Chcem sa vzdať svojho podielu v dome a manžel nesúhlasí. Ako postupovať?

Zodpovedané
21. sep 2023

Dobrý deň,

mám 1,5-ročné dieťa a chcem vedieť, či je možné vybaviť niečo také, aby bolo dieťa v predbežnom opatrení u mňa, kým mi neprebehne oficiálny súd a stanovanie opatery. Samozrejme v styku s otcom by som dieťaťu nebránila.

Aká je šanca, že by dieťa 1,5-ročné bolo stanovené do opatery matky?

Druhá časť otázky sa týka našich psíkov.

Kto sa považuje za majiteľov psíkov?

Na čipoch je uvedený manžel, avšak všetku starostlivosť mám ja. Jemu na nich vôbec nezáleží a pre mňa sú to ozaj miláčikovia.

Mohla by som si v prípade rozvodu psíkov automaticky zobrať?

Posledná otázka je ohľadom spoločného domu.

Ako sa rieši situácia, keď máme v dome každý svoj podiel a ja sa podielu chcem vzdať, resp. ho predať a manžel by nesúhlasil?

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom starostlivosti o dieťa/styk dieťaťa s rodičom by som Vám odporúčala obrátiť sa na odborníka na rodinné právo napr. https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pravna-....

Pri psíkoch by sa zrejme muselo dokazovať, kto k nim má väčšiu citovú väzbu, kto sa o ne bežne stará a pod. A tejto osobe by potom v rámci rozdelenia BSM mali pripadnúť.

Ohľadom domu bude súd musieť na základe predložených dôkazov nájsť najlepšie možné (spravodlivé) riešenie. Jednak sa bude musieť vyriešiť komplexne rozdelenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov a v rámci toho (podľa toho, kto z Vás nadobudne zo spoločného majetku aký podiel) rozhodnúť, ako sa naloží s domom. Buď ho prikáže do vlastníctva jedného z Vás za náhradu, alebo nariadi jeho predaj tretej osobe.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk