Ako zavádzať príkrmy u dojčeného 6,5 mesačného dieťaťa, aby nebola spôsobená strata mlieka?

Zodpovedané
28. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom postupu v zavádzaní príkrmov. Malá má 6,5 mesiaca a veľmi jej chutí papať.

Už máme zavedené 3 druhy mäsa, 12 druhov zeleniny, lepok (zavedení podľa Vášho postu na instagrame - kaša z DMky) a 3 druhy ovocia. Budúci týždeň chcem zaviesť žĺtok. Zatiaľ jej dávam len 1x za deň zelenino-mäsový obed - to zje aj 100 g a vždy ju predtým alebo potom ešte dojčím. Počas dňa, keď nás vidí jesť, tak vždy si aj ona pýta, tak napr. pri raňajkách jej dávam kúsok banánu/jabĺčka (ani neviem koľko na gramy, lebo je to fakt minimum) a zase pri večeri dostane do ruky kúsok karfiolu/brokolice alebo jej dávam trochu rajčiny - tú miluje (neviem gramy, lebo je toho málo, aj keď ona by zjedla viac, len jej to dávam viac menej nech sa zabaví kým my jeme).

Zaspáva vždy dojčením, tak neviem ako mám postupne zavádzať viac príkrmov, lebo sa bojím, aby sa mi neznížilo množstvo materského mlieka. Rada by som aspoň do roka kojila.

Všade som čítala, že druhé jedlo sa má zaviesť večera - kaša.

Môžem s druhým jedlom dňa počkať a zaviesť o mesiac?

Alebo jej tým môžem uškodiť?

Ako správne postupovať, aby som jej neuškodila a aby mala vždy dostatok MM?

V noci sa budí 3 - 5x, niekedy na hlad a niekedy len dostane prsník. Cucne si 1-2x a hneď spinká ďalej.

Ďakujem

Dobrý deň,

tvorba mliečka sa bude znižovať podľa toho ako bude dcérka papať. Ak bude dobre papkať a bude jej stačiť tuhá strava pravdepodobne zostanete na dojčení najmä v noci a prípadne pred denným uspávaním. Ale to je úplne v poriadku.

Samozrejme do roka je mlieko značná časť (aj kalorická) stravy, ale sú deti, ktoré proste dobre papajú a mliečka tým pádom samozrejme vyžadujú menej. Stále pokračujte s dojčením na požiadanie. Tým sa Vám dilema vlastne hádam vyrieši. Berte to, že dcérkino telo vie koľko čoho chce spapať či vypiť a teda je všetko tak, ako má byť.

Čo sa týka druhého jedla, neodsúvala by som ho. Dcérka má evidentne záujem o jedlo a nevidím dôvod, prečo jej ho neposkytnúť. V pohode dajte večerné kaše a môžete aj zaviesť doobednú "desiatu" - ovocie. Po týchto chodoch ju pokojne nadojčite, vypije si koľko bude chcieť.

Ja osobne vôbec nie som zástancom nejakého váženia stravy - skôr pozorovania dieťatka a jeho potrieb. (nadnesene: úprimne by som "opľula" každého človeka, ktorý by mi nedovolil doložiť maminu kapustnicu, keď na ňu proste mám chuť a chcem ešte). Samozrejme napríklad v ovocí je kontrola nutná, pretože príliš veľa ovocia (viac ako 1 cca 100 gramová dávka) môže spôsobiť zvýšené vylučovanie a neprospievanie, alebo naopak aj zápchu. Takže to si treba odsledovať. Rovnako tak sú detičky, ktoré "nemajú dno" ale potom si žalúdok s prijatou stravou nevie poradiť a deti vracajú. Ale to je presne to, čo naznačujem vyššie, sledovať potreby dieťatka.

WHO odporúča dojčenie do 2 rokov, prípadne dlhšie podľa preferencií matky a dieťatka. Samozrejme celá otázka dojčenia je vždy vecou matky. Akákoľvek dĺžka dojčenia je pre dieťatko vždy bonusom oproti nedojčeniu ❤️

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička