Už druhý rok pracujem v zahraničí a na Slovensku som nepodal daňové priznanie. Čaká ma pokuta?

Zodpovedané
1. máj 2024

Dobrý deň,

po skončení školy som odišiel pracovať hneď do zahraničia, avšak nepodával som daňové priznanie na Slovensku. Daň som platil v zahraničí a mám to zdokladované.

Ako mám teraz postupovať?

V zahraničí pracujem druhý rok.

Aká pokuta ma čaká?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné rozlišovať pojmy daňový rezident, daňový nerezident a podľa toho sa zariadiť.

Za daňového rezidenta SR sa považujú osoby, ktoré majú v SR trvalý pobyt, alebo sa v SR zdržiavajú aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku. V tomto prípade je daňovníkom, ktorý zdaňuje v SR celosvetové príjmy.

Daňový nerezident je osoba pracujúca (alebo podnikajúca) mimo SR a nemá na území SR trvalý pobyt, alebo sa zdržiava v SR menej ako spomínaných 183 dní počas kalendárneho roka. V tomto prípade, pokiaľ vznikne povinnosť podania daňového priznania v SR, zdaňuje len príjmy zo zdrojov v SR. Pokiaľ má slovenský občan v inom štáte EU prechodný alebo trvalý pobyt, je daňovým rezidentom pre inú EU krajinu a vzťahuje sa neho právna legislatíva v danom štáte.

Rezident SR (občan, ktorý má na území SR trvalý pobyt, bydlisko, alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku) je povinný vysporiadať si v SR svoj celosvetový príjem. Tzn. príjem plynúci zo zdrojov na území SR ako aj príjem zo zdrojov v zahraničí.

Za oneskorené podanie daňového priznania je pokuta vo výške od 30 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka