Ako postupovať, keď sa chcem rozviesť?

Zodpovedané
5. okt 2022

Dobrý deň,

chcem sa rozviesť.

Čo všetko treba zariadiť pri rozvode?

Bývame spolu v podnájme, v zmluve sme písaní obidvaja. Deti chcem do svojej starostlivosti.

Kto bude musieť odísť z bytu?

Ako dlho trvá kým všetko začne?

Je možné, že rozvod neuznajú?

Manžel má dlhy, ktoré sa mu nakopili ešte pred manželstvom. Exekúcie mu vznikli počas nášho manželstva.

Budem musieť ich aj ja splácať i napriek tomu, že nemám nič vedené v tých dlhoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom nájmu pri rozvode je to na dohode, súd o tom nerozhoduje.

S rozvodom začnete tak, že na príslušnom súde v mieste bydliska podáte návrh na rozvod s úpravou práv a povinností k deťom. V tomto návrhu popíšete dôvody rozvodu a navrhnete, aby deti boli zverené do Vašej starostlivosti. Súčasne navrhnete výživné a môžete určiť aj styk otca s deťmi.

V návrhu na rozvod je potrebné rozpísať a doložiť Vaše majetkové pomery. To znamená všetky Vaše príjmy a výdavky.

Ohľadom času rozvodu je to individuálne a nedá sa tento čas určiť. Záleží to od konkrétného súdu a sudcu, ktorý má Váš spis pridelený.

Ohľadom dlhov pred manželstvom vy dlhy splácať nebudete musieť. Je však možné, že exekútor bude chcieť uspokojiť pohľadávku z bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda z Vášho spoločného majetku.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz