Môžem dávať 6,5 mesačnému synovi jablkovo-jahodovú výživu?

Zodpovedané
14. nov 2021

Dobrý deň,

6,5 mesačný syn asi pred dvoma týždňami jedol prvýkrát morčacie mäso s rôznou zeleninou. Papal ho asi 4 dni. Pľul a naťahovalo ho. Dala som pauzu vyše týždňa a dala som kuracie mäso a zase to isté.

Urobila som domácu jablkovo-jahodovú výživu (jahody zavárané), kde bolo jahôd o dosť menej ako jabĺk.

Môžem mu dávať takúto výživu, keď mu chutí?

Môžem dať napr. aj avokádo s niečím?

S čím mu môžem dať ryžu?

Ďakujem

Dobrý deň,

je normálne, že dieťatko sprvoti jedlo vypľúva. Nie je to dôvod na pauzovanie v prikrmovaní.

Neviem ako Vám povedal Váš doktor, ale prikrmovať sa u nás začína mäsovo-zeleninovým príkrmom. Vždy zaraďujeme 1 druh potraviny. Dávame 3 po sebe idúce dni, aby sme odsledovali prípadnú reakciu (kožnú, stolica, bolesti bruška). Ideálne podávať v čase obeda.

Takže najprv zaradíte samotnú mrkvu 3 po sebe idúce dni, potom zemiak 3 po sebe idúce dni, potom môžete ísť do kombinácii napr. zemiak a cuketa 3 dni. Ďalej zemiak cuketa a tekvica 3 dni po sebe. Od začiatku pridáte do hotového príkrmu aj lyžičku oleja.

Po zaradení 5 druhov zeleniny môžete začať pridávať aj mäso. Pokojne to morčacie, potom kuracie, králik, teľacie, losos. Takže vytvoríte na obed mäsovo-zeleninový príkrm s olejom. S tým, že vždy 3 dni po sebe dávate ten druh mäsa, ktorý ste si zvolili v zaradení.

Po zaradení dajme tomu 4 druhov mäsa môžete začať zaraďovať ovocie. Väčšinou na desiatu. Zasa vždy 1 druh 3 dni po sebe. Čiže prvý deň naparené mixnuté jablko, 3 dni po sebe. Potom 3 dni po sebe banán. Alebo pokojne tú kombináciu, ktorú ste zvolili. Teda jablko a jahody ale 3 dni po sebe. A tak ďalej ďalšie kombinácie.

Potom by som zaradila lepok, aby ste mohli prejsť na podávanie večerných kašičiek. Prípadne ryžu - kašu môžete robiť iba ryžová s mliekom napr. na večer, alebo do nej popučiť kúsok banánu či nastrúhať jablko. Ale zasa až po zavedení všetkého z uvedeného. Ryžu prípadne môžete pridať aj do obedného príkrmu, ale ten do roka vlastne stačí aby bol mäsovo-zeleninový, nemusí obsahovať ryžu či cestovinu.

Avokádo pokojne na desiatu samotné. Nemusí byť v kombinácii.

V prikrmovaní vytrvajte aj keď bude vypľúvať a odmietať. Je to bežná reakcia detí. Veď doteraz iba pili mliečko.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička