Chcem sa rozviesť. Môžem odísť z domu bez vedomia manžela s dcérkou a psíkmi?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa s manželom rozviesť, ale máme spoločný dom nadobudnutý pred manželstvom na polovicu, 4-mesačnú dcérku a 2 psíkov.

Môžem odísť z domu bez jeho vedomia s dcérkou a psíkmi, alebo je predtým potrebné vybaviť zverenie dcerky do starostlivosti?

Je dojčená. Styku s dcérou by som mu určite nebránila.

Psíkovia sú na čipe písaný na neho, ale starám sa o nich iba ja a mám k nim vzťah iba ja. Jemu sú ukradnutí.

Bol by problém keby si ich zoberiem?

Aký je postup keby on odmieta predať dom a ja ho predať chcem?

Musela by som mu splácať polovicu hypotéky?

Som na materskej, o chvíľu na rodičovskej dovolenke, takže nebudem mat z čoho to platiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

dom bol nadobudnutý pred manželstvom a s rozvodom manželstva nesúvisí. Patrí do podielového spoluvlastníctva. Vyporiadanie domu môžete riešiť aj bez rozvodu manželstva.

V prípade, že sa s manželom neviete dohodnúť na predaji domu, môžete žiadať súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Ohľadne hypotéky ste zaviazaná spoločne a nerozdielne s manželom, takže na hypotéku by ste mala prispievať. Je to však o dohode s manželom. Ak by prestal platiť splátky, banka bude vyžadovať platbu splátok po Vás.

Odchodu z domu s dcérou a so pískmi Vám nikto nemôže brániť, samozrejme pokiaľ sa nepresťahujete do iného štátu.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz