Ako má vyzerať jedálniček 9 - 10 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
28. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom jedálničku 9 - 10 mesačného dieťaťa.

Čo, kedy a v akých množstvách by malo papať takéto dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

množstvá sú veľmi individuálne. Dieťa by malo prospievať - priberať.

Dieťa v 9. - 10. mesiaci má mať desiatu (ovocie), obed (mäso, ryba, vajce, strukovina + zeleniny), olovrant (napr jogurt, alebo zeleninová polievka, alebo chrumky so zeleninou v kočíku), večera (kaša alebo zelenina alebo obilnina so zeleninou - kuskus, bulgur, či cestovina).

Dieťa by už v 10. mesiaci mohlo mať zaradené všetky potencionálne alergény: lepok, bielkovina krvaského mlieka, vajce (aj bielko) aj orechy a postupne sa mu majú ponúkať ďalšie a ďalšie druhy potravín (v malom množstve škorica, rasca), ktoré ešte zaradené neboli.

Raňajky sa zvyčajne zvyknú podávať od 10. mesiaca a neskôr. A to podľa režimu, či dieťa po zobudení pije mliečko a ako má denné spánky.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička