Mám nárok na tehotenské, ak budem na podpore?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

od 13.2.2020 som ostala na materskej, ktorá mi bude trvať do 17.3.2023. Predtým som bola 4 roky zamestnaná.

Zamestnanie trvalo aj počas materske. Keď som sa 14.2.2023 chcela vrátiť, tak mi nevedeli už ponúknuť pracovnú pozíciu a dohodli sme sa na výpovedi. Aktuálne som ostala tehotná s dvojičkami a musím byť doma, keďže máme nejaké problémy. Uvažujem vykryť obdobie do pôrodu prihlásením sa na úrade práce a podporou v nezamestnanosti.

Mám nárok na tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

na nárok na tehotenské musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni).

Do týchto dní sa počíta akékoľvek už ukončené nemocenské poistenie, aj doba na MD/RD počas trvania pracovného pomeru. Toto by ste mali splniť a na tehotenské/materské by ste išli z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka