Výber pokračovacej autosedačky

Zodpovedané
8. júl 2022

Dobrý deň,

syn vyrastá z vajíčka a potrebujeme sa rozhodnúť, akú autosedačku mu kúpiť.

O pár dní bude mať 10 mesiacov, má 76,5cm, 8,5kg a ešte sám nevie sedieť. Momentálne máme vajíčko z trojkombinácie (Peg Perego Book Culla Elite Modular SL City Grey). Auto máme Ford Focus Combi r.v.2012.

S terajším vajíčkom nie som spokojná, lebo sa nedá polohovať (ked sme ho kupovali s kočíkom, nevedela som, že existujú aj vajíčka, ktoré sa dajú polohovať) a keď syn zaspí, padá mu hlava (neviem, či je to kvôli vajíčku alebo kvôli sklonu sedadiel).
Od novej autosedačky čakám:

  • že sa bude dať výrazne polohovať (v protismere aj v smere jazdy),
  • aby sa tam syn pohodlne vyspal, že mu bude celkovo pohodlná, aby sa po hodine nerozreval, že už tam nevládze sedieť,
  • tiež aby mu nepadala hlava
  • pravdaže aby bola bezpečná,
  • a aby ju bolo možné mať v protismere jazdy čo najdlhšie a následne aj v smere jazdy.

Ak by sa dala otáčať o 360 stupňov bolo by fajn, ale nie je to podmienka.
Cena do 500,-€.

Ešte mám otázku, isofix základňa sa kupuje k pokračujúcej sedačke osobitne, alebo pri sedačke je aj základňa? Pretože máme doma dve základne od vajíčok (Peg perego isofix base 0+1, Maxi cosi familyfix base), je na ne možné dať pokračujúcu autosedačku?(ak by aj áno, určite nechcem tomu podriadiť výber autosedačky).

Ďakujem

Dobrý deň,

škoda, že neuvádzate presný model vajíčka, značka Peg Perego má kvalitné vajíčka, ktorých lepšie modely vydržia do výšky dieťaťa 83-87cm.

Padajúca hlava dieťaťa je vo väčšine prípadov spôsobená sklonom sedadiel. Ak vajíčko pútate pásom auta, môžete ho pri opierke zadného sedadla jemne nadvihnúť, podložiť zrolovaným uterákom a pripútať. Týmto spôsobom viete trošku vyrovnať sklon, aby bol pre dieťatko vo vajíčku prijateľnejší.

Keďze synček ešte sám nesedí, najlepšou voľbou je preň vajíčko, ktoré je bezpečné, kvalitné a vydrží dostatočne dlho na to, aby malo dieťatko dostatok času na nacvičenie samostatného sedu. Ak sú vajíčka rozmerovo menšie, môže sa stať, že tento čas bábätku neposkytnú.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ďalšou možnosťou pre ešte nesediace dieťa s využitím na dlhšie obdobie je Klippan Kiss 2 Plus. Ide o protismernú autosedačku s integrovaným vajíčkom, s celkovou nosnosťou do 18 kg a so základňou, ktorá sa dá upevniť v aute systémom Isofix, alebo pripútať bezpečnostným pásom auta. Vajíčko má navyše integrované kolieska a výsuvnú rukoväť, teda je možné ho prenášať ako cestovný kufor.
Autosedačku je možné kúpiť spolu so základňou.

Vo väčšine prípadov je základňa už súčasťou pokračovacej sedačky. Výnimku tvoria autosedačky, ktoré sú súčasťou modulárneho systému - jedna základňa pre vajíčko aj pokračovaciu sedačku.

Ku základni Maxi Cosi FamilyFix je možné kúpiť autosedačku Maxi-Cosi Pearl - keďže sa ale jedná o autosedačku, ktorá sa dá použiť len v smere jazdy, po vajíčku ju z bezpečnostného hľadiska rozhodne neodporúčam.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek