Spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

aktuálne som od 8/2022 na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok (popri MD a RD som aktívne nepracovala). Som opäť tehotná, termín pôrodu mám 14.11.2023, nástup na materskú dovolenku mi vychádza predbežne 3.10.2023.

Pred nástupom na MD s prvou dcérou som bola dlhodobo riadne zamestnaná na TPP na dobu neurčitú a pracovný pomer ešte stále trvá. Plánujem ho však ukončiť a zmeniť zamestnávateľa (kvôli lepším mzdovým podmienkam) 90 dní pred nástupom na druhú MD.

Spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si neaktivujete nemocenské poistenie pred ukončením pracovného pomeru, (napr. čerpaním dovolenky po dohode so zamestnávateľom), potom Vám nemocenské poistenie zanikne dňom nástupu na rodičovskú dovolenku (08/2022) a nie dňom ukončenia pracovného pomeru.

A nepočítali by sa Vám dni na rodičovskej dovolenke do požadovaných 270 dní nemocenského poistenia.

Pozrite si, kedy Vám skončila materská dovolenka a teda či by ste splnili 270 dní poistenia za posledné dva roky aj bez čerpania dovolenky - je potrebné prepočítať.

S prianím pekného dňa,
Lenka