Prečo sa lieky Costi nemôžu rozlomiť?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

lekárka predpísala synovi Famotidin a Costi. Na liekoch Costi sa píše, ze sa nemôžu lámať. Lenže 6-ročný syn mi nezje tabletku.

Ako to riešiť?

Existujú kvapky podobné Costi?

Sú lieky Famotidin a Costi na regeneráciu žalúdka?

Aký časový odstup má byť pri užívaní týchto liekov?

Syn má trošku reflux a občas sa mu tvori žalúdočná šťava.

Ďakujem

Dobrý deň,

liek Costi sa používa na úľavu od príznakov nevoľnosti a vracania. Táto indikácia je podľa SVLS schválená len pre deti staršie ako 12 rokov, s hmotnosťou > 35 kg.
Účinná látka domperidón je dostupná len vo forme tabliet, rovnako aj famotidín.

Ak lekárka zhodnotila, že je liečba pomocou Costi vhodná, môžete tabletu rozlomiť a podať tak. Je ale potrebné presné dávkovanie. Dbajte na to, aby sa tablete nerozdrobila.

Liek Famotidín znižuje tvorbu a obsah kyseliny chlorovodíkovej a tráviaceho enzýmu pepsín v žalúdku.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut