, keď bude aktívnejší turista.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas