Nulové železo v krvi dieťaťa

tinka_21
3. júl 2014

Ahojte,
moja dcérka má 1,5 roka a lekár odberom z krvi zistil že v tele nemá absolútne žiadne zásoby železa.
Hodnoty v norme sú 10-200, a moja malá má 0,2 !!! čiže nielenže ho neprijíma v strave, ale ani len zásoby nemá. Pritom povedal že vyšla taká slabšia anémia (nie ťažká), čiže neviem ako to spolu súvisí/nesúvisí...
No, keďže potrebuje akútne doplniť železo, tak on to samozrejme chce riešiť liekovou formou. Keďže však z prípravkov typu Maltofer, Sorbifer, bolo zle aj mne, a malá sa mi z toho vždy ešte ako bábätko povracala, tak by som jej to najradšej nedávala. Navyše stále má niečo rozrobené s trávením, takže sa obávam že by mala zápchu, plus černanie zubkov...
Je nejaký prírodný spôsob ako rýchlo doplniť železo?? Hlavne to musím do niečoho zamaskovať.
Podotýkam, že je strašne vyberavá, jedáva stále to isté dookola kedze nové veci skúsiť nechce. Nechce jesť mäso, tak som jej začala dávať melasu do ovocnej výživy, na začiatku odmietala, teraz ked ma nevidí, tak jej to tam dám, a zje bez problémov.
Náš jedálniček - jogurty, tvaroh, ovocné výživy, obilninové kaše, jablká, banány, piškóty, chlieb s maslom, syr, miesto kravského mlieka som začala robiť rastlinné (mandľové, makové)... to je všetko.
ĎAKUJEM za rady!

tinka_21
autor
4. júl 2014

@dumamcelyden Ďakujem, skúsim popozerať.

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tinka_21
autor
4. júl 2014

@kaja73 Ďakujem, rad radom budem skúšať. A to gastro, no musím niečo pohľadať, neviem síce kde, u nás je gastro v BB asi len v nemocnici, neviem o žiadnej súkromnej klinike, zvlášť kde by riešili deti, ale skúsim. Ďakujem!

tinka_21
autor
4. júl 2014

Kočky, ĎAKUJEM vám všetkým za podporu! Nech si vraví kto chce čo chce, mne pomáha, keď aspoň takto mám pocit že nie som na to sama... (od pediatra som si totiž ešte vypočula, aké sme všetky zmagorené a závislé na MK...) pomohli ste mi utriediť si myšlienky, upokojiť sa, a teraz už len niekde začať. Keď sa nám podarí niekam sa dostať, k nejakému lepšiemu výsledku, určite vám dám vedieť. Ešte raz vďaka!

ammellia
4. júl 2014

@tinka_21 hlavne sa neupni na alternativcov, ti ti naslubuju hory doly. Drzim palce.

tinka_21
autor
4. júl 2014

@ammellia Neboj sa, v tomto uvažujem celkom triezvo... Nie sú to nejaké čáry-máry 😉 je to skôr o inom pohľade, bližšie k hľadaniu príčiny a jej odstráneniu, než len k tlmeniu dôsledkov, čo robí naša medicína. A keby som to nemala odskúšané na sebe, tak by som tomu vôbec neverila, a už vobec by som si netrufla skúšať na svojej dcére. Mne to odstránilo x problémov, aj taký vďaka ktorému je moja malá na svete, a to bola neplánovaná, hoci to vyzeralo, že nebude vôbec 🙂 Lekári nechápu keď vidia výsledky... ale to sem nepatrí ;) Nikto mi nič nesľubuje, len mi dáva možnosti.

guiseppinka
4. júl 2014

@tinka_21 este je vela zeleza v rybach... chut ryby nezamaskujes, ale musis ju do dcery napchat... moja segra, ked bola mala, tak bola tiez anemicka a vyslovene neznasala ryby. co sa ta narevala, ked ich musela jest... ale mama a ani oco nepolavili a vzdy to musela zjest, aj ked za stolom sedela 2 hodiny... po case sa jej zelezo upravilo.
este vela zeleza obsahuju aj vnutornosti - pecienka, srdiecka... podla mna ma tvoja dcera otrasny jedalnicek (prepac za vyraz). podla mna tam ma priserne vela cukru - z toho je ta energia. budes sa musiet zatat a nech ti mala place akokolvek srdcervuco, tak v tomto nemozes polavit, pretoze ak ustupis raz, tak bude vediet, ze placom si vydobije svoje... drzim palce a hlavne nech vam rychlo zelezo nabehne 🙂 aby ste sa dali dokopy a tebe pevne nervy 😉

orlik4
5. júl 2014

@tinka_21 Ahoj tinka, naozaj som nemala cas citat uplne vsetko, ale vidim, ze ti baby uz poradili celkom dobre. Ja len nieco pozopakujem a este nieco mozno doplnim.
My sme mali tiez nedostatok zeleza. Zaroven atopicky ekzem. Traviace problemy ziadne. Na gastre mi len tak medzi recou povedala doktorka, ze nedostatok zeleza moze byt sposobeny napriklad alergiou (alebo intoleranciou) na bielkovinu kravskeho mlieka (pozor, nie laktozu! - bielkovin je tam viac, moze byt alergicky na ktorukolvek z nich). Ale kedze sme nemali ziadne traviace problemy, tak vravela, ze my ten pripad nebudeme. Dostali sme maltofer, hodnoty sa zvysili, nikto nas dalej neriesil. ALE po roku a pol s kortikoidmi kvoli ekzemu som extremne vyradila vsetko mozne a cudujsasvete ekzem uz nemame. Ale doteraz netolerujeme mlieko. Takze mlieko to bolo. Citam, ze vy ho jete vo velkej miere. Nam vadilo vsetko - maslo, jogurty, syry, dokonca aj susena srvatka v susienkach... Vyradila som mu aj lepok, a po vycisteni pridala, a nastastie je v pohode, cize celiakia nie. My sme mali vyradeny lepok, mliecne veci aj vajce aj nejake druhy ovocia. DA SA TO! NEBOJ SA 🙂 Postupne sme to pridavali neskor.
Boli sme aj na alergologii. Krvne testy vysli negativne. Pri takom malom dietati sa ale vsade dozvies, ze krvne testy nie su smerodatne, pretoze sa imunita len vyvija. Cize moze vyjst negativne, a mat alergiu...
NA DOPLNENIE ZELEZA: Docitas sa vsade mozne, co vsetko obsahuje zelezo. Nam alergologicka poradila hlavne maso (hovadzie - inak ho mozes tiez zmixovat do omacok, alebo ked ti bude liezt hore krkom, tak namliet namiesto bravcoveho na spagety...), dalej cvikla, hroznovy cukor (mne melasa ale strasne nechutila).
No a este k jedalnicku, ked povyradzujes (ako my) napriklad sucasne lepok aj vsetky mliecne veci: Bezlepkove pecivo maju najlepsie v DMdrogerii 🙂 Obedy nemusis velmi riesit, pretoze maso, zemiaky, ryza, cestoviny, polievocky, zelenina, na to nepotrebujes nic. Ja som postupne objavovala caro masiarov a ich domacich pastet bez lepku a mlieka. Miesto sladkosti susene ovocie. V bioobchodoch maju velku ponuku, ale su dost drahi. Na roztek nepotrebuje maslo, tak si ho da suchy so sunkou alebo lekvarom alebo medom. Alebo pri sunke mozes dat trosku horcice, moj to zboznuje. Miesto jogurtov som davala Sinlac kasu. Je bezlepkova, bezmliecna a vyborne chuti aj robena na vode. Pozor na UM, v pripade vyradenia mliecnych veci, treba hypoalergenne. V DMku maju inak aj ryzove mlieko obohatene o vapnik. Inak bezlepkove cestoviny su drahe, ale nasmu chutila alternativa ako napr. ryza s makom. Doteraz ju jedava.
No, dlhy prispevok, ale dufam, ze som ti dobre poradila. Drzime palce!!!!

orlik4
5. júl 2014

A este daco! Vitamin C, my sme brali cebion. Je vraj najcistejsi, a pomaha vstrebavaniu zeleza, ale nas sa z neho vyhadzoval. Tak aby ti aj to Ccko nenarobilo paseku. Treba opatrne

kaja73
5. júl 2014

@orlik4 cebion nie je najcistejsia forma..... ma strasne cela glycerolu v sebe. ☹
Cisty je napr Dm kovy prasok c vitamunu-das gesundu plus- je to len 100% c vitamin-klasicky kysla forma.
Ziaden glycerol ci ina chemia. Je v nom odmerka a ta ma cca 120mg cecka.
Plus cez net sa daju objednat ciste nekysle formy-askorbat sodny, ci askorbat vapenaty.

katka1981
5. júl 2014

@tinka_21, drzim palce!

orlik4
5. júl 2014

@kaja73 no vidis, a nam ho odporucala doktorka, ze nema v sebe prisady... dakujem, aspon budem nabuduce mudrejsia. vyskusame henten, ci sa nam tiez vyhadze...

kukina79
5. júl 2014

@tinka_21 som rada,ze si naklonena aj tzv.alternativnej liecbe 🙂 zober aj malu k nej a nechaj ju na tie parazity testnut.inac mne to tiez napadlo a este aj zapliesnenie,ci tam nebude.zial je velmi malo lekarov,ktori vazne beru do uvahy aj parazity,ktore zial velakrat narobia velku sarapatu a za vela problemami sazrovna oni za nimi skryvaju.ale urcite by som aj gastro a hematologiu skusila. No a tvaroh obcas moze narobit sarapatu u malych detoch.moj syn napr.nema intoleranciu na laktozu,ale tvaroh mu nerobi na brusko dobre a ani ja ho moc drobre nestravim.

achesa
10. júl 2014

s tou melasou dobre robíš- melasa je prírodný zdroj veľkého množstva železa. Z chem. prípravkov telo nedokáže železo spracovať plnohodnotne, len nejakých 10% (tuším, nie som si istá) Melasa je prírodná a telo vyťaží z nej takmer všetko. ja taktiež nemôžem železo v liekovej forme- mám z neho také bolesti, že hrôza. v tehotenstve som mala málinko železa, ale lieky som odmietla, dávala som si túto melasu a rýchlo sa to upravilo. takisto môj muž mal problémy so železom a krvotvorbou- je darca krvi a tak vždy dva týždne pred tým, než ide darovať si naordinuje melasu- a má železa na rozdávanie potom, takže toto by jej malo pomôcť- ak nemá nejaké skryté ochorenie, ktoré bráni ukladaniu železa.

luna303
26. dec 2015

@tinka_21 ajojček, natrafila som na túto tému, lebo je teraz aktuálna pre nás. Môžem sa opýtať ako sa má dcérka? ako ste dopadli po čase s tým železom? zistili malej niečo vážnejšie alebo vás poslali na gastro? ďakujem pekne! mojej malej zistili hodnotu 2 ☹ teraz berie aktiferrin, zatiaľ sa na bruško nesťažuje, len má problém sa vykakať a strašne jej tmavnú zúbky, neviem či to niekedy zmizne asi len keď mliečne vypadajú.

katka1981
26. dec 2015

@luna303, skuste Melasu Black strap, zelezo v tabletkach je svinstvo. Neviem ci beriete k tomu aj pyridozin a kys. listovu na lepsie viazanie zeleza. A dajte zobrat krv na celiakiu.

ninuska01
26. dec 2015

My sme brali Narosan čučoriedkový sirup od Justu, výborne chutí, je dobrý aj pri prevencii proti chorobám a teda podporuje celkovo dobrý zdravotný stav. Vyslovene je určený pri zvýšenej potrebe železa, je to čísto prírodný produkt.

elizita
26. dec 2015

@luna303 ahoj, my mame celkovo v rodine malo zeleza takze mam priame skusenosti. Tabletky by som vobec neodporucala detom, aj kvoli zapekaniu. Ja odporucam sirup z finclubu ferrofortis alebo floradix, ten nie je sladky narozdiel od ferrofortissu.. ja som ho brala aj po porode aj pocas tehotenstva... z tabl co mi dali v porodnici ma zapekalo a stolica cierna ako uhol.. inak v strave sa snazim zaradit do jedalnicka ovocie a zeleninu a hlavne mungo fazulky, tie maju vela dobre vstrebatelneho zeleza..

luna303
26. dec 2015

@katka1981
@ninuska01
@elizita žienky nám lekár dal pre malú iba ten aktiferrin, sú to kvapky, musí užívať 30 ml ráno a večer. Malej robili krvný obraz, tam zistili tú malú hodnotu železa. Dalo sa z toho niečo vyčítať aj ohľadne celiakie? lebo iné hodnoty z krvičky lekár nereklamoval, tak som myslela že ostatné má ok. Kvôli niečomu to prísť muselo... lebo na jar mala robené imunologické krvné testy a všetko mala ukážkové, potom nastúpila do škôlky a prechádzala z jednej choroby do druhej. Museli jej brať krv lebo jej zistili hemofila a tam prišiel výsledok s tým železom ☹ ☹ tiež to máme v rodine, aj ja aj moja mama máme málo železa. Dcérka papá dobre, priberá, prospieva a chutí jej. Stravu má pestrú, spapá skoro všetko, mäso, zeleninu, ovocie, aj cviklu, rajčinky aj cibuľu či pažítku alebo vňať. Určite jej železo nechýba v strave. Mohlo to byť z tých chorôb a množstva atb ktoré užívala? od septembra brala už 5 druhov atb 😖 okrem aktiferrinu dostala cébion sirup a od imunologičky má ribomunyl. Stolicu má veľmi čiernu a ťažko sa jej kaká, pomáha trochu slivkový kompót ktorý jej dávam k obedu a veľa vody. Zúbky má veľmi škaredé, som z toho smutná. Dávame dlhodobo aj biogaiu.

katka1981
26. dec 2015

@luna303, zlatko to musis dat urobit testy na lepok, popripade mlieko. Deti, kt. maju celiakiu maju malo zeleza, lebo sa im cez zapalene crevo a vyhladene klky nedostavaju ziviny. Ale u vas to vobec nemusi byt celiakia, bol to iba tip. Ten akiferin by som nedavala, duplom ked jej kazi zubky. Ja som ho brala preventivne ako tehotne, nevedela som ze nie je dobre, viac by som ho nebrala a malej ho tiez nedavam. Davam jej melasu, polovicku pyridoxinu denne a polovicku kyseliny listovej 2x dotyzdna ale velmi silnu davku, to je na predpis. Dobra je aj brokolica. Nasa ma dost zeleza ale nizky hemoglobin, caka nas kontrola, dufam, ze uz bude vsetko ok, lebo ma bezlepkovu dietu uz dlho, ak to nebude z toho tak sa bojim ze preco. A tiez ma stravu bohatu od malinka. Fakt jej ten akiferin vysad a kup tu melasu, je chutna a zdrava. Zelezo v tab. moze byt toxicke, zatazuje travenie, zapeka. Este mi napadlo vynikajuca je aronia, nielen ze je plna zeleza ale plna antioxidantov. Neviem kde ju mozes zohnat, pozri na nete, nasi ju pestuju v zahrade a mame ju zely rok, bud cerstvu pocas sezony, alebo zavaranu a mrazenu, malau ju lubi. Je sice trpka ale pojedla jej ozaj dost, je vyborna prevencia rakoviny a obsahuje vela zeleza.

luna303
26. dec 2015

@katka1981 a to všetko je bez predpisu? aj tá melasa aj to ostatné? tiež sa mi ten aktiferrin nepáči, malej ani mlieko nedávam, lebo sa bojím, že jej to uškodí v tej kombinácií s tým železom keď sa jej aj ťažšie kaká. Keď som sa pýtala alergologičky naposledy či jej nebudú robiť aj takéto testy povedala, že netreba, ale teraz asi vyžiadam keď jej poviem, že mala nízku hodnotu železa.

katka1981
26. dec 2015

@luna303, ja som o testy na celiakiu a mlieko poprosila obvodnu, nakolko muzovi zistili intoleranciu kr. bielkoviny a kamoskinej dcere celiakiu. Ja som mala chlamydie, bolo treba otestovat celu rodinu, tak pri jednom odbere som dala urobit testy. Kys. listovu ti musi predpisat lekar, je to silna davka a davkovanie ti povie lekar asi podla vahy, pyridoxin je volnepredajny ale aj na predpis sa da. Melasu kupis v bioshope, stoji od 4-10 eur Black strap je najkvalitnejsia.

jankaru
26. dec 2015

@tinka_21
My sme na tom boli podobne. Podla mna je nevyhnutne navstivit hematologiu kde urobia kompletny rozbor a zistia co je pricinou. Nam nastastie nezistili nevstrebavanie zeleza ale len minutie zasob kvoli chorobe. Myslim ze take nizske zasoby fe su velmi vazne a treba to riesit s odbornikmi a najma zistit pricinu.

luna303
27. dec 2015

@katka1981 ďakujem hľadala som už aj čosi na nete, skúsim pozrieť u nás v meste, máme niečo ako natur obchod či tam niečo bude a keď nie tak objednám cez net, ale tento aktiferrin jej zatiaľ musím dávať, lebo tá hodnota železa je veľmi malá a zas aby nič nebrala to si netrúfam. Trošku sa ale obávam či jej tá melasa bude stačiť lebo predsa nie je to čisto len železo aj mnoho iných vitamínov, či jej to bude vedieť dopĺňať tú dennú dávku. No ale v každom prípade to kúpim, vyzerá to veľmi dobre a sú dobré referencie. Od nového roka meníme aj pediatra, lebo s týmto nie som spokojná.

luna303
27. dec 2015

@jankaru môžem sa opýtať? tá hematológia je akési zvlášť oddelenie? kde ťa môže lekár poslať? totiž mojej malej robili doteraz len imunologické testy a naposledy krvný obraz. To asi nie je ono, však? ja som inak nášmu pediatrovi vravela, že namiesto toho aby na mňa útočil, že čím malú kŕmim, by mi mal radšej odpovedať z čoho malej tak zrazu kleslo železo. Ja som sa s ním povadila, že to z toho, že jej už dali behom 4 mes 5 druhov atb 😠 pretože stravu má ona pestrú a na sladké nie je. Ja tiež uvažujem nad podobnými testami lebo mám alergiu potravinovú len neviem na čo. Keď som bola tehotná 2x som ju dostala z krupičnej kaše a odvtedy sa mi vyskytne alergia ale akási zmiešaná. Nikdy neviem z akej potraviny. Mlieko nemám rada, ani smotanu, lebo ma po nich preháňa, tiež termix a pod, bolí ma z nich brucho. No potravinová alergia sa mi objavila už aj z horalky či tyčinky Deli a to niekedy v pohode zjem bez následkov a niekedy chytím z toho alergiu. Tá vyzerá tak, že už po pár sekundách dostanem kŕče, začne ma preháňať veľmi, objavia sa mi tmavoružové fľaky na rukách aj tele, dlane ma pália, začne sa mi kýchať, štípať v ústach a svrbieť v ušiach. Upchá sa mi nos, ale tak že neviem prehltnúť a zaľahne mi hneď v ušiach. Je to hrozne nepríjemné. Len sa modlím aby dcérka nikdy také nemala. Ale pravdou je že toto všetko mi začalo ako tehotnej, pred tým ma len preháňalo z mlieka.

katka1981
27. dec 2015

@luna303, melasa je prirodne zelezo, umele zelezo telo ajtak vsetko nedokaze prijat a divim sa ze vam na vstrebavania zeleza nedali pyridoxin a kys. listovu.

achesa
27. dec 2015

luna303 v melase máš kvantum látok vrátane horčíka draslíka, vápnika aj železo a je ho tam toľko, koľko nemá žiadna tabletka, okrem toho, ak si uvedomíš, že z tej tabletky sa ti do tela vstrebe len malé percento železa a z melasy takmer všetko, tak nie je o čom- tiež je na neporovnanie natlačiť dieťa prírodnými živinami a tými pochybnými, vyrobenými v laboratóriu. O tom, aký bordel dokáže železo z tablety narobiť v črievkach ani nehovorím. Melasu kúpiš v dobrom zdravom obchode, u nás ju majú napríklad aj v planet life.

jankaru
27. dec 2015

@luna303
Ano je to zvlast oddelenie kde Ta posiela pediater. Robia tam specificke krvne testy ktore on nerobi. My sme s malym chodili na kramare do ba. Mal by Ta tam poslat pri takych vysledkoch ak nie tak si sama vypytaj vymenny listok nech si vravi co chce zdravie Tvojho dietata je prvorade. Radsej 100 krat zbytocne ako raz neskoro.

achesa
27. dec 2015

ja osobne kupujem v planet life túto. Dávam jej prednosť pred inými, lebo je balená v Čechách, a nie niekde mimo EÚ.

luna303
27. dec 2015

@jankaru to je pravda veru, malej chceli brať znova krv na krvný obraz 15 januára, či sa jej upravilo to železo z tých kvapiek, ale to už budeme prehlásení k novému pediatrovi, takže hneď od neho si vypýtam na toto vyšetrenie. Presne ako píšeš a budem aj kľudnejšia keď bude všetko ok. Stále nejak dúfam, že to železo pokleslo z toho množstva chorôb čo mala a tých liekov. Ďakujem moc za rady!