Druhá autosedačka do menšieho auta

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

momentálne máme 16m syna (80cm, 11,5kg), ktorý má autosedačku joie ispin 360 na isofix a 2m dcéru, ktorá ma vajíčko cybex aton 5.
Auto máme fabiu combi, ale vzadu sa zmestia buď dve autosedačky alebo človek a autosedačka.

V lete nás čakajú minimálne dve dlhšie cesty a chceli by sme sedačku aj pre dcéru. Viem, že vajíčko je bezpečné, ale synovi nebolo v ňom moc pohodlne na dlhšie cesty, keď bol väčší a autosedačka to vyriešila, keďže viac videl aj z protismeru.

Moja otázka znie:
1. existuje bezpečná autosedačka, ktorá má isofix na zadné sedadlo a zároveň sa dá pripútať pásom na prednom sedadle?
2. Môže vôbec byť syn na prednom sedadle v autosedačke v smere jazdy alebo sa tam deti môžu voziť len v protismere?
3. Akými autosedačkami by sa naša situácia dala vyriešiť? Neviem si predstaviť, že nechám deti samé vzadu a ja budem sedieť vpredu. Skôr prichádza do úvahy, že jedno bude vpredu a druhé vzadu, ale neviem ktoré v akej autosedačke má kde sedieť. Väčšie auto nás už napadlo, ale momentálne to nie je možné.

Vopred ďakujem za zodpovedanie otázok a rady k našej situácii

Dobrý deň,

ak dobre rátam, v lete bude mať Vaša dcérka 7-8 mesiacov, čo je väčšinou ešte príliš skoro na presun do autosedačky. Samozrejme závisí to aj od toho, kedy sa sama posadí. Do autosedačky môže dieťa prejsť až po najmenej 2 mesiacoch samostatného sedu, a keď má už aj dostatočné miery na väčšiu sedačku.

1. Medzi kvalitné a bezpečné autosedačky, ktoré je možné pripevniť bezpečnostným pásom auta alebo systémom Isofix, patrí Klippan Triofix Recline so základňou. Dobre sadne skôr štíhlejším ďeťom, vysokým min. 85cm, s váhou aspoň 10-12kg. Je polohovateľná, s protismerom do 18kg, jej výhodou je aj možnosť dokúpenia zväčšovaču priestoru na nohy pre ešte väčšie pohodlie dieťaťa. Je však otázne, či by pri jej umiestnení na predné sedadlo v protismere ostal zachovaný výhľad pre vodiča do spätného bočného zrkadla.

2. Na prednom sedadle sa môžu deti voziť v smere aj v protismere jazdy, v príslušnom zadržiavacom systéme (autosedačke). je dôležité, aby ostal pri umiestnení sedačky zachovaný výhľad do bočného spätného zrkadla pre vodiča, a aby ostal zapnutý/vypnutý airbag na prednom sedadle (závisí od umiestnenia sedačky, návodu k sedačke a manuálu od auta).
Z hľadiska bezpečnosti je dieťa vo veku 22 mesiacov umiestnené na prednom sedadle v smere jazdy obrovským rizikom.

3. Ak už uvažujete o možnosti umiestniť niektoré z detí na predné sedadlo, prijateľnejšou alternatívou je vajíčko na prednom sedadle a druhé dieťa vzadu v autosedačke v protismere, príp. na prednom sedadle umiestnená protismerná autosedačka, napr Joie Steadi. Vďaka svojej veľkosti a pútaniu bezpečnostným pásom auta je vhodná aj na upevnenie na sedadlo spolujazdca. Má nosnosť do 18kg a je možné ju používať v oboch smeroch.

To, že syn nebol už v určitom veku vo vajíčku spokojný, neznamená, že sa to bude opakovať u dcéry. Pokračovaciu sedačku je potrebné vyberať aj s ohľadom na aktuálne miery dieťaťa, aby nebola príliš veľká, takže viacero typov autosedačiek Vám momentálne ani neviem dať na výber.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek