Čím nahradím materské mlieko?

Zodpovedané
3. mar 2022

Dobrý deň,

moja 15 mesačná dcérka je od narodenia dojčená. Mlieko si pýta aj niekoľkokrát cez deň, aj v noci. Príkrmy jedáva bez problémov, rada papá. Umelé mliečko nepije.

Často mávam opakujúce sa zápaly prsníkov a gynekológ mi odporúča rozhodne ukončiť dojčenie. A tu je problém, lebo maličká odmieta umelé mlieko. Skúsili sme Nutrilon i Sunar, ktorý vypľúva a s krikom odmieta.

Čím by som mohla materské mlieko nahradiť?

Pediatrička odporúča skúsiť kravské, avšak jej brat mal ako bábätko a škôlkar alergiu na BKM. Nutrilonové kaše jedáva na večeru a tam jej tá chuť nevadí.

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že mal brat alergiu na BKM nemusí pre Vašu dcérka znamenať nič. Pokiaľ ona nemá žiadne reakcie na jogurt, kaše mliečne, tak alergiu nemá. V drvivej väčšine prípadov sa rozvinie do 12. mesiaca.

Pokojne teda môžete dcérka ponúkať čerstvé plnotučné mlieko. Nemyslím čerstvé od kravy, ale čerstvé z obchodu. To, ktoré je v chladničkovom boxe, nie trvanlivé.

Druhá vec je, že dieťaťu v tomto veku stačí 350 ml mliečnych produktov denne. To znamená, že ak zje denne napr 1 jogurt, 30 g syra a mliečnu kašu, tak piť mliečko ani nemusí. Je to tak, že 150 ml mlieka je ako 100 gramov jogurtu alebo ako 30 gramov syra. Ale teda pokojne môže piť mliečko.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička