Skracovanie krčku a tvrdnutie bruška v 32. týždni. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
10. máj 2021

Dobrý deň,

som v 31. týždni plus 3 dni. Od 16. týždňa som na rizikovom tehotenstve kvôli tomu, že bábätko bolo hlavičkou veľmi nízko. Krčok bol vtedy 33 mm. Poradne som mávala každé 2 týždne a kŕčok bol meraný cervikometriou 37 mm, 39 mm, 35 mm, 28 mm. o som mala ešte zistenú bielkovinu v moči a bol mi nasadený Macmiror Complex 500 12ks, potom opäť 28 mm a teraz v piatok 24 mm s tým, že mi začalo tvrdnúť bruško.

Doktor mi zvýšil magnézium galvanex 3x2 tablety denne a predpísal Nospu 2x1 tabletu denne. Nospu mi nepovedal načo je dobrá, len som si prečítala, že uvoľňuje svalstvo. Neotváram sa, len sa mi skracuje krčok.

Nemal mi predpísať nejaký Utrogestan alebo niečo podobné?

Je možné, že vydržím aspoň do 36. týždňa?

Bolesti nemám žiadne a ani tlaky. Len tvrdnutie. Mám prísny kľudový režim. Len čo idem na wc, jesť, sprcha. Plus mám posteľ podloženú 20 cm a aj vankúše pod zadkom. To tvrdnutie u mňa skôr spôsobuje už psychika a stres, lebo som nervózna z toho tvrdnutia.

Môžem piť medovkový čaj na ukľudnenie alebo nejaké vitamíny?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je cervikometrie nad 25 mm neodporúča sa podľa odbornej spoločnosti kľudový režim. Dlhodobo je skôr na škodu. To isté platí u podloženie zadku, nefunguje to a je to zbytočné. Naopak toto všetko Vás ešte viac stresuje.

Čo sa týka Utrogestanu, tak progesterón v ňom obsiahnutý podávaný vaginálne je veľmi dobrý v prevencii predčasného pôrodu. Má oveľa väčší význam ako napríklad obľúbené magnézium.
Určite by ale bolo vhodné doriešiť bielkovinu v moči.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com