Som v 10. týždni a ešte som nebola u gynekológa

modrinka_
29. dec 2014

Som v 10 týždni.. Mala by som už ísť, nič sa nestalo mimču doteraz?

rachel36a
29. dec 2014

@modrinka_ lekarka to nemoze oznamit rodicom, iba ak by si mala menej ako 15 rokov, inak nie...tak je to zo zakona

amy25
29. dec 2014

@modrinka_ toto je už druhý krát čo si neplánovane otehotnela?
daj vedieť ako si sa rozhodla, kedy pôjdeš k lekárovi.

1katkas
29. dec 2014

@evittam tak esteze vsetko dobre dopadlo... pri prvom tehotenstve som sla v 5-6tt ..pocas druheho som sla v 7tt ked uz bolo vidiet srdiecko a teraz som sla az v 12tt (ked mam pravdu povedat, bala som sa ultrazvuku zospodu, v niektorych krajinach zeny zospodu len parkrat vysetruju a ked je zena tehotna tak by som prijala keby aj tu na Slovensku co najmenej vysetruju) ..preto pokial nie su nejake problemy tak by som sla okolo toho 10 - 12tt

evittam
30. dec 2014

@1katkas Nechapem preco je to taky problem,ze dr.vysetruje zo spodu? Netvrdim,ze je to nejak prijemne,ale mna môj vysetroval zo spodu este tyzden pred pôrodom...A co sa tyka toho sona tiez nevidim nijaky problem...

nini1010
30. dec 2014

Vzdy ma pobavi citat taketo prispevky,kolko MUDRlantiek sa tu vzdy zide 🙂 Porodim jedno dve deti a hned som na tehotenstvo odbornicka zvana na slovo 🙂

sorciera24
30. dec 2014

@evittam ak sa robi nesetrne (co na SR bezna prax)...moze narusit krcok, moze dojst k potratu......a sono?....ja som bola na sone fakt len tych 3krat....ja si dieta, kym nie je problem ohlusovat nedam....je to zvuk, kt. je vraj tak silny, ako keby si si dala ucho k reprakom.... v zahranici vedia, preco sa lekari vyhybaju utz a vysetreniam zospodu....nasi lekari by sa najradsej tiez...ale nase mamicky by najradsej aj 4krat do mesiaca sa nechali sonovat....a este tu je z toho aj fajn biznis...D,D...pomaly 8D za ake penaize a uplne bezvyznamne....bavila som sa o tom s viacerymi lekarmi ci farmaceutmi......ja svoj nazor na skore a caste sona v tehotenstve mam...ale kazdemu jak je libo....ja som na sono ako na pase nechodila....

1katkas
30. dec 2014

@evittam ako sa hovori vsetkeho vela skodi.... a tazko povedat ci sa vysetreniami nemoze podrazdit krcok

bona_dea
30. dec 2014

@amy25 takéto mudrlantky mám najradšej... 17 ročné dievča môže chodiť k doktorovi aj samé, nepotrebuje vodiť za ručičku od mamičky...

nie je pravda, že by do jej 18 tich rozhodovali o potrate či "nepotrate" rodičia... ak by mala menej ako 16, tak vtedy o tom rozhodujú rodičia, inak nie. A tiež nie je pravda, že nebude zákonným zástupcom svojho vlastného dieťaťa. Fakt nešír nezmysly prosím...

amy25
31. dec 2014

@bona_dea hlavne že ty si jej dobre poradila.
Ako som už písala, v pôrodnici bola so mnou baba, čo musela všetko toto vybavovať.
A ked už sme pri tom, všade som jej napísala, že nech tie informácie zistí, že som si nie istá. Radšej nech si preverí dve zlé info, ako potom mať problém. Ale nechám to tak, lebo vidím že dotyčná to tu riešila už mesiac dozadu a dostala tie isté rady, asi sa velmi nepohla dalej. Ale ty jej určite poradíš správne ...

trgypadl
31. dec 2014

@bona_dea jediny kto siri nezmysly si Ty!!!hold do 18 rokov je Tvoj zakonny zastupca rodic, to znamena, ze ak by sa zena rozhodla pre upt pred dovrsenim 18.roku zivota musel by to podpisat jeden z rodicov

mircalla
31. dec 2014

@modrinka_ Samozrejme, od 8 tyzdna sa bere krv na toxoplazmu atd, potom 11-13 tyzdnen prenatalny screening...uz si davno mala list

meluela
31. dec 2014

@mircalla mna by zaujimalo ako pomaha prenatalny skrining zdraviu dietata ... neviem o ziadnych preventivnych opatreniach v prospech babatka ktore by sa dali urobit na zaklade prenatalneho skriningu ...

jedine tie krvne odbery maju nejaky zmysel pre dieta, ked sa napr. kontroluje stitna zlaza matky

mircalla
31. dec 2014

@meluela tak je urcite spolahlivejsi ako tripple testy a ak nieco nie je v poriadku je to lepsie zistit skor - ok najlepsie je ignorvat lekarov a pripadne neist gynekologovi vobec

meluela
31. dec 2014

@mircalla ale ako pomoze dietatu ked jedinym cielom je odhalit dieta ktore ma zdravotny problem a neviem o zasahu ktorym by sa mu dalo na zaklade tychto testov pomoct?

mircalla
31. dec 2014

@meluela Vies co, nemam naladu na tieto debaty, prepac.....ak mas chut rypat, najdi si iny objekt. vdaka

vege1
31. dec 2014

@meluela ja s tebou suhlasim, testy o ktorych pises, by sa podla mna ani nemali robit, ak je mamicka rozhodnuta prijat "akekolvek" dietatko. Ale to je na individualnom svedomi a rozhodnuti, kazda mamicka to vnima podla svojho presvedcenia.

lucinocka
31. dec 2014

@sorciera24 u nas sa robi sono kazde 4 tyzdne🙂 a mam pocit ze draha je hlucha, len vtedy, ked od nej nieco chcem 😉

sayurinka
31. dec 2014

Ja som sla v 15. tyzdni 🙂 prvy trimester som mala tym padom pokoj, ziadne odberi, ziadne navstevy lekara 🙂 mam skveleho gynekologa, zo spodu ma vysetril dokopy 3x aj to len pohmatom a vzdy sa spytal ci suhlasim 🙂 sono som absolvovala 3x 🙂

meluela
31. dec 2014

@mircalla len som chcela napisat, ze zmeskanim terminov na prenatalnu diagnostiku nie je mozne ublizit dietatu

mircalla
31. dec 2014

@meluela iste, ale kebyze ma dieta poruchu nezclucitelnu so zivotom, tak by som to asi chcela vediet cim skor

meluela
31. dec 2014

@mircalla tak sa potom chapeme, ze je to informacia pre zenu na zaklade ktorej moze robit rozhodnutia ci sa pripravit na buducnost a nie informacia, na zaklade ktorej sa da medicinsky pomoct dietatu
ked niekto nejde vcas k lekarovi a nestihne prenatalnu diagnostiku, tak zmeska iba moznost rozhodnutia ci moznost sa psychicky pripravit, nezmeska moznost pomoct dietatu

majka99999
31. dec 2014

@meluela co ak ma problem so stitnou zlazou? Vlastne moze ist rovno do porodnice, lebo to dieta si chce nechat, ze? 🙂

amy25
31. dec 2014

@meluela ak žena neabsolvuje diagnostiku môže zmeškať ovela viac. Ak je bábetko choré a dá sa mu pomôcť, dá sa na to dopredu pripraviť. Lekári sa vedia pripraviť. Ak má napr. choré srdiečko, môže ísť mamička porodiť do nemocnice v blízkosti detského kardiocentra. Potom sa bábetku zvýšia šance na prežitie, netreba ho prevážať. Lekári sú už dopredu na to nachystaný a hned po pôrode môže dostať adekvátnu starostlovosť. Je vela chorôb ktoré sa včasnou diagnostikou a sledovaním ešte v brušku dajú odhaliť a riešiť. Nie je to len o tom že zistí mamička či dieťa nie je postihnuté aby sa rozhodla či si ho nechá.

meluela
1. jan 2015

@majka99999
pisala som o (vcasnej) prenatalnej diagnostike, nie o vysetreniach matky, ktore maju svoje opodstatnenie a prispevaju aj k zdraviu babatka

@amy25 reagovala som na komentar, ktory tvrdil ze zmeskanim vcasnej prenatalnej diagnostiky (pisalo sa tam o 10tt, 11-13tt) matka nieco fatalne zanedba. Tieto vysetrenia daju len pravdepodobnostnu informaciu, ktora nic nehovori o charaktere postihnutia ani jeho rozsahu. To vie zistit az morfologicky ultrazvuk v 20tt ... ktory moze dat presne tie potrebne informacie ktore ako pises mozu pomoct prichystat vsetko potrebne pre babatko po narodeni

Pisem to preto, lebo vela veci sa povazuje za samozrejme, dokonca som kedysi pocula za amniocenteza je po nejakom veku povinna (co nie je pravda) a vobec sa mi to ako teenagerke nezdalo byt divne .. tiez som si myslela ze ked nestihnem merania na tripple testy, tak je to nieco zle ... az neskor som si uvedomila o co v tych testoch vlastne ide a ze su len velmi informacne. A je velmi divne predstavovat ich ako pokrok ludstva, ktory prispieva k zdraviu deti, ako som sa s tym casto stretla v mediach.
Asi ich podstupim znovu (uz len preto ze za to platim a nie malo 😀 ) ale z o nich uvazujem v inom kontexte, za smerodatny povazujem skor ten mofro ultrazvuk. Mozno mas informaciu akou informaciou navyse (v prospech dietata) disponuje vcasna prenatalna diagnostika oproti ultrazvuku v 20tt, ja si ale ziadnych nie som vedoma.

majka99999
1. jan 2015

@meluela na zaklade NT merania sa da urobit Prenascan, takze zistit geneticku poruchu mozno aj skor ako v 20tt a morfo ultrazvuku. Nic nie je 100 %, tuna na koniku je urcite 1 mamicka, co ma downika, hoci tripple testy aj morfo dopadli dobre.

kimina7
1. jan 2015

Druhe tehotenstvo som objavila az v 10 tt, nic som nezmeskala spravili mi kontroly od 12 tyzdna...ak by si len chcela potrat tak by bolo skoro neskoro...mne tak povedal lekar, ze on uz po11tt nerobi

radopp
1. jan 2015

Tehotenstvo nie je choroba. Netreba chodiť k doktorovi.

evittam
3. jan 2015

@sorciera24 Ved ja netvrdim,ze som chodila ako na beziacom pase,ked som bola v 5tt.tak zo spodu a potom tie 3x a nechodim k mäsiarovi ale k lekarovi,ktory mi nikdy neublizil 😉. A ako som spominala pri dcerke som mala hematom tak inak ako sonom nezistil v akom je stave.

timi1012
7. jan 2015

Nečítala som predchádzajúce riadky, len tvoj úvodný príspevok.... ja len toľko že máš 17 rokov, a možno sa bojíš... no každá žena, dievča, by mala chodiť k svojmu ženskému dr... ak nemáš dr, tak si nejakého nájdi, spýtaj sa kamošky koho by ti poradili.... maminy, sestry kohokoľvek v tvojom okolí.... bábätku by nemalo byť nič, ale po 12tt by si už mala dostať tehotenskú knižku... a vzhľadom na dátum kedy si sa pýtala by si to už mala mať akurát.... držím palce, nemáš sa čoho báť, dr ťa nezje 🙂 držím palce a veľa šťastia, hlavne k tomu dr chod prosím ťa. 😉

shmoulinka1
12. jan 2015

ja som pri 2.tehu isla az zac. 10tt na prvu kontrolu, myslim, ze to staci uplne, tak sa zacina s kontrolami aj v UK. Pri prvom tehu (neplanovanom) som utekala hned, ako som to zistila, ale aj tak to bolo zbytocne skoro...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre