Bude synovi vyplatená PN, keď mal dlh v poisťovni?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

syn je SZČO a včera zistil, že má dlh voči Sociálnej poisťovni 15 EUR. Neprišla mu od nich ani smska, ani email a ani papier, že je dlžnik. Zistili sme to náhodne pri zozname dlžníkov. Hneď to uhradil. Teraz je po náročnej operácii PN.

Bude mu vyplatená PN?

Ako je to s platením odvodov počas PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

SZČO v čase nároku na dávku v SP musí byť nemocensky poistená a nemať dlh na poistnom vyšší ako 5 EUR.

Ak zaplatil dlh do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, malo by to byť v poriadku.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/nemo...

Odvody počas platenej PN SZČO neplatí.

S prianím pekného dňa,
Lenka