Je možné napadnutie darovacej zmluvy po smrti darcu jedným z dedičov?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, či je možné napadnúť darovaciu zmluvu a uspieť v nasledovnom prípade: V roku 2023 som od starého otca nadobudol byt na základne darovacej zmluvy. Starý otec je rozvedený a má dve deti. Mladší syn je môj otec a strýko je starším synom. Vzťah so starším synom má starý otec nie veľmi dobrý, strýko veľmi nejavil záujem, komunikácia a starostlivosť minimálna. Avšak od momentu, keď strýko zistil cez kataster, že starý otec daroval byt mne, začal obnovovať komunikáciu, aj to len otázkami najmä typu, prečo je “vydedený” (je mi jasné, že to tak nie je, keďže za života si majiteľ môže robiť si svojím majetkom, čo chce), prečo daroval nehnuteľnosť de facto cudzej osobe, keď on bude raz dedičom a takto nebude mať nič (tak sa vyjadruje v celom širšom okolí).

Starý otec to vníma ako nátlak, aby dal každý za pravdu jemu. Bojí sa, že po jeho smrti podnikne strýko nejaké kroky a byt získa on.

Je to možné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v princípe by strýko mohol po smrti Vášho starého otca napadnúť platnosť darovacej zmluvy, musel by však preukázať, že táto nebola uzavretá platne. Napr. že ste starého otca k podpisu zmluvy prinútili, že presne nevedel, čo podpisuje a nerozumel tomu, čo robí a pod.

Ak s Vami starý otec aktuálne kooperuje, môžete si skúsiť preventívne zabezpečiť dôkazy o tom, že to tak nebolo. Môžete požiadať niektorého z lekárov starého otca, aby vyhotovil krátku lekársku správu, v ktorej výslovne potvrdí, že starý otec rozumie tomu, čo sa okolo neho deje. To môže byť všeobecný lekár, geriater, psychológ/psychiater, neurológ - ktokoľvek, kto bude ochotný. A zabezpečiť si napr. video (stačí nahraté na mobil), v ktorom starý otec v krátkosti vysvetlí, prečo konal tak, ako konal a pod.

Všetky tieto dôkazy by mali pomôcť, aby súd neskôr prípadnú žalobu odmietol ako zjavne neodôvodnenú.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk