Príprava umelého mlieka

Príprava umelého mlieka má svoje pravidlá ako ho pripravovať a používať bezpečne.

Európsky dokument o výžive dojčiat a batoliat v svojom dodatku č.4 upozorňuje na bezpečené alternatívne kŕmenie:

  • Sušené umelé mlieko nie je sterilné, existujú dôkazy o jeho možnej kontaminácii potenciálne škodlivými baktériami už z výroby. Neskôr môže nastať kontaminácia pri narábaní s umelým mliekom, jeho uskladňovaní a príprave týchto produktov. Aby sa tieto riziká minimalizovali, je nutné sa držať striktných hygienických zásad.
  • Ak je nutné neustále kŕmenie, maximálny čas od prípravy po použitie by nemal byť viac ako dve hodiny.
  • Komerčné už zarobené tekuté umelé mlieka, väčšinou predávané vo fľaškách na jedno použitie alebo tetrapakových kartónoch, sú sterilné. Po otvorení alebo počas narábania s nimi sa však môžu kontaminovať potenciálne nebezpečnými baktériami z prostredia. Striktné hygienické pravidlá by sa preto mali dodržiavať aj pri používaní týchto produktov, aby sa minimalizovali riziká.
  • Pri umelých mliekach, ktoré sa predávajú v sušenej forme, by sa mali presne dodržiavať pokyny, nachádzajúce sa na plechovke alebo kartóne, o tom ako pripraviť tekuté mlieko z prášku, pričom treba zabezpečiť, aby mlieko nebolo ani príliš koncentrované, ani príliš tekuté, aj nadmerná koncentrácia, aj prílišné zriedenie môžu byť pre dieťa nebezpečné.
  • Nerozriedené kravské mlieko (alebo mlieko iných cicavcov) alebo kondenzované mlieko, nízkotučné či polotučné mlieka, alebo domáce úpravy týchto mliek by sa nemali podávať deťom do jedného roku veku. Po jednom roku veku sa v prípade používania kravského mlieka má používať plnotučné mlieko, nie nízko- alebo polotučné mlieka. Tieto mlieka by sa nemali používať najmenej do dvoch rokov veku dieťaťa

Pre prípravu, uskladňovanie a kŕmenie dieťaťa sušeným umelým mliekom a pre bezpečné narábanie s už pripraveným tekutým umelým mlieko v domácich podmienkach treba:

  • Zabrániť kontaminácii (napr. umývaním rúk, ubezpečením sa o čistote kuchyne a zariadenia).
  • Pripravovať umelé mlieko z prášku nanovo pred každým kŕmením.
  • Používať čisté nádoby (t. j. riadne umyté a sterilizované varom po dobu 10 minút, ponorením do sterilizujúcej chemikálie alebo použitím mikrovlnných sterilizátorov).
  • Rozriediť práškové mlieko v horúcej vode (>70°C) alebo v prevarenej vode, ochladenej na 70°C, aby sa zabránilo rekontaminácii.
  • Rýchlo ochladiť pripravené umelé mlieko (nie dlhšie ako 30 minúť) a okamžite ho použiť, pričom treba dať pozor na teplotu, aby sa zabránilo riziku popálenia úst dieťaťa.
  • Vyhodiť všetko umelé mlieko, ktoré sa nepoužilo na kŕmenie.

Viac o príprave umelého mlieka na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://dojcenie.wordpress.com/

Hodnotenia a skúsenosti s prípravou umelého mlieka

Máš skúsenosť s prípravou umelého mlieka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke