Ako by mal vyzerať jedálniček ročného dieťaťa?

Zodpovedané
30. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom jedálnička.

Ako by mal vyzerať jedálniček ročného dieťaťa?

Ako dlho by malo piť mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

ročné dieťa môže v podstate jesť rodinnú stravu, ktorá je menej dochutená (môžete už začať jemne soliť pre dieťa). Rodinná strava znamená, že v podstate varíte pre všetkých rovnakú stravu.

Dieťa má mať v strave kúsky, má jesť 3x denne hlavné jedlo a 1 alebo 2 x desiatu pomedzi hlavné jedlá.

Denne jesť ovocie, zeleninu, obilninu, mliečne produkty, niekoľkokrát do týždňa kvalitný zdroj železa (mäso, vajcia, strukoviny). Piť čistú vodu. Mlieko v strave mať môže ale nemusí, pokiaľ zje dostatok mliečnych produktov.

Má mať v strave aspoň 350 g mliečnych výrobkov - pričom 150 ml mlieka je ako 100 g biely jogurt alebo ako 30 g syra. Ak zje 1 jogurt, 30 g syra to je cca 300 ml, ak k tomu spravíte večernú kašu z 100 ml mlieka, už viac mlieko piť nemusí, lebo má dostatok mliečnych prodkutov v strave.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička