Koľko by malo dieťa priberať?

Zodpovedané
5. apr 2019

Dobrý deň,

mám pol ročnú dcéru a stále mi vŕta v hlave, že málo priberá. V pol roku mala 6 560 g, teda nemala dvojnásobok jej pôrodnej váhy 3 460 g. Meria už 70 cm z pôrodných 51cm. Je plne kojená a príkrmy papá od cca 5. mesiaca. Za deň však zje na obed cca 60 g príkrmu.

Priberá podľa Vás moja dcérka málo?

Ďakujem

Dobrý večer,

netreba sa striktne držať toho, že v pól roku by mala dcérka zdvojnásobiť váhu. Na to či dieťa priberá tak ako by malo, tzv. slúžia percentilové grafy (na poradniach si ju pani doktorka váži a zapisuje si, na ktorom "percentile" sa nachádza), ak by sa vyvíjala na 5. percentile a nižšie, mohli by sme hovoriť o nižšej váhe.

Keď pozerám hmotnostnú tabuľku pre Vašu dcérku, nemusíte sa ničoho báť, s váhou 6 560 gramov sa vyvíja na 25 percentile.

Pani doktorka si váhu sleduje a ak by postupne na percentile klesala, určite to bude riešiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas