Ako postupovať, keď 7 mesačný synček odmieta príkrmy?

Zodpovedané
30. mar 2022

Dobrý deň ,

synček bude mať 7 mesiacov a bohužiaľ zo zdravotných dôvodov prichádzam o mliečko. Je plne dojčený a od 5 mesiaca skúšame príkrmy, keďže sa zaujíma o jedlo.

Problém je, že zje maximálne dve lyžičky a potom odvráti hlávku a neotvorí ústočka. Taktiež odmieta UM a iné tekutiny - všetko pravdepodobne kvôli fľaške. Občas sa mi podarí mu dať vodu cez lyžičku, ale je to náročné z časového hľadiska. Skúšali sme rôzne značky cumľov na fľaše, rôzne druhy, poháre, slamky. Všetko odmieta. Doteraz priberal cca 1 kg mesačne, ale na poslednej poradni to bolo len 130 g, čo je pravdepodobne aj kvôli prekonanému Covidu-19 a črevnej chrípke.

Môžem mu miesto zeleniny dávať ovocie a kaše, aby sa naučil papať väčšie množstvo naraz a zasýtil sa niečím iným ako materským mliekom?

Alebo naďalej zotrvať pri zelenine aj za cenu straty hmotnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

priberanie v tomto veku už je prirodzene pomalšie. Nenahrádzajte zeleninu ovocím, ale pridajte príkrm. V tomto veku už by mohlo mať zaradený mäsovo-zeleninový príkrm, na desiatu ovocie a na večeru kašičku. 2 lyžičky na dávku znie ako pomerne normálna dávka u dojčaťa.

Tekutiny však potrebuje, treba stále skúšať. Skúšali ste aj Avent fľašu so slamkkou? Poldecák? https://www.alza.sk/maxi/philips-avent-hrnecek-...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička