Koľko by malo vážiť 13 dňové dieťa?

Zodpovedané
9. okt 2021

Dobrý deň,

moja dcérka má 13 dní, narodila sa s váhou 3750 g. Z nemocnice sme sa vrátili s váhou 3 520 g a teraz má 3 835 g.

Nie je to málo?

Je to dojčené dieťa, ale má problémy so stolicou. Nemá ju každý deň.

ČO nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne super, normálna váha. Po narodení do 10 dňa dieťatko chudne (kaká, ciká ale ešte toľko nepije mliečka) a okolo toho 10. - 14. dňa by si "malo dobehnút" pôrodnú váhu a potom začať priberať. Takže Vaše dieťatko už priberá, je to teda úplne ideálne.

Neviem prečo dcérku vážite, ja to u zdravých detičiek neodporúčam. Je to niečo čo podľa mňa mamičky stresuje. Treba vnímať svoju dcérku, dávať jej papať, keď si vypýta, nosiť si ju keď je bdelá, masírovať bruško vo vyhriatej miestnosti, cvičiť s nožičkami, nechávať na hološku a dávať ju aj na bruško.

Ak takto dieťatko navnímate a budete sa mu venovať je zbytočné ho vážiť, to nechajte na pani doktorku. A najmä na dennej báze to je naozaj stresujúce, upnúť sa na nejaké číslo. Ak si predsa sama chcete vážiť, tak na týždennej báze.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas