Bude mi počas PN platené nemocenské poistenie?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

s priateľom plánujeme bábätko. Chceme sa začať snažiť po lete. Celý minulý rok som bola na úrade práce, popritom len brigády.

Aktuálne som zamestnaná od 1.3.2023 na trvalý pracovný pomer. Polovicu výplaty (minimálnu mzdu) mám na pásku a druhú polovicu fakturujem na živnosť. Túto prácu v tehotenstve nebudem môcť vykonávať, lebo sa tu robia 18ky a je to riziková práca s veľkou zodpovednosťou.

Pomohlo by mi zamestnať sa u priateľa vo firme, aby som získala vyššiu PN počas tehotenstva a vyššiu materskú?

Na tehotenské nárok mať zrejme nebudem.

Bude sa mi počas PN rátať/platiť nemocenské poistenie?

Bude sa materská vypočítavať z minimálky ktorú mám teraz na zmluve, alebo z platu na ktorom sa dohodnem s priateľom?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že kedy by ste nastúpili na materskú. Ak v roku 2024, tak potom bude rozhodujúce aká situácia nastane.

1. Či by ste si ponechali pôvodný pracovný pomer.
2. Alebo ho ukončili a pracovali iba u priateľa. Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u neho najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú. V tomto prípade by sa materská brala zo mzdy u nového zamestnávateľa (priateľa). Potrebujete ešte splniť obdobie 270 dní platenia nemocenského poistenia za posledné 2 roky. K novému zamestnaniu by sa pripočítali dni z ukončeného pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka